ivosek2

Odkud pocházejí Slované?

Nejlepší odpověď
annas

Chtělo otázku upřesnit, o které Slovany vám jde. Informace o jejich pravlasti se liší, je to předmětem sporů. Liší se pohled jazykový či archeologický apod.

Uvádím vysvětelní,, které je v učebnici pro VŠ " Vývoj jazyka a dialektollogie" od kolektivu aturoů.

"Slované byli stejně staruými obyvateli Evropy jako jiné kmeny indoevropské. Jejich pravlastí byla rozsáhlá oblast severně od Karpat mzi Odrou a Dněprem; tam se vykrystalizovala slovanská jednota a v poslední třetině 1. tisíciletí n. l. se Slované stěhovali do dnešních sídel a rozšiřovali své území.

Pohyb Slovanů směrem na jih začal již v 2. st., a vyvrcholil v 5. a 6. st.; na západ pronikli Slované až k dolnímu povodí Labe, na jih do zemí alpských, Podunají, později i na Balkán, ba až na Krétu.

--
„Další vědecká hypotéza o původu Slovanů umístila jejich předky do okolí Elbrusu“.

„Přesně tam, kde řady vědců hledají legendární město Kijar, hlavní město Ruskolanu – starověkého státu, který existoval dávno před Kyjevskou Rusí…“
http://www.za­hadyazajimavos­ti.cz/index.php?op­tion=com_conten­t&view=article&id=518:s­lovane-pochazeji-z-kavkazu&catid=4&I­temid=7

Další informace najdete např. v odkazu
http://www.czech-press.cz/index­.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=2156:slo­vane-hledani-naich-koen

Další odpovědi
marci1

Pravlastí Slovanů byla oblast mezi Vislou a Dněprem.

Zdroj: http://www.de­jepis.com/uceb­nice/slovane/

setapouch

Pokud vim, aktualne pochazi nejstarsi pozustatky „cloveka“ z Afriky, takze z Afriky. Mel bys upresnit, co si pod dotazem predstavujes.

anonym

Problematika vzniku slovanského etnika, tedy jeho etnogeneze, zůstává stále nedořešenou otázkou. Slované se objevili v polovině prvního tisíciletí bez jasné návaznosti na předchozí kultury a ve velkém počtu osídlili rozsáhlé území Evropy. Podle některých teorií se zrodili smíšením různých etnických skupin, tomu však neodpovídá rozsáhlá expanze kmenů s jednotným jazykem a kulturou.[24] Dvě hlavní teorie o tom, kde byli Slované usídleni na počátku svého rozšíření, jsou:

Migrační teorie, podle které se Slované rozšířili ze své pravlasti, umísťované do Zakarpatí. Zastával jí například český archeolog Lubor Niederle.
Autochtonní teorie, podle které Slované už před svým rozchodem obývali rozsáhlá území východní a střední Evropy. V současnosti je tento názor menšinový.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Slo­van%C3%A9