Pájo

(Jablečný)závin,štrú­dl,sviník..pro naši prababičku označení pro totéž-stejný druh moučníku.Jde mi o ten sviník,poradíte?

Používá(/-val) se ten výraz i u vás? Zajímá mne, jestli to nebyla jen její „specialita“ (vymyšlený novotvar) nebo zda to vychází z toho tvaru a způsobu zatočení těsta.. závin-sviník (od svinutí) nebo zda to je (podle vašeho názoru) od toho, že správně rozválené linecké těsto se rozpadá na lupínky, které při neopatrném pojídání bez talířku padají všude…takže se nasviní? :)
(nevím to a tak mě zajímá právě váš názor, já už se jí na to zeptat nemohu).
Doplňuji:
Njn, je to samozřejmě chybná kategorie, dal jsem hned poznámku do diskuze, ale tam není tak na očích. Jak jsem otázku odeslal, hned mi bylo jasné, že se stala chyba… před tím jsem totiž do kategorie Astronomie umístil dotaz http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/myslite-ze-je-to-nahoda-nebo-ze-v-neuspechu-ruska-mohou-mit-prsty-americane (zda se náhodou nejedná o úmysl – prostě konspirační teorie).

Nejlepší odpověď
Děda Louda

To máš nějak pomotané. Asi se ti to svinulo do jedné hromady. Při konzumaci sviníku samozřejmě vzniká svinčík.
Otázka by ale asi měla směřovat do kategorie Gastronomie. I když ten bábinčin štrůdl je jistě schopen konzumenta povznést do nadoblačných, ba hvězdných výšin.

Další odpovědi
aramah

No to je fakt, moc astronomický mi ten závin nepříjde ale někde tomu říkají i nohavice.
sviník to slyším poprvé ale proč ne.. :D

hanulka11

sviník slyším prvně .....
moje babička říkávala šundálek /převzala jsem to od ní …říkám mu také tak/a nevím proč …jen vím, že takový jako pekla ona už nikdy nikdo neupeče …nevíte proč šundálek ?????

Pájo

S tou kategorií jsem se pěkně sekl, omlouvám se.