DomKrat2

Když dron vletí do metra a metro se rozjede, zůstane dron v metru létat na místě, nebo poletí současně s metrem?

Zajímalo by mě: když dronem vletím do metra a metro se rozjede, zůstane dron v metru létat na místě, nebo poletí současně s metrem?

Nejlepší odpověď
Kepler

Jestli myslíš vagón metra a ne prostor nástupišť apod., tak nezůstane na místě. Vlak vyvíjí zrychlení a se podobným zrychlením bude dron vržen proti směru jízdy – to v případě rozjezdu. Při brzdění vlaku naopak.

Další odpovědi
elkon

Když to řeknu laicky, dron zůstane na místě a proto při rozjezdu narazí do zadní stěny vagonu.

Alesh

Řekl bych, že to bude hodně podobné jako, když bys v tom vagónu metra stál třeba na skateboardu. Během zrychlení, resp. zpomalení, by ho to rvalo dozadu resp. dopředu. Při konstantní rychlosti by visel ve vzduchu, stejně jako by se nepohybovals ty na tom skateboardu.

autacek

Dron se bude chovat uvnitř stojícího vozu metra stejně jako na nástupišti. Pokud do něj něco vrazí, třeba zadní část kabiny, dojde ke kolizi.

V případě startu v jedoucí soupravě zde hraje roli kinetická energie a setrvačnost, tedy dron se bude v porovnání s vnějším okolím pohybovat vpřed, ale uvnitř vozu bude setrvávat na místě. V případě že jízdní souprava zpomalí, bude se muset se situací vyrovnat podobně, jako se cestující přidrží, aby v případě prudkého brždění nespadli. Potíž je, že v metru by toto vyrovnání setrvačnosti musel provést pilot manuálně, což nemusí být zrovna úplně lehké, ostatně toto platí i pro rozjezd.

Dochy

To bude záležet…
Jaký dron, kam přesně vletí? Do tunelu? Do vozu? Jakým způsobem bude řízen? Podle jakého programu? Pokud poletí ze sledovanou osobou, měl by si poradit i s rozjezdem vozu (ale bude muset aktivně „zrychlovat“ – tedy by se při rozjezdu vozu měl naklopit trochu dopředu). Je otázka jestli bude dost chytrej na to, aby proletěl dveřma.

Kelt

Pokud vletí dron do metra a metro se rozjede, tak pohyb dronu závisí na tom, kde je ten, kdo to ovládá. Když bude ovladač stát mimo vůz, tak dosah z ovladače je omezen a za chvíli asi vrazí do stěny vagonu. Když bude „pilot“ ve voze, může řídit dron. Pochybuji totiž, že by někdo byl ve Zličíně a dokázal řídit dron až na Černý most. A to i v případě, že by měl kameru.