adyshrabalys

Jak fungují smlouvy lékařů s pojišťovnami?

Je pro mne důležitou informací s jakou pojišťovnou má lékař smlouvu? A pokud ji nemá právě s tou mojí funguje praxe tak, že léčbu si hradím sama?

Nejlepší odpověď
annas

Je to tak, jak píšete v podotázce.

Je třeba se zeptat lékaře, zda má lékař smlouvu s ppjišťovnou, u níž jste vy evidovaná.

"Nechal jsem se ošetřit u lékaře, který nemá smlouvu s VZP. Proplatí mi VZP účty za tuto péči, kterou jsem sám zaplatil?

Bohužel nikoli, žádná zdravotní pojišťovna neproplácí zdravotní péči u nesmluvního lékaře, kterou si klient uhradil. Hradit poskytnutou zdravotní péči formou „pokladenského systému“ není možné, protože tuto formu zákon o veřejném zdravotním pojištění nepřipouští.

Pokud si pro své ošetření či vyšetření vyberete nesmluvní zdravotnické zařízení, vzdáváte se práva na úhradu péče z veřejného zdravotního pojištění, a veškerou zdravotní péči tam poskytnutou, včetně léků a doprovodných vyšetření, si hradíte ze svých prostředků.

Klient má totiž sice právo na výběr poskytovatele zdravotních služeb na území České republiky, ale ten musí být ve smluvním vztahu k jeho zdravotní pojišťovně. Výjimkou je nutná a neodkladná péče; tu pojišťovna uhradí i nesmluvnímu poskytovateli zdravotních služeb (takže pacient sám ji neplatí)."

https://www.vzp­.cz/o-nas/nejcasteji-resite/otazka/nechal-jsem-se-osetrit-u-lekare-ktery-nema-smlouvu-s-vzp-proplati-mi-vzp-ucty-za-tuto-peci-kterou-jsem-sam-zaplatil

Další odpovědi
elkon

Ano, proto je potřeba lékaře se předem zeptat.

da ny

Ano chápete to správně..
Pro pacienta je taková informace velmi důležitá.

Někteří lékaři o smlouvu se ZP nemají zájem.
Jindy ZP nepotvrdí spolupráci s daným lékařem. Případně omezí proplácení výkonů tak,
že počet pacientů odpovídá půl úvazku, třetině apod. Tzn., že lékař pro danou pojišťovnu může vzít do péče omezený počet klientů dané ZP.