Kryšpín

Jak dlouho trvala autoškola na osobní, př. nákladní automobil v době socialismu a jeho upevňování?.

Pravil mi pamětník, že údajně byla jedna na okrese, to muselo být turbo za tři týdny, když nyní jich je okolo 3 tisíc a všichni makaj a nekrachují.

… v době budování komunismu – spíš v době socialismu a jeho upevňování.

Nejlepší odpověď
Drap

Na náklaďák někdy kolem 1970 asi 5–6 týdnů. nepamatuji si už přesně, možná i dva měsíce. Neni pravda, že byla jen jedna na okrese.-

Další odpovědi
autacek

Většinou to bylo pod Svazarmem a vzhledem k tehdejší situaci, bylo mnohem jednodušší pořídit si řidičák, než auto.

cukrar

Pamětník se mýlí, páč jich bylo více jak jedna na okrese. Většinou v každém městě nad 10.000 obyvatel byla autoškola. Domnívám se, že to trvalo 6–8 týdnů. To že nekrachují si myslím, že není pravda, občas autoškoly i končí. Důvod ale nezjišťuji.

Klaproth

V roce 1977 jsem dělal autoškolu (osobák, náklaďák, traktor) 8 týdnů. Bylo to ve Svazarmu v rámci předvojenské přípravy.

aliendrone

Za totáče jsem dělal „céčko“ v kurzu trvajícím 3 měsíce. Myslím, že se chodilo 1× týdně (už si o vážně moc nepamatuji). Kromě teorie (vyhláška) v tom byla hodina na trenažeru, pak Š100 1× na hřišti, pak Š100 1× na silnici v provozu a zbytek na „vejtřasce“. V kurzu nás bylo cca 30, protože jsem dělal skupinově, tak to stálo cca 2500Kčs. (individuáně to bylo asi o litr dražší)

Autoškoly stíhaly naprosto v pohodě, navíc zapomínáš, že spousta kluků získala řidičák v armádě (KŘK), která tehdy byla jaksi povinná. ;) :D :D

elkon

Je pravda, že jich bylo málo, ale byly velké, s mnoha učiteli (můžu mluvit za město přes sto tisíc obyvatel). Trvalo to asi měsíc. Jen jedna nepřesnost, nebudoval se komunismus, ale socialismus.

dubraro

V roce 1979 asi dva měsíce. V mém případě to bylo organizováno jako nepovinný předmět na střední škole. Zkoušky jsem dělal v lednu, na náledí, proto aby mohl být výsledek zapsán na pololetním vysvědčení.

autacek

@elkon To je smutné, že ani pamětníci neví, co se budovalo. Jak to potom asi tak mohlo dopadnout 😉.

Já vždycky myslel, že se budoval komunismus cestou socialismu, ale třeba se pletu.

Kryšpín

Autacek, Ústava Československa z 60 tých let uvádí, přechod od socialismu k budování komunismu

annas

Socialismus u nás "zvítězil " v roce 1960.

„Ústava, jež realizovala přechod od parlamentarismu k jednotě státní moci, ukončila období lidové demokracie a s provoláním Socialismus v naší vlasti zvítězil! zakotvila vizi jeho dalšího budování.“

Takže neuváděla budování komunismu, ale budování, tedy upevňování socialismu pod vedoucí úlohou KSČ.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C3%9Astava_%C4%8Ces­koslovensk%C3%A9_so­cialistick%C3%A9_re­publiky

autacek

"Socialismus v naší vlasti zvítězil!

Vstoupili jsme do nového období našich dějin a jsme odhodláni jít dále k novým, ještě vyšším cílům. Dovršujíce socialistickou výstavbu, přecházíme k budování vyspělé socialistické společnosti a shromažďujeme síly pro přechod ke komunismu.

Všechno naše usilování směřuje nyní k tomu, abychom vytvářeli materiální a duchovní předpoklady pro přechod naší společnosti ke komunismu." – ústava ČSSR

Máte pravdu, jde jen na úhel pohledu na plánované cíle, dovršením budování socialismu by zde byl komunismus.

annas

Ano. Jenže k tomu nedošlo ani u nás ani v SSSR, i když zde došlo k chybnému pojetí pojmů.

Ale často se uvádí období jako komunismus, nikoliv společenské zřízení, ale život pod vládou komunistů, tedy jejich ideologií.

hapiky

autacek: A je v tom nějaký rozpor?
Já jsem komunismus nikdy nebudoval, pouze svůj dům.