Avatar uživatele
anonym

Dobrý den, před 4 roky mi jeden zaměstnavatel nevrátil zápočtový list a teď ho potřebuji, co mám dělat? Děkuji

Podotýkám, že zaměstnavatel mi ho nevrátil úmyslně, vyhrožoval mi po telefonu, že pokud odejdu nedá mi ho zpět. Tenkrát mi to bylo nějak jedno, ale čím je člověk starší tím je zodpovědnější. Nejraději bych celou záležitost vyřešila tak, že někde nahlásím jeho ztrátu, ale nevím kde a nevím jak ho mohu doplnit. Je mi 27let. Děkuji za rady s pozdravem Veronika

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? anonym před 4916 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Miroslavst

Žádný zaměstnavatel vám zpět nevrátí žádný zápočtový list.
Při skončení pracovního poměru vám vystaví nový. Ten co jste mu dala při nástupu si buď ponechá a archivuje nebo odesílá na OSSZ společně s přijímacími doklady.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

zaměstnavatel je povinen vám zápočtový list vrátit a nějaké vyhrožování mu nepomůže,zajděte si na mzdovou účtárnu nebo na osobní tam kde jste pracovala a vyžádejte si jej

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mojitek

To by chtelo trosku vysvetlit-jak nevratil? Vzdyt on Vam nic nevraci,ale vystavi uplne nový..
Nebo jsem to nepochopil.
Napiste ,formulujte to presneji

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Jambalaya

Tak tedy nevím, když to čtu, to je rad a jedna lepší než druhá.

  1. není jasné, kdo komu co nevrátil.
  2. v případě, že se jednalo o ZL z ještě předchozího zaměstnání, tak ten se u malých organizací odevzdával na sociálku a zaměstnavatel si nechával pouze kopii. Pokud se jednalo o organizaci velkou, pak ho má založený mzdová účtárna
  3. zápočtový list vůbec na nic nepotřebujete, úplně stačí, když máte řádně uzavřenou i ukončenou pracovní smlouvu
  4. funkce ZL jest zde ve vašich otázkách i odpovědích velmi přeceňována. Prapůvodní funkce ZL byla totiž délka dovolené, jež se nárokovala dle odpracovaných let. Dnešní funkce ZL je pouze v tom, že informuje zaměstnavatele o tom, že kdesi kdosi někdy pracoval, a jak často byl nemocný, ale jinak je to nepodstatný papír. ZL vyžaduje jako doklad samozřejmě ÚP. Jinak v dnešní době je ZL skoro přežitkem a již se ani nikam neodevzdává. Dnes si účtárny ponechávají kopie a originál se vrací majiteli.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
standa

Vyčerpávající odpověď Jambalaya bych doplnil jednou drobností:

  • úplně bych nesouhlasil, že dnešní funkce ZL jest POUZE, že informuje zaměstnavatele o tom, že kdesi kdosi někdy pracoval, a jak často byl nemocný
  • na ZL totiž zaměstnavatel musí kromě jiného uvést další tři důležité údaje:
  1. přehled srážek ze mzdy (zákonných či smluvních)
  2. průměrný výdělek
  3. způsob ukončení prac.poměru
  • údaje ad 1) jsou důležité zejména v případě, že dotyčný zaměstnanec má ´otevřenou´ exekuci srážkami z platu
  • údaje ad 2) jsou důležité zejména pro PÚ pro vyměření případné podpory v nezaměstnanosti
  • údaje ad 3) jsou významné pro nového zaměstnavatele, který by nejspíš rád věděl, zda zaměstnanec v předchozím zaměstnání skončil vyhazovem (§ 55) či po dohodě atd.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hanulka11

To nějak nechápu , že jste to nechala tak dlouho.......­.?Ujistěte se na sociálce a pokud jste za ty 4 roky někde pracovala, tak přeci za vás také odváděli pojištění takže by se to tam mělo zjistit, nevím, ale já jsem zápočťák nikdy do ruky nedostala.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
kapka

Jak správně říká Miroslavst, jděte na OSSZ, měli by Vám pomoci.

před 4916 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek