talka

Jak by se mohli nazývat „rybáři lidí“?

„,,, učiním vás rybáři lidí.“ lovci loví, rybáři rybaří, lidé ??? („chytají“ a evangelizují?)

Doplňuji:
Šlo mi pouze o lingvistický problém: rybáři rybaří; „rybáři LIDÍ“???

Nejlepší odpověď
annas

Z hlediska jazykového jde o obrazné přiřovnání a užití synonym sslov rybařit, rybář.

Ježíšova slova – " učiním z vás rybáře lidí" – je podobenství, symbol, užití přeneseného význam slova rybařit = lovit ryby.

Ježíšovi učedníci byli většinou z řad rybářů, Ježíš jim říkal: " Pojďte za mnou." „Učiním z vás rybáře lidí“ (Mk 1,17)". a bylo jim jasné, o co jde, pochopili.

Z těchto slov vyplývá, že Ježíš chtěl, aby rybáři, neloviil ryby jen k jídlu jako lovci ryb, , ale „lovili“, tedy povolali lidi do své blízkosti a tím i do Ježíšovy blízkosti. Měli získávat lidi pro stejnou cestu, na kterou se vydal s Ježíšem. oni sami.

Ryba, kterou rybář uloví, ho zasytí. Zatímco člověk, který se vydá Ježíšovou cestou, bude spasený.

Rybáři lidí = lovci lidí = přenesený význam slovesal lovit = hledat, shánět, vybírat lidi pro víru v Ježíše, který um nejen nakrmit zástupy, ale je i jejich Spasitelem.

Doplňuji:
Rybář rybaří, loví ryby Jak jsem uvedla sloveso lovit má více významů.

Rybář lidí je přenesný význam, podstl jméno nelze vytvořti, protože rybář je jméno konatelské a tvoří se od sloves.

Existuje příjmení Lidař, ale to je odvozené od křestního jména Ludmír apod.

Takže jedině od dalšího významu slovesa lovit = nejpřijatelnější je hledači lidí.

Více diskuse

Další odpovědi
anonym

rybář rybaří, rybář je člověk, loví rybu, ryba je jiný živočišný druh, ale ty chceš pojmenovat dva stejné živočišné druhy, z nichž jeden je jakože ten predátor, lovec…tee všechno nesmysl, pánč mi vychází „lidař“ 🙂

Agneta

Snad né jako Svědci Jehovovy…chytají nevinné naivní rybičky a pak jim nasadí železa, a už je na svobodu nepustí :DDD

Doplňuji:
…no jo, něco jako lidožrouti :DDD

Roman71

Talko, já bych se v tomu nešťoural. Ježíš použil pro zamýšlenou kazatelskou činnost použít přirovnání k činnosti, kterou učedníci znali z každodenního života, aby si dokázali představit, co vlastně budou dělat.. 🙂

Určitě by se dal najít nějaký přiléhavý jednoslovný název, jako napadl Sambu, ale nejdůležitější je, že kázání dobré zprávy o Božím Království probíhá po celém světě (Matouš 24:14) a že tuto činnost řídí sám Ježíš. (Matouš 28:19–20)

Kelt

Přečti si Bibli. Čím byli Petr, Jan a jiní. Byli rybáří. Rybáři loví ryby. Rybář lidí loví lidi, tedy získává lidi pro vznešené cíle. Byli to prostí lidé a Ježíš jim nemohl vysvětlovat nějaké složité personální požadavky na uchazeče.

talka

Ta Samba: DÍKY! Konečně někdo pochopil mou naivní úvahu – pouze mi přišel divný výraz „rybář LIDÍ“.

annas

Vysvětlení dotazu, který je jistým způsobem nesmyslný, není možné bez kontextu. Jazykově jde o přenesený význam.

Ne vždy je možné vytvořit jednoslovný výraz od původního významu, ale od synonymního. Jinak vznikne patvar. Existují i určita pravidala pro tvoření slov. Rovněž Roman naznačil přenesený význam … nekomentuji …

I Samba, která není jazykář, napsala, že je to nesmysl. 🙂

j

Roman71

To Agneta: „Snad né jako Svědci Jehovovy…chytají nevinné naivní rybičky a pak jim nasadí železa, a už je na svobodu nepustí :DDD“

..to zní docela zaujatě. Mimochodem, cítíte se v tomto světě za současných podmínek (myšleno: odpoutána od nejvyšší Autority ve vesmíru a pod mocí lidských vlád) skutečně svobodná? Zajímalo by mne, jaká „železa“ máte na mysli?

Agneta

Roman71 >>> Děkuji za připomínku. Ano zaujatě. Pojem „rybáři lidí“ byl před 2000let v pořádku…vzpomínám si(jsem přece 10 000 let stará čarodějnice,jejíž speciální obory jsou m.,p. a b.) bylo to fajn a Ježíš byl príma … ale to s tím hororem na kříži neměl dělat. A dnes to už nefunguje, dnes je bible pro nás rouháním proti Stvořiteli, hřešením proti jeho zákonům(dnes nazývaným „fyzikálním“).:D
Co mám na mysli? Třeba ty děti těch bláznů Jehovových – to je utrpení a katastrofa…oni(dos­pělí)ať si dělají co chtějí.
Já se v tomto světě cítím fakt super-super, a daří se mi tak dobře, že už to lepší ani být nemůže…ale lidé, kterým se „nedaří“, by to mohli u Jehovů klidně zkusit – jejich věc.
A proč asi mají „Jehovové“ tak špatné jméno? To není tím, že by byli super…prostě něco asi dělají špatně, ačkoliv to jsou vesměs slušní lidé a snaží se(-dělat jejich náboženství dobrým).