carlosbomber

Jak se slaví Velikonce v jiných státech?

Odpovědi
Drap

Lidové velikonoční zvyky se v různých zemích různí. Drobné změny bývají i v jednotlivých státech podle regionu. V některých zemích se hledají vajíčka na zahradě, na Slovensku a části Maďarska se polévá vodou. V Chorvatsku muži ťukájí vajíčky proti sobě a celá řada dalších zvyků

pusinka50

Ve Spojených státech jsou velikonoční svátky náboženským svátkem, takže mnoho amerických rodin mimo návštěvy kostela se schází kolem zdobení velikonočních vajíček v sobotu večer a jejich „lovu“ v neděli ráno.
V Anglii tradičně ženy přivazují muže k židlím a za propuštění požadují peníze.

V Norsku je, kromě malování vajíček, tradicí řešení vražd. Všechny velké televizní stanice vysílají kriminální a detektivní příběhy, jako je například Hercule Poirot nebo příběhy od Agathy Christie. Také noviny otiskují články, ze kterých mohou čtenáři zkusit odvodit, kdo je pachatelem. Dokonce i krabice od mléka bývají potištěny příběhy s vraždami.

Ukrajinský velikonoční chléb pascha je tradičně pečen v několika různých velikostech, pro každého člena rodiny a jeden velký pro celou rodinu. Pascha je zdobená různými ornamenty – osmiramennými kříži, věnci, květinami a ptáčky z téhož těsta.
I tím se liší od ruské kuliči – neozdobeného chleba politého sněhem z bílků.