bobánek

Jak je stará Mayská pyramida?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Místo bylo obýváno zhruba od roku 1200, Španělé Tulum poprvé spatřil v roce 1518, když loď expedice vedená Juanem de Grijalvou projela okolo. Tehdy byly ještě zdi i budovy plně barevné a dobyvatelé byli tak okouzleni, že Tulum přirovnali k tehdejší Seville. Tulum zřejmě úspěšně přežil i dobyvačné Evropany, neboť některé zachovalé fresky zobrazují postavy na koních.

Stojí na rozlehlém prostranství uprostřed velikého chámového komplexu, který Mayové využívali v 6.–15. století. Okolní krajina je dodaleka rovná jako stůl a z vrcholu pyramidy je široký rozhled do všech stran

Pyramida má čtyři schodiště, každé z jedné strany. Dohromady, když přičteme vrcholovou plošinu jako poslední stupeň, má pyramida El Castillo celkem tolik schodů, kolik je dní v roce. Hlavní osa pyramidy se odklání od osy sever – jih o sedmnáct stupňů – pod stejným úhlem se odklánějí osy všech mayských pyramid v celé Střední Americe. Před vstupem na hlavní, severní schodiště si každý může sáhnout na dvě hlavy Opeřeného hada, Kukulkána, hlavního božstva Mayů. Pyramida je postavena tak dokonale, že slunce při svém západu vytváří na devíti stupních pyramidy zdola nahoru ( na podzim naopak) hru trojúhelníkových světel a stínů, a tím iluzi majestátně se plazícího hada. Bývalo to město postavené podle podivného klíče. Všechny stavby Mayů, tedy i zříceniny Chichén Itzá, byly postaveny podle mayského kalendáře. Ten diktoval přesný počet schodů a teras, každý kámen má nějaký vztah ke kalendáři. A všechny stavby musely být dokončeny do dvaapadesáti let. To bylo magické číslo starých Mayů, určené jejich kalendářem.

http://www.an­tiskola.eu/re­feraty/index.php?pa­ge=show_detail&co­me_from=list&o­bl=13&pg=82&id=13617

Zdroj: http://vesmir­.msu.cas.cz/Pa­vel/mayske_scho­dy.html