Avatar uživatele
Stříbrný

Jak opravit svíčku na vánočním stromku?

Pomocí zkoušečky jsem našel vadnou svíčku. Mám sériově zapojených 16 svíček a zkoušečkou jsem zjistil, která to je. Svíčky - jejich držáky jsou plastové, ze spodu ústí do každého držáku 2 dráty, v držáku je objímka na žárovku. Vše je z jednoho kusu, z plastu, nevím, jakým způsobem se svíčky dělaly, jak bych mohl najít závadu - případně napájel vadný drát. Mohu vadnou svíčku odřezat a konce spojit a zaizolovat, ale tím se změní poměry v obvodě. Proud zůstane stejný, ale zvýší se napětí na jednotlivých žárovičkách. Nemůže dojít k přepálení? Můžete poradit? Díky.
Doplňuji:
Chyba není v žárovce, ale v přerušení obvodu mezi spotřebiči - svíčkami. Protože vodič je izolovaný, nevím, kde bych přesně našel vadné místo. Do svíčky, spotřebiče se dostat nemohu - plastový výlisek do kterého je vložen závit pro žárovku. Ze spodu jsou přidělány dva dráty.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

´Zkrácením´ obvodu o jednu "svíčku" nezůstane stejný ani proud, vzroste (o 1/16 se sníží celkový odpor)...
;-)
Obecně - 1/16 není tak ´moc´, aby to zbývající celek po nějakou dobu nevydržel, ale - nelze žárovku vyměnit? A pokud ne - nejde namísto té vadné dát jinou (vhodných parametrů) včetně objímky?
Doplňuji:
Existují bezkontaktní zkoušečky, které místo přerušení najdou +/- pár centimetrů - a má je každý ´slušný´ elektrikář...
Ale - nebylo by opravdu jednodušší přejít na ´novější model´?
;-)

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Nevím, proč se tak úporně bráníte nejpřirozenějšímu způsobu - náhradě žárovičky vadné za novou. Já vlastním podle všeho totéž osvětlení a žárovičky jsem kdykoliv dostal v první elektroprodejně, na kterou jsem narazil. Je to už ale notně zastaralý systém (snad 40 let?) se kterým jsem se letos rozloučil a přešel na LEDky, kdy celé osvětlení má spotřebu jako jedna žárovička. Žárovičkové osvětlení (o kterém je řeč) bylo tuším zhotoveno v době, kdy jmen. hodnota síťového napětí byla ještě 220V a žárovkám se obecně dost výrazně zkracuje životnost s napětím překračujícím jmen. hodnotu. Ono se to nasčítá a bude-li se to řešit příště překlenutím další žárovky, nevím, nevím.
Stručně řečeno: pro nás starší je to "srdeční záležitost" a je třeba se s tím nekompromisně rozloučit. Přejděte na LED osvětlení za cca 2 stovky a máte pokoj!
Doplňuji:
Jo tak, pokud to mermomocí chcete zprovoznit, tak bych použil metodu autoelektrikářů - napichování kabelů (jehlou, špendlíkem). K tomu by byl vhodný nějaký ohmmetr, rozhodne to nedělejte pod síťovým napětím! Nejdřív to chce zjistit, který vodič je přerušený (měřil bych kontakty v objímce proti koncům vidlice. Pak bych podezřelý vodič napíchl v oblasti ohybu u spodku objímky. Závady tohoto typu (přerušení vodiče) bývají z 90% v místech, kde se vodič ohýbá přes nějakou hranu, nebo těsně u pryžových průchodek a návleků a pod. Např. šňůry vysavačů, žehliček, fénů atd. Já bych si na vašem místě pořídil nějaký levný multimetr za pár stovek, hodí se to k řešení mnoho dalších jiných problémů, co určitě v budoucnu nastanou. Elektřina dnes straší všude, kam se člověk podívá. Jinak k té metodě napichování - je to sice prasárna (porušení izolace v daném místě), ale běžně se to používá. Ne ale u vysokonapěťových obvodů!!! Jinak dírka je nepatrná a dá se přelepit el. izolační páskou, ale zpravidla to není nutné. V autoelektroinstalaci je blbé to, že tam může vniknout vlhkost a po létech zde může být problém.


Avatar uživatele
Bronzový

Jak to máte s konstrukcí svíček a zda se nechají vyněnit musíte posoudit sám. Překlenout svíčku-žárovku můžete, ale zvětší se napětí a tím pádem i proud. proud nebude stejný, jináč by byl popřen Ohmův zákon. Větší napětí a větší proud znamená rychlejší přepálení žárovek - svíček.
Doplňuji:
A jsme zase u toho samého problému. Rozpory v otázce tazatele. Nejdříve, že našel vadnou svíčku a pak doplnil, že jí vlastně nenašel a nenašel ani místo přerušení. To už jeden ani nemá chuť odpovídat.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3219
Zlatý quentos 1426
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1209
Zlatý Kepler 948
Zlatý led 723
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 664
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.