autacek

Jak moc se musí křičet v domě, aby se z něj stal dům vykřičený? Jak vlastné toto pojmenování pro nevěstinec vzniklo?

Nejlepší odpověď
marci1

Vykřičenost=hanba.
https://www.slovnik-synonym.cz/web­.php/slovo/vy­kricenost
Říkalo se (říká se)-byl vykřičen za nestoudného
kariéristu, rozkřičelo se o něm, že je zloděj ap.
Tudíž vykřičený dům=hanbatý, nestoudný dům, veřejný dům, hampejs, nevěstinec, bordel, pajzl.
Pro „slušné“ lidi je to hanbatý dům, tedy vykřičený dům. Dokáži si představit, jak kdysi počestné ženy před vykřičeným domem vykřikovaly: „Fuj, hanba!!“
🙂

Další odpovědi
aliendrone

Já to sice nevím, ale mám pocit, že je to JINAK, než píší Kepler a marci1. Vede mne k tomu vlastní zkušenost. Ono totiž stačí po horkém letním dni v průběhu hluboké (horké) noci projít kolem „vykřičeného domu“. Holky mají na pokojích otevřená okna a je to celkem koncert, úplná vřískharmonie. ;) :D :D

annas

Jedním z názvů pro nevěstinec je výraz vykřičený dům. Nešlo o to, že by se v domě křičelo, tedy o vnitřní křik, i když možná se někdy objevil, ale to, co o tomto domě šířili, vykřikovali lidé,.

Tyto domy byly pro tzv. slušné lidi zapovězené. Něco o nevěstincích v seriálu Četnické humoresky.

Vykřikovat zastarale = mluvit o tom, co je známé, proslulé,. vyhlášené. .Jeden z významů podle

https://psjc.uj­c.cas.cz/sear­ch.php?hledej=Hle­dej&heslo=vyk­řičený&where=hes­la&zobraz_ps=ps&z­obraz_cards=car­ds&pocet_karet=3&num­cchange=no¬_i­nitial=1

Praslovanské sloveso křičet je zvukomalebné, nejvíc podobné litevskému vřeštět uvádí J. Rejzek. Vykřičený dům je ten, který má špatnou pověst z pohledu mravů, šíří se o něm zvěsti, že je „nemravný“. Ví to jen část veřejnosti.

--
Neříká se i dnes – Vykřičte svou lásku všem! Takže se o něčem mluví, zde o citech, u vykřičeného domu, o tom, co se v něm dělo, tedy o neřestech.

--
Ještě jsem hledala, slovenský zdroj potvrzuje, že mám pravdu. Třeba se někomu v budoucnu bude hodit.

"Hoci majú vo svojom názve slovo verejné, na verejnosti sa o nich až tak veľmi nehovorí.

Ale pokiaľ použijeme ďalší ich prívlastok, čiže „vykričané“, mohli by sme aj my o nich niečo vykričať alebo aspoň povedať. Napokon, niektoré z týchto „inštitúcií“ stoja skutočne za to."

https://drome­dar.zoznam.sk/cl/10007­3/1370607/Naj­slavnejsie--vykricane--domy-na-svete

Kepler

Nevím. Podle mé teorie to s křičením v domě nemá nic společného. Leda, že by se tam křičelo po konzumaci alkehólu, ale to je vlastně v každé horší hospodě. Podle mně nejvíc křičí manželky odpornice, kterým chlap utíká do bordelu.

hapiky

Bez „vykřičeného“ domu by přibylo znásilnění i jiných trestných činů.
Jediná podmínka je, mít vše pod lékařskou kontrolou a platit nějaké ty daně.
Pojmenování vzniklo tak, že si je pojmenoval každý podle své fantazie. Většina užívá již dané pojmenování.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.