Avatar uživatele
hapiky

Jak je možné, že je sanskrt původní jazyk Evropanů i Indů?

Vždyť jde o jiné kultury v jiných částech světa. Nebo je to původní jazyk všech nebo většiny lidí?
https://www.ko­renyjogy.cz/san­skrt-a-cestina/

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 937 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Je to složitější. Domnívám se, že sanskrt není původní jazyk Evropanů, ale má hodně slov společných. Ta se objevila již v prajazyku. Určitý vztah tam je.

V mladší i starší době kamenné před příchodem a rozšířením Indoevropanů patřily k nim kmeny Slovanů, Baltů, Keltů, Latinů, Řeků, ale i Indů a Iránců atd. Ze staršího období nejsou zachované písemné památky, ale z archeologických nálezů se dovíme o vyspělosti kultury. Příchozí Indoevropané především (předkové Germánů i Slovanů) se naučili řemeslům, zemědělství, názvům zvířat, rostlin atd. Možná i jazyku. Vývoj češtiny se sleduje od praslovanštiny prostřednictvím staroslověnštiny, takže pomocí hláskových změn se pomocí srovnávací jazykovědy usuzuje na vztahy i mezi ostatními jazyky. Ale to je především záležitost jazykovědců. Nám zpravidla stačí původ slov a význam.

U nás u Slovanů těch „praevropských“ slov není tolik jako v řečtině. Ale jsou. Nejčastěji je přebírali Slované i Germáni, kteří byli později sousedy. Praobyvatelstvo tehdy mluvilo stejnou řečí., ale není jasné, jak se prajazyk nazýval. Sanskrt byl v Indii a jihovýchodní Asii používán jako jazyk vzdělanců a posvátných textů, takzvaných védy, Mluvený jazyk se jmenoval práktr. Takže spíš ten to mohl být.

Není ale na 100 % jisté,, zda určité slovo vzniklo v jednom indoevropském jazyce, nebo slova s fonetickým odchylkami převzali Indoevropané od původních obyvatel Evropy. Takže někdy se těžko sleduje etymologie.

Stejně také hláskové změny ve vývoji praslovanštiny až k češtině jsou i v jiných jazycích, shoda je v sanskrtu.

Možné je, že kmeny používaly prajazyk, do něho převzaly různá slova, hláskosloví se přizpůsobilo řečí, kterou uměli, morfologii převzali třeba i ze sanskrtu. Záleží na tom, zda se vyčlenily jako jazyky satemové či kentumové, dál pak na flektivní, analytické a syntetické. .

Existují srovnávací tabulky převodu indeovrepských hlásek do různých jazyků.

Vysvětlení v odkazu https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/satemove-a-kentumove-jazyky

Existují pravidla, tzv. hláskové responze, podle nichž si odpovídají hlásky v morfémech dvou nebo více příbuzných jazyků, tj. v takových slovních shodách, jež jsou dány společným původem příslušných jazyků. Jestliže např. hláska x odpovídá v jazyku A hlásce v jazyku B ve větším počtu slov = slova prapříbuzná. Např. m – v různých jazycích – matka, maté, modar, máter, méter, máta, mátr /sanskrt/.

Jazyky se vyvíjely od rodových ke kmenovým,, které sílily,, vznikly kmenové svazy, pak národnosti, národy a s tím souvisí i jazyky národní,. V kmenovém společenství byl jeden jazyk, když se společenství rozpadlo, , vznikly třeba jazyky dva. Nebo naopak kmeny se sloučily a ze dvou jazyků vznikl jeden. V hláskosloví a tvarosloví jsou vnitřní souvislosti velmi vzdálené a těžko zjistitelné.

Někde jsem psala o rozdělení jazyků na satemové a kentumové. Určitě zkoumání původu jazyků je velmi náročné. Zdroje se mohou různit.

Něco jsem si připomněla ze studia, jinak pomohl V. Machek v Etymolgickém slovníku.

Jedna vědecká hypotéza o původu Slovanů umístila jejich předky do okolí Elbrusu", takže je možné, že i praslovanština má něco společného s indickými jazyky, které patří podle genetické typologie do indoevropské jazykové rodiny, Je prokázáno, že se všechny tyto jazyky vyvinuly ze společného základu, z tzv. prajazyka indoevropského, a jsou tedy navzájem příbuzné. Indoiránské jazyky tvoří jednu z 12 podskupin.

Vše souvisí s něčím, tedy i leccos pračeštinu spojuje s praindičtinou, mluveným jazykem. jazykem. URčitě v oblasti slovní zásoby, hláskosloví a významem některých slov.

JPůvod Slovanů

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/odkud-pochazeji-slovane

Ale stále jde o záhadu, jak svědčí článek" Záhada podobnosti mezi prastarým jazykem sanskrt a češtinou"
https://enigma­plus.cz/zahada-podobnosti-mezi-prastarym-jazykem-sanskrt-a-cestinou/

Ale opět podle zákona filosofie platí, že vše souvisí s něčím. Platí to i pro jazyky.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Pepa25

Ne, je to trochu jinak: sankskrt i evropské jazyky mají společný základ v podobě indoevropštiny

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Praindoevrop­sk%C3%BD_jazyk

Upravil/a: Pepa25

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
paul1

Tady je uvedeno také nějaké vysvětlení. To písmo je podle mne velmi obtížné.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Sanskrt

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek