SteimlX

Jak je to s prdelačkou??

Používá se krev i z jiných zvířat na podobná jídla???
Já osobně nesnáším moc dobře krev vnitřnosti a podobně, ale prdelačku naprosto miluju

Nejlepší odpověď
Drap

Při klasických českých a moravských zabijačkách se vařily dvě polévky. Bílá, v které se vařilo maso na zabijačkové výrobky s přidáním zeleniny a koření. Druhá polévka, černá, nebo také prdelačka. Na tu se používala další voda, v které se vařívala tlačenka / ta se dávala původně do žaludku, mořového měchýře a do části tlustého střeva /tak zvané Barbory /dále se v ní uvařily jitrnice a nakonec jelita. Díky jelitům, jejichž základem jsou většinou kroupy, vnitřní škvarky a sádlo, cibulka, česnek , koření a krev, se polévka zabarvila do tmava. Někdy nějaké jelito prasklo, nebo se i přidalo několik hrstí námíchané jelitové směso. Pro vylepšení této polévky se přidávala někdy i cibulka, nebo část silného bílého vývaru.
Dnes se často dělává prdelačka tím způsobem, že se v bílé polévce uvaří něco jelitové hmoty..
Takže ano, je tam část i vepřové krve. To ovšem neni nic zdraví škodlivého spíše naopak.
Doplňuji:
K várobě by jsi teoreticky mohl použít i krev z jiného zvířete. Většinou se však nepoužívá. Jinak se konzumuje i krev drůbeží hlavně husí a kachní. Zpění se cibulka a upraží se na ní krev s příměsí krupice. Přidá se koření a je hotovo. Na tomto základě se vyráběly ty krevní tučnice.

Další odpovědi
Jikra

Existovala kdysi (jestli dnes, nevím) konzerva „Krevní tučnice“ z jakési asi kachní krve. Možná je to asi to o čem píše -ocko- .No, a v nouzi se z toho dělala falešná prdelačka. Čo bolo, to bolo.

anonym

Viz 15 odkazů ve zdroji na starší odpovědi:

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=prdela%C4%8Dka

anonym

Nenapadá mne obdoba ve formě polévky.
Teta měla moc ráda třeba husí (nebo kachní) krev s vejcem na cibulce. Takhle ale jde zpracovat pouze krev sražená, která se naseká na kousky a osmaží se na cibulce.

jirkajirka

V té polévce jsou kroupy a ty nadýmají. Od toho asi název prdelačka.

Drap

jirkajirka : Myslím , že název nevznikl od nadýmajicích krup, ale právě od střev, které se v ní vaří. A všichni víme, kde nám stejně jako prasatům střevo končí.

annas

Ad jirkajirka. Pokud vás původ slova zajímá, přečtěte si vysvětlení v odkazu.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vite-nekdo-proc-se-polevce-prdelacce-rika-prdelacka

annas

Ani jazykovědci se na původu neshodují. Viz odkaz

http://www.uj­c.cas.cz/jazy­kova-poradna/zajimave-dotazy/dotaz-tydne-2010.html