Avatar uživatele
adyshrabalys

Jak fungují smlouvy lékařů s pojišťovnami?

Je pro mne důležitou informací s jakou pojišťovnou má lékař smlouvu? A pokud ji nemá právě s tou mojí funguje praxe tak, že léčbu si hradím sama?

Zajímavá 0 před 1319 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Je to tak, jak píšete v podotázce.

Je třeba se zeptat lékaře, zda má lékař smlouvu s ppjišťovnou, u níž jste vy evidovaná.

"Nechal jsem se ošetřit u lékaře, který nemá smlouvu s VZP. Proplatí mi VZP účty za tuto péči, kterou jsem sám zaplatil?

Bohužel nikoli, žádná zdravotní pojišťovna neproplácí zdravotní péči u nesmluvního lékaře, kterou si klient uhradil. Hradit poskytnutou zdravotní péči formou „pokladenského systému“ není možné, protože tuto formu zákon o veřejném zdravotním pojištění nepřipouští.

Pokud si pro své ošetření či vyšetření vyberete nesmluvní zdravotnické zařízení, vzdáváte se práva na úhradu péče z veřejného zdravotního pojištění, a veškerou zdravotní péči tam poskytnutou, včetně léků a doprovodných vyšetření, si hradíte ze svých prostředků.

Klient má totiž sice právo na výběr poskytovatele zdravotních služeb na území České republiky, ale ten musí být ve smluvním vztahu k jeho zdravotní pojišťovně. Výjimkou je nutná a neodkladná péče; tu pojišťovna uhradí i nesmluvnímu poskytovateli zdravotních služeb (takže pacient sám ji neplatí)."

https://www.vzp­.cz/o-nas/nejcasteji-resite/otazka/nechal-jsem-se-osetrit-u-lekare-ktery-nema-smlouvu-s-vzp-proplati-mi-vzp-ucty-za-tuto-peci-kterou-jsem-sam-zaplatil

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
elkon

Ano, proto je potřeba lékaře se předem zeptat.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
da ny

Ano chápete to správně..
Pro pacienta je taková informace velmi důležitá.

Někteří lékaři o smlouvu se ZP nemají zájem.
Jindy ZP nepotvrdí spolupráci s daným lékařem. Případně omezí proplácení výkonů tak,
že počet pacientů odpovídá půl úvazku, třetině apod. Tzn., že lékař pro danou pojišťovnu může vzít do péče omezený počet klientů dané ZP.

Upravil/a: da ny

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek