Kepler

Jak je to s dáváním přednosti na dvoupruhovém kruháči?

https://mapy.cz/za­kladni?x=17.9699232&y=4­9.4770236&z=2­0&l=0&base=op­hoto

Ten kdo chce odbočit vpravo nebo pokračovat rovně, je to jasné. Ale co ten, který chce jet doleva? Ten by správně najet do vnitřního pruhu (jak je to na foto), ale když se dostane k odbočce a má po pravé straně vozidla? To musí zastavit a čekat, až se udělá díra?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Je to jednoduchý, jízda v jízdních pruzích. Přejíždí-li řidič z jednoho pruhu do druhého, musí dát přednost vozidlům v pruhu do kterého přejíždí.

Na tvou otázku, co se stane, pokud má po pravé straně vozidla, odpověď zní, musí jim dát přednost.

Řidiče v sousedním pruhu nesmíte omezit

„Řidič, který přejíždí z pruhu do pruhu, musí dávat znamení o změně směru jízdy a zároveň nesmí ohrozit ani omezit vozidlo v tom pruhu, do kterého se chystá přejet; platí zde tedy obdobná pravidla jako při jakémkoli jiném přejíždění z pruhu do pruhu,“ vysvětluje specialista na dopravní právo JUDr. Tomáš Beran.

Pokud tedy jedete ve vnitřním pruhu a chcete vyjet ven z kruhového objezdu, musíte dávat znamení o změně směru jízdy a současně nesmíte ohrozit ani omezit řidiče, který jede ve vnějším jízdním pruhu. V takové situaci se možná nevyhnete nutnosti objet kruhový objezd vícekrát. Více na: https://www.au­torevue.cz/vi­te-jak-jezdit-na-kruhovem-objezdu-o-vice-pruzich

Další odpovědi
elkon

Kruháč je silnice jako každá jiná. Kdo neumí jezdit v pruzích, nemá na silnici co dělat.

Kelt

Mohu si vybrat libovolný pruh. Když chci vyjet, dám blinkr do prava a jedu samozřejmě v pravém pruhu. Když jedu rovně, dávám blinkr do leva. Když jedu rovně v levém pruhu, tak jedu normálně a když budu chtít přejet do pravého pruhu a vyjet, tak dám blinkr do prava. Budu samozřejmě sledovat provoz a dávat pozor. V autě jsem neseděl už 15 let a neřídil, ale takhle bych to udělal já.

Mc Merkurion

… no, většinou se řadí do vnějšího kruhu už před odbočkou, nebo si udělá kolečko navíc, někdo zastaví … kruháč na odkaze slouží k tomu, aby auta jedoucí po 35 mohly snáze pokračovat na Rožňovskou 35, je předpoklad většího provozu … tady máš třípruhej: https://mapy.cz/za­kladni?x=14.6905560&y=4­9.3902632&z=2­0&l=0&base=op­hoto&source=mu­ni&id=1031 …

mosoj

Vrať řidičák. Neznáš základní přejíždění z pruhu do pruhu, nejenom na kruháči!!
Pokud to nestačíš, halt si to ještě jednou objedeš, to už si snad pamatovat budeš.
Zkus zastavit a pak nám napiš jak jsi dopadl!!

Kepler

Já jsem si to tak myslel: měl bych vlastně zastavit – to by bylo podle předpisů, i když to plynulosti dopravy moc nepomůže. Ještě blbější mi připadá jezdit jako idiot pořád dokola.

Dochy

Lepší si to zvopáknout než zastavit v provozu v levým pruhu. (to jako obecně, ta tvoje křižovatka se tě tak jako tak bude snažit odpálkovat ven)

Ale mezi náma: tenhle typ křižovatek „miluju“. Zvlášť když je to někde v neznámém místě, daleko od startu i cíle o kterých alespoň něco vím a s tradičně nanicovatýma tabulema ze kterých na první pohled člověk nepozná co ho čeká…

JájsemRaibek

kelte, pokud nepřejíždíš z pruhu do pruhu, tak neblikáš! Kam bys blikal když jedeš rovně? :DDD
Na kruháči se vlevo nebliká!
Jen pokud bys přejížděl z vnějšího do vnitřního (ale to měníš jízdní pruh), tak blikáš vlevo.

Kepler

elkon: jako obvykle – to není odpověď. Tak mě pouč!

Kepler

Kelt: z tvé odpovědi moc moudrý nejsem, ale kdo teda má přednost v případě popsaném v otázce?

Edison

Máš to tam několikrát, Keplere. Přednost má ten, kdo NEMĚNÍ pruh.