Anikitos

Jak je to s duší v různých mytologiích a náboženstvích? Existovala už před narozením dítěte, nebo vzniká spolu s ním?

Pak by to nebylo v souladu s pravidlem: ”Nic nevzniká, nic nezaniká. Vše se jen mění.” :'D

Nejlepší odpověď
annas

Stačí se zamyslet nad Platónovou teorií duše, o níž píše ve svých dílech. Názory antických filozofů na duši se různí. Ze starověkých filosofů se duší zabýval předevšm Platón a Aristoteles.

Platón se nám pokouší říci, že pouze a jedině v duši se nachází skutečná osobnost člověka, ona podstata, která přežívá fyzickou smrt.
Nesmrtelnost duše, tedy trvání duše po smrti, posmrtný soud, očištění a opětovné vtělení duše, aby v novém životě odčinila viny života předcházejícího, jsou nezbytnou součástí Platónovy filozofie a jsou výrazem mravního smyslu pro spravedlnost. Pomocí mýtu o Érovi je tento koloběh popsán v X. kapitole Ústavy."
https://www.a­kropolis.cz/con­tent/lidska-duse-z-pohledu-platonovy-filozofie

„Duše sama nepochází ze Země ani nemá hmotnou povahu, jak je očividné. Její povaha, jak je obecně přijímáno, je nebeská, pochází ze sfér nad Zemí. Pokud převedeme symbolické obrazy starých filosofů do současné řeči, řekli bychom, že podstatou duše je určitá energie, jako jedna z nejjemnějších vesmírných substancí, která není sama viditelná ani nezabírá žádné místo ve hmotě, můžeme pozorovat pouze jej projevy, anebo ji pozorovat jako část sebe samého.“
http://thovto­vamoudrost.web­garden.cz/rubri­ky/recko/poje­ti-duse-a-reinkarnace-ve

Mám dojem, že jsem pohled na duši zde již někde uváděla. kromě uvedených odkazů.

Člověk prostřednictvím těla přijímá smyslové vjemy, současně má rozum, pomocí něhož poznává věčné pravdy mimo svět. Když skončí fyzická existence, duše odejde do světa idejí.

Je to velmi rozsáhlý dotaz, není zde prostor na odpověď, protože by bylo třeba uvést různí pohledy na duši. Tělo funguje prostřednictvím duše. Platón tvrdí, že život začíná tím, když duše vstoupí do těla. Duše tedy existuje před narozením a přetrvává iI po smrti těl.

Neumírá s tělem, ale za určitých podmínek se reinkarnuje. Je to tak, jak uvádí hinduismus a východní náboženství. Duše odejde z těla, přejde do záhrobí, žije na druhém břehu, očistí se a dojde ke znovuzrození.

Nesmrtelnost duše a její převtělování bylo důležitým prvkem orfických nauk; samotné tělo bylo považováno za dočasné vězení či hrob duše. Je pravděpodobné, že Platon byl s těmito naukami dobře obeznámen

Zatímco Aristoteles tvrdil, že duše nepříchází zvnějška, duše a tělo jsou neoddělitelné, duše nemůže existovat bez těla, jak tvrdí Platón.

Další otázky o duši

Duše v představě náboženské
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-mezi-dusi-a-duchem-cloveka
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-duse-je-domenou-pouze-lidi-kdo-rozhodl-ze-vlastnici-dusi-jsou-pouze-lide-proc-pouze-clovek-ma-dusi

Další odpovědi
Usoman

Nic jako duše neexistuje. Ne v takové podobě, jak si to představujeme.

Pokud bychom se přirovnali k počítači, tak náš mozek je hardware (části, na které lze sáhnou [procesor, grafická karta]) a naše nehmotné vědomí, naše elektrická stopa v mozku je software (programy).

Když zničíte počítač, zničíte i software.

Proto bych tomu neříkal duše, jak to vymysleli naši dávní předci, kteří neměli o medicíně žádné znalosti a chtěli si to něják představit, tak si vymysleli tu duši, aby to mohli vůbec pochopit. Dal bych našemu vědomí jiný název.

hapiky

Duše je od Boha. Duše je důkaz o „skladu informací“. Pomoci duše lze komunikovat (myšlenkami). Asi tak.

Roman71

Usomane, ne že bych se chtěl přít, ale četl jsi někdy Biblické zásady, které se týkaly karantény nemocných? Zaznam starý cca 3500let a je stále aktuální. Mnohé se zachovalo (znovu využívá) v dnešní době. S tvrzením, že o medicíně tehdejší lidé neměli žádné znalosti, bych byl velmi opatrný. Dochované záznamy podávají jasné svědectví :)