Avatar uživatele
Pokročilý

Jak je možné že aplikace mapy do mobilu od seznamu vám i bez signálu ukáže kde zrovna jste ?

Jak je možné že aplikace mapy do mobilu od seznamu vám i bez signálu ukáže kde zrovna jste ?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Původně jsem odpovídat nechtěl, protože bych nechtěl dělat tlampače uživateli jsemtady, ale asi budu muset.

Dnes většina chytrých telefonů má GPS modul a právě podle GPS modulu Seznam Mapy poznají, kde právě jste i bez signálu (je tím myšleno bez signálu mobilního operátora). Na to právě Seznam Mapy sází v té reklamě. APlikace je pro telefony s operačním systémem iOS a Android, brzy vyjde verze pro Windows Phone.

Jinak když se podíváte na mapu pokrytí operátorů O2, T-Mobile a Vodafone, tak nějakých 99% území republiky je pokryto signálem, takže ikdyž máte chytrý telefon bez GPS modulu jako například mě teď napadá Samsung Omnia W, tak by stejně prakticky neměl být problém.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Telefon ma gps prijimac. Cili na urceni polohy nemusi nic vysilat a jen prijme info z gps satelitu. Kdyz ma navic internet tak to jen najde rychlejc pac si stahne polohy okolnich satelitu pro triangulaci.
Doplňuji:
Zase tu dostávají palce blbosti.
Totiž chytré telefony mají GPS přijímač. To znamená, že umí přijímat polohu kterou nonstop vysílají GPS satelity. A ty nemají nic společného se signálem. Telefon nic nevysílá jen přijímá. Běžně na nebi uvidíš minimálně 4. Triangulace je to, že telefon přijme polohu od 3-4satelitů a už jen dle jejich polohy dopočítá tvou polohu jakoby v průsečíku trojúhelníku. Mno a aplikace Mapy.cz od seznamu podporuje stažení celé mapy ČR přímo do telefonu. Mno a když má telefon spočítanou polohu, tak jen potřebuje ukázat to na mapě a pokud ji máš ty podkladové mapy stažené v telefonu, tak tojen zobrazí. To nemá nic společného se signálem, např. autonavigace také nemá signál od operátorů. Ano, pokud má telefon dostupný i signál, umí polohu zpřesnit nebo spíš rychleji vyhledat tím, že si stáhne z webu přibližnou polohu okolních satelitů, nebo pokud telefon gps čidlo nemá, tak to umí najít přibližnou polohu dle wifi a vysílačů, to ale běžně nedostačuje k navigování, jen k mapám atp. BTSky operátorů vás sice taky vyhledávají, aby věděli kdy a kam mají udělat handover, případně kam přepojit hovor, ale to se nepoužívá k navigování, GPS je něco jiného.


Avatar uživatele
Stříbrný

V současnosti používají telefony obvykle 3 způsoby pro určení polohy:
GPS - nejpřesnější
moblní síť - přesnost závisí na pokrytí území základnovými stanicemi (ev. na způsobu využití informací - některé tel. by mohli využít triangulaci, což by mohlo být přesnější, moje zkušenost ale je, že vezmou polohu podle BTS s nejsilnějším signálem)
WIFI - google podporuje zjištění polohy podle udržované mapy wifi sítí.


Avatar uživatele
Zlatý

Pravděpodobně narážíš na reklamu, kterou jsem taky viděl a pochopil stejným způsobem.
Je to samozřejmě blbost (možná lákání zákazníků), bez signálu žádnou polohu neuvidíš. Na určení přibližné polohy je potřeba signál několika pozemních stanic operátora (např.google Latitude, pro chytré telefony ale již zrušena), na určení přesné pak signál gps. Telefon pak musí uvedené technologie podporovat.


Avatar uživatele
Zlatý

Bez signálu? Gps a internet pracují v mobilu pouze s aplikacemi, které je podporují, u tvé otázky tedy nejsou nijak opodstatněné, ne každý přístroj je umí. Takže pokud nemáš gps či internet a někým podporovaný příjem, bez signálu operátora ti mobil (ani žádná app v něm) žádnou polohu neukáže.
Doplňuji:
pro gps zařízení nepotřebuješ žádný jiný signál, než gps:
http://cs.wikipedia.org/…
..to se ale dostáváme úplně jinam a mimo okruh tvé otázky, čili od mobilů (cell phones) hodně daleko. Odpovědi určitých uživatelů mi tedy přijdou jako hodně laciná reklama na app, pracující na základě gps, popsaného v odkazu ,)


Avatar uživatele
Bronzový

Používá se
GPS, GSM, WiFi a pokud jste třeba v tunelu nebo někde kde není ani jedna ze zmíněných věcí tak navigace nějak odhaduje kde se nejspíš pohybujete.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

Jsemtady: Pro GPS se nepoužívá triangulace. Zjištění polohy z GPS je podstatně složitější. Samozřejmě z toho nějak vychází, ale je to postup o dvě třídy jinde. O triangulaci se mluvilo právě u zjišťování nejbližších základnových stanic - odhad vzdálenosti buď podle zpoždění signálu, nebo podle síly. Nevím jak to dopadlo, podle mé zkušenosti předpokládám, že telefony které jsem měl v ruce pouze řekli že jsou někde v okolí BTS ke které se přihlásily.
Androidí telefony (alespoň ty mé) dovolují jednotlivé způsoby zjišťování polohy zapínat a vypínat, takže je mám "osahané" a vím že telefon zjistí polohu v Praze pouze podle BTS s přesností na cca 100-150m (vypnuté GPS, vypnuté WIFI)

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Elektronika

Zlatý mosoj 924
Zlatý Bedy 675
Zlatý gecco 476
Zlatý Hlada 418
Zlatý www 412
Zlatý ge0rge 304
Zlatý beer 298
Zlatý Michal Kole 292
Zlatý led 277
Zlatý Lamalam 261

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.