Kryšpín

Jak hodnotit spoluobčana, který je veden jako nádeník? Jaké má povinnosti nebo práva?

Společnost je rozdělena na A, B, C1, C2, D a E je nádeník / něco podobného bylo za tatíčka / A je vyšší třída a D dělnická třída tato třída údajně vládla při budování komunismu.

Nejlepší odpověď
da ny

Zákony jsou pro všechny občany ČR STEJNÉ (pán nebo kmán).
Nepřísluší mi spoluobčany nijak hodnotit. Nedělám to. Dělnická třída změnila název = daňový poplatník. Zdanitelné příjmy jsou podle zákonů daněny všem, všichni jsou pak daňoví poplatníci.. Všichni utrácející v obchodech, za produkty/zboží , jsou též daňoví poplatníci :)

Dělnické třídy měli všichni plnou pusu, včetně „pokrokové“ inteligence (v různých časech byli i záměrně štváni proti sobě).
Šosáctví, maloměšťáctví a kasty existují v mnoha společnostech (zářným příkladem je Indie).
O dělnickou třídu se opírali v době socialismu všichni, až ji z toho nusela bolet záda ;D ;D ;D
Dělnická třída vytvářela hodnoty, vydělávala peníze. Pak mohly fungovat zaměstnanci ve službách a ostatních odvětvích.
Sociální rozdíly (a tedy i finanční možnosti lidí) se zvětšují, nůžky se rozevírají (menšina je bohatá a velmi bohatá x do sociální nouze/chudoby padá čím dál více lidí).
Bylo by fajn, kdyby každý nádeník a novodobí otrocimohl žít i s rodinou důstojně, bez nouze a v dostatku všeho, čeho je k životu třeba. Aby nemusel vysvětlovat dětem, že nemá na jejich obědy, nekoupí jim kolo, NTB, ke školní výuce, nové boty, že budou o prázdninách u paneláku a nepojedou ani na tuzemský tábor. 6e jim nemůže koupit melouna nebo několikrát vtýdnu jogurt/zmrzli­nu atd.

Pro politické strany je i nádeník potencionální volič. U nás toto právo využívá nízké procento obyvatel/občanů ČR.

Další odpovědi
aliendrone

Nijak. To už mi přijde relevantnější hodnotit člověka podle velikosti penisu/poprsí (či vrtule nebo čeho vlastně u pohlaví bojová helikoptéra). ;) :)

Hodnotit člověka podle příjmů (kupříkladu formou zděděných dividend) je DOST na palici. Výše příjmů MŮŽE něco vypovídat o společenské ÚSPĚŠNOSTI člověka (ale nikoliv např. v případě viz výše). Práva by měli mít všichni lidé STEJNÁ (tudíž ŽÁDNÁ disktiminace, ani ta pozitivní ve prospěch menšín, která je ve skutečnosti DISKRIMINACÍ VĚTŠINY, tohle může vymyslet jen DEM(ENT)OKRACIE, obzvláště její havloidní forma si v tom libuje)!

Povinnosti by se měly odvíjet od FUNKČÍCH pozic, tak jak je to přírodou dané tisícovkami generací. Byly doby (a někde se to ještě stále praktikuje), kdy vůdce MUSEL JÍT PŘÍKLADEM v čele – ať již v útoku, či jinak. To teprve pokročilejší stádia civilizyace přinesla módu, kdy se SCHOVÁVAJÍ VZADU. A podle toho to vypadá – jak s kvalitou vůdců, tak se společností, což jde ruku v ruce.

Filip84

Společnost je rozdělena: kde? V jakém právním předpisu? Není mi známo.

Nádeník byla pracovní síla, pracující na základě locatio conductio operis, smlouvy o dílo, jak to upravovaly § 1151 – § 1163 ABGB 1811. Podstatného rozdílu bylo pouze v absolutní absenci ius cogens, protože ABGB chránil, v podstatě, pouze zákazníka, tj. toho, kdo si dílo smluvně sjednal. Proto, jakmile se začaly přijímat první legislativní akty, zavádějící do pracovního poměru ius cogens (náhrada v případě nemoci, náhrada potřebného ošetření, lékařské pomoci a léků etc. etc.), námezdní práce byla upravena zvlášť, a většinou až později.

Specifikuj dotaz blížeji, možná půjde pregnantněji odpovědět.