Avatar uživatele
Registrovaný

Jak donutit býv.zaměstnavatele,aby vystavil zápočtový list

zaměstnavatel u kterého jsem pracoval mi nechce vystavit zápočtový list.I když jsem dal výpověď a 2 měsíční výpovědní lhůta dávno vypršela stále mi nechce ukončit pracovní poměr.Chtěl bych ho písemnou formou o to požádat.Nevím ,ale jak to formulovavat.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Zaměstnavatel nemá žádnou povinnost ´ukončovat´ pracovní poměr. Ten byl ukončen automaticky uplynutím výpovědní doby. Předpokládám, že máte v ruce doklad (kopii výpovědi), ze kterého je zřejmé, že jste zaměstnavateli výpověď předal. Co se týká nevydaného zápočtového listu, je tato problematika z obecného pohledu upravena Zákoníkem práce (§ 313), žádná lhůta zde uvedená není, zaměstnavatel je povinen zápočtový list vydat PŘI skončení pracovního poměru, rozumí se ihned bez zbytečného odkladu. Pro váš konkrétní příklad lze případně použít i dikci rozsudku Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 21 Cdo 1491/2002, ze dne 20. března 2003, ze kterého vyplývá, že nesplní-li zaměstnavatel povinnost vydat zaměstnanci při skončení pracovního poměru zápočtový list, odpovídá mu za škodu tímto vzniklou.

Z výše uvedeného je tak zřejmé, že bývalý zaměstnavatel je povinen vám vydat zápočtový list. Vyzvěte jej proto písemně a upozorněte jej na Vaše další kroky pokud svoji povinost nesplní. Těmi dalšími kroky mám na mysli např.: Obrátit se na na místně příslušný inspektorát práce (úřad práce), který je oprávněn uložit vašemu bývalému zaměstnavateli pokutu. Nebo podat žalobu na vydání věci v souladu s ustanovením § 126 odst. 1 zákona č. 40/1964 Sb. a zaroveň podat žalobu na náhradu škody, která vám vznikla tím, že bez zápočtového listu nemůžete uzavřít nový pracovní poměr nebo jste nebyl vzat do evidence uchazečů o zaměstnání a neobdržel hmotnou podporu v nezaměstnanosti, na kterou byste měl jinak nárok.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Registrovaný

Nevim to jiste, ale myslim, ze podobne pripady resi prislusny urad prace. Rozhodne bych to zkusil nejdrive probrat tam, vim, ze tento urad resi prohresky zamestnavatelu.


Avatar uživatele
Pokročilý

Přesně nahlásit vše na pracák a tam už si s nim poradí

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2824
Zlatý ivzez 1627
Zlatý standa 1257
Zlatý mosoj 748
Zlatý led 716
Zlatý Kepler 613
Zlatý JájsemRaibek 553
Zlatý marci1 541
Zlatý gecco 534
Zlatý annas 518

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.