simonka

Jak je to se zápočtovým listem?

Včera tj. 29.9. byla moje kamarádka naposledy v práci, dnes má dovolenou a vyběhává si výstup, jenže když požádala svoji nadřízenou – vedoucí restaurace, že chce výstupní papíry, zápočtový list atd. odpověděla, že ho ještě nemá připravený a nejdříve ji ho vydá až kolem 8 – 10 října. Jenže ona nastupuje 1. 10. do nové práce, kde zápočtový list vyžadují. Poraďte co v tomto případě má dělat? Vedoucí dala řádnou dvouměsíční výpověď, ale ona ji moc pustit nechtěla a tak dělá naschvály.

Nejlepší odpověď
rybíz

Ať řekne novému zaměstnavateli jak to je, on si ho může vyžádat. Jinak bývalý zaměstnavatel je povinnem zápočtový list vydat.
Doplňuji:
Oprava: povinen

Další odpovědi
standa

1. Zákoník práce (§ 331) zaměstnavatele povinuje, aby zápočtový list (ZL) zaměstnanci vydal PŘI skončení prac.poměru.
Což dle mého soudu znamená, že zaměstnavatel by měl ZL zaměstnanci vydat v den skončení prac.poměru nebo nejpozději následující pracovní den. Praxe je však taková, že se tolerují 1–3 dny po skončení prac.poměru.

2.
Na druhou stranu, nový zaměstnavatel si nemá co klást podmínku „předložit ZL“, bez které by prac.poměr případně neuzvařel.
ZL neobsahuje žádné údaje, bez kterých by nemohl být prac.poměr uzavřen. Výjimku tvoří leda informace o případná srážkách ze mzdy (exekuce) a nebo informace o způsobu ukončení předchozího prac.poměru. Ale ani tyto dvě informace novému zaměstnavatele nemohou bránit uzavřít prac.poměr.

DOPORUČENÍ:

  • nechť kamarádka požádá bývalého zaměstnavatele, aby jí ZL vydal nejpozději do 3 dní, protože tento pokyn dostala na Úřadu práce (fiktivní argumentace), kam se půjde zaregistrovat
  • pokud to nepomůže, tak nechť argumentuje hrozbou, že úřad práce nebude moci bez ZL kamarádku zaregistrovat a tím pádem nebude moci být pojištěná a kamarádka tak bude oprávněna uplatňovat náhradu škody..
  • a novému zaměstnavateli nechť kamarádka slušně a s pokorou sdělí, že okamžité předložení ZL není podmínkou pro uzavření prac.poměru a že činí veškeré kroky k tomu, aby tento ZL v co nejkratší době novému zaměstnavateli předložila

§ 313/1
Při skončení pracovního poměru(…) je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání(…)

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace/cast13h7.aspx