Jak naučit své dítě mluvit?

Jak naučit své dítě mluvit? Příp. jak ho rozmluvit?

Nejlepší odpověď
Lencis

Jde o můj obor, takže se odvažuji napsat, že odpověď můžete pokládat za odbornou.

Přestaňte se soustředit na slova, na nutnost dítě naučit mluvit, či jej rozmluvit. Začněte se soustředit na komunikaci. Snažte se vnímat jeho neverbální projevy – chování, znaky, zvuky… vždy když dítě něco chce a vy pochopíte z jeho chování (zvuků, ukazování atd…) co chce, reagujte co nejkonkrétnějším popisem „ty chseš jíst banán? Tohle je banán. Je to to co chceš?… z chování pochopíte že ano, dáte dítěti banín a přitom opět mluvíte a ve větách několikrát použijete slovo banán. Pokud dítě něco chce a vy nevíte co, stále se ho ptejte… ale neptejte se stejně, obměňujte otázku dokud dítě nepochopí, že vás opravdu zajímá co chce a že mu to ráda splníte jakmile pochopíte. Velmi pomáhá také "Ukaž mi to!“ A po té opět slovně popsat… "tak ty jsi chtěl auto? Tohle je auto. Až budeš zase chtít auto, musíš říci auto (artikulaci je dobré přehánět a dítě by mělo vidět na vaši pusu), aby máma věděla co Pepík chce. Teď jsi chtěl auto a máš auto. Takto můžete postupovat u všech činností. Zaměřte se na jednoduchá slova. A jednoduché věty – při komunikaci. I když s dítětem přímo nehovoříte mluvte… popisujte co právě děláte, co je vidět z okna, koho a co potkáváte na procházce. Samozřejmostí je čatba.

Hlavně netlačte na pilu, ono to půjde. Pokud bude mít dítě pocit že komunikace je dobrá a že mu pomáhá v dosahování cílů, začně se více snažit a velmi brzy pochopí že slovní zásoba mu komunikaci ještě zjednoduší.

Pokud je dítě mladší tak do 15 měsíců zaměřte se na citoslovce, zvuky, případně využijte znaky. Znakování s miminky má skvělé výsledky na poli rozvoje řeči.

Další odpovědi
Michal

Snažit se s ním mluvit,číst mu pohádky,neškodí to i u starších dětí a ptát se na důležitá místa.A nezapomeňte úspěch pochválit.Existují obrázkové knihy nebo karty,které dítě popisu je,zatím s vaší výraznou pomocí.Popisujte mu i to, co děláte.

Nuk nuk

Záleží, jak je dítě staré. Většina dětí začíná mluvit mezi 9. a 18. měsícem. Řeč se ale vyvíjí až do 3 let věku a nejsou výjimkou děti, které začnou mluvit až téměř před 3. narozeninami. Často takové děti neumí vůbec nic nebo jen pár základních slovíček a pak takřka ze dne na den začnou používat celé věty i souvětí.
Takže pokud je Vaše dítě mladší než 3 roky, nezoufejte a nevěšte hlavu.
Na dítě mluvte a povídejte si s ním (i když to zpočátku bude spíš monolog), dítě Vám zcela jistě rozumí. Čtěte mu, říkejte říkanky a zpívejte. Určitě z toho hodně pochopí.

alenka901

Život s malým dítětem přináší spoustu těšení. Těšíme se na první úsměv, na to, až se naše malé poprvé samo posadí, postaví, udělá první krůček, kdy se v jeho pusince zablýskne první zoubeček.

A první slůvka, těch se nemůžeme dočkat.

Aby se ale dítě naučilo, že slova s sebou nesou nějaký obsah, význam a myšlenku, musíme mu to sami zprostředkovat. S miminkem mluvíme už v našem bříšku a odmalinka, od prvního dne na něj promlouváme a říkáme mu, co je kolem něj a jak ho máme rádi. Díky tomu se dítě naučí rozlišit lidský hlas od jiných zvuků. A co víc, pochopí, že hlas s sebou nese sdělení, že mu něco důležitého říkáme.

Když se Lence a Jakubovi narodila první dcera Anička, pokračovali v tom, co dělali poslední měsíce před jejím narozením. Jen teď už pochopitelně věděli, s kým a na koho mluví. Ani, koukej, hafhaf. A dáme si mlíko. Houpu, houpu holčičku. Oba si chvílemi připadali malinko infantilně, ale příliš jim to nevadilo. I když Jakub se občas cítil divně, někdy ho totiž v práci napadaly věty, které by řekl Aničce, a kolegům jeho samomluva v podobě citoslovcí přišla hodně legrační.

První slůvko, tedy opravdové slůvko, nejen zdvojené slabiky jako mama či baba, přišlo, když byl Aničce skoro rok. Jakub ji ráno zvedl z postýlky a podal Lence, která ji ráno ještě kojila. Malá se usmála a zahlásila mlíko. Lenka byla mlíko i po několika měsících, kdy už malou nekojila, a do Aniččina slovníku přibyla spousta dalších slov.

pokračování v odkaze

Zdroj: http://www.ro­dina.cz/clanek7326­.htm

Dandi

Myslím, že pomůže pořád na malé promlouvat, dokud nezačne sám. Mrkněte také na stránky ve zdroji.

Zdroj: http://www.emi­mino.cz/modules­.php?name=Forum­s&file=viewto­pic&t=25331

Attack-design

pořád na něj mluvte, mělo by se to naučit samo, jinak navštivte logopeda