Deli

Jak obléci na poslední rozloučení s dědou jeho vnučku?

Tak se stalo, co jsme poslední dobou očekávali, zítra se jdeme s mým tátou naposled rozloučit. Ač jsme to čekali, asi jsem stále doufala v zázrak, prostě mě to nakonec stejně zastihlo nepřipravenou, nebo se na úmrtí rodiče ani připravit nejde…
Co si oblečeme my velcí – to mi je celkem jasné, prošla jsem si také tuto otázku: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/v-jakem-obleceni-jit-na-pohreb
Na pohřeb ale sebou bereme i naši desetiletou, sestra bere svého šestiletého syna. Dětem jsme vše vysvětlovali po dobu dědovy nemoci, všechno ví a tak si myslíme, že i na účast na smutečním obřadu jsou už dostatečně velcí a možná se sami potřebují s dědečkem rozloučit.
Trochu však tápu v tom, co obléci dceři. Zvolila jsem černou halenku, černý pletený svetřík, šedočerné džíny (já vím, džíny… ale sežeňte na ni během dvou dnů společenské kalhoty!), dál šedočerné kozačky, které dostala před měsícem od dědy, hodně tmavě zelenou koženou bundičku, kterou jí taktéž daroval děda, letos za vysvědčení.
Myslíte, že to je možné? I vzhledem k tomu, že jde o dítě, myslím, že není nutné, aby byla v čistě černé barvě…

A ještě jeden dotaz k tématu: Dcera přišla s tím, že dědovi dá do rakve dopis. Myslíte, že to bude možné??

A poslední dotaz: Kdy to přestane tolik bolet? Kolik času je potřeba? Děkuji…

Nejlepší odpověď
Andělé

Milá Deli,
chtěla bych Vám projevit upřímnou soustrast,moc mě to mrzí.
Co si já pamatuji,tak není nutné,aby byly děti v černém. Klidně dceři dejte to,co jste popsala.
Se smutkem z odchodu rodičů nemám zkušenosti,ale myslím,že každá bolest se zmírní časem,který je u každého jiný.
Přeji Vám hodně sil Deli.

Další odpovědi
Katusa

Myslím si, že malé dítě (mladá slečna) na rozloučení nemusí jít celá v černém, pojala bych to tak, aby se dědovi „líbila“, pokud náhodou kouká odněkud zeshora, samozřejmě ne růžové minišatičky, ale slušné oblečení také s ohledem na to, aby se na obřadu nebo i na cestě na něj nenachladila. Jde přece o to na posledním rozloučení vzdát hold a zavzpomínat za dotyčného, ne okouzlit příbuzné svým oblečením. Jinak nápad dcery dát dopis je úžasný a určité jí to pomůže se se ztrátou lépe vyrovnat, napsat, co by chtěla říct a již nemůže, myslím si, že by v tom problém být neměl, ač s tím nemám žádné zkušenosti. Jinak přeji ať se se ztrátou vyrovnáte co nejdřív a zůstanou Vám je ty nejkrásnější vzpomínky

terry

Taky si myslím že není nutné, by šla celá v skoro černém. Pokud to nebudou přímo veselé barvy (např.červená nebo žlutá), ale nějaké tmavší, bude to dpbré.
Dopis si myslím, že je skvělá věc, ale zíleží na pohř.ústavu.
Kdy to přestano bolet? Za dlouho a pomalu, postupně.
Ale vždy si řeknu, že měl ten dotyčný dobrý život, že tam každý jednou musí a že to je pro něj v konečném důsedku lepší a přeji mu to.

MacChill

Tak to mi je opravdu líto,
Souhlasím s tebou, že dítě nemusí, ba možná i nemělo mít na pohřeb úplně černé oblečení. Tmavá modrá nebo zelená dokáže černou nahradit. Dopis taťkovi určitě napište a dohodněte se s pánem, který obřad bude vést, doporučuji se na tatínka naposledy podívat a dát mu do rakve dopis ještě před samotným obřadem, nicméně je to určitě možné. Hodně sil!

rosinka

Deli, upřímnou soustrast.. Zrovna jsem chtěla odpovědět, že bych u těch dětí na úplně černém oblečení nebazírovala, a pak jsem si přečetla, že jste to už vlastně vyřešila, tím nejlepším způsobem. Dopis by se tam podle mě mohl dát. A s tou bolestí – ona ustoupí, čas dělá svoje, protože život jde dál, ale ta ztráta v člověku zůstává, milovaný člověk bude už vždycky chybět. Já osobně, i když vím, že se jednou zase sejdeme, a že to není úplný konec, bezprostředně po takové události mi trvalo asi týden, kdy jsem se pořád sama sebe ptala, proč to musí být tak strašně zařízeno, proč musíme umírat. Bolest tak za rok ustoupí Škoda, že je to zrovna oVánocích. S nima to už bude spojené, ale taky rok od roku slabší.Nechť má váš tatínek cestu k Bohu lehkou.

pokazdejinak

milá Deli, upřímnou soustrast Vám i Vaší rodině… napsat Vám sem teď, že každý smutek přebolí, je sice klišé, ale přece jen časem prověřená pravda – držím palce

oblečení jste podle mě vyřešila perfektně, jen k těm barvám, které Vám tu doporučovali ostatní, bych přidala tmavě fialovou – i to je barva smutku, ale to, co máte připravené, je určitě správné
a pokud už Vám nedovolí vložit dopis do rakve, můžete ho položit nahoru, na víko, a nechat potom zpopelnit dohromady…

briketka10

nyní píšu, a brečím, protože na taťku nezapomenu je to již dlouho, přeji Vám také upřímnou soustrast, moc a moc sil, nás opustil před koncem roku 2000, žádné vánoce nic, vím co to znamená, myslíme na něj se sestrou ale pořád i po těch letech nedá se zapomenout víte..
ať se Vaše bolest rychle zahojí..
oblečení pro dcerku je hezké a dopis je milý..
Doplňuji:
chci jen doporučit, že ten dopis by byl opravdu lepší položit na rakev..

Moc me to mrzí,upřímnou soustrast…//
ale zaskočila me veta ,„Dcera přišla s tím, že dědovi dá do rakve dopis“ to je uplne nejužasnejsí napad co jsem kdy slyšela .jinak je to na vas jak se s tim vyrovnáte ale přeju vám aby všechno bylo v
pořádku.Hodne uspechu a sil.

anonym

Milá Deli,dovol,abych ti i já vyjádřila upřímnou soustrast.V době odchodu mého tatínka byl syn šestiletý,dopis s kresbou dal dědovi do kytičky,kterou jsme položily na rakev.

anonym

Uprimnou soustrast. -iv-

Deli

Děkuji -iv- i ostatním.
Dcerku obleču díky Vám s klidný svědomím tak, jak jsem si původně myslela. Dědovi by to určitě radost udělalo…