_Bůh_

Investujete do akcií?

Americká Tesla předminulý rok vykázala zhruba 740 % růst, během „hrozného“ covid roku. I obyčejné domácnosti si tak mohly sedminásobně navýšit své příjmy. Za minulý rok vykázala „slabý“ růst 49 %, což je stále pěkné oproti úrocích na „spořicích“ účtech ve výši 1–3 % ročně. Minulý rok naopak překvapily české společnosti, lidé si mohli svůj vklad do akcií Pilulky zhodnotit o pěkných 188 %. V posledních týdnech se akciový trh propadá, někteří to vidí jako příležitost k nákupu akcií za levno. SP500 index vykazoval od roku 1957 do roku 2021 průměrný roční nárůst 10,5 %, není proto příliš pravděpodobné, že by tomu mělo být příští rok jinak. Polský zprostředkovatel pro nákup akcií XTB navíc umožňuje nákup akcií zcela zdarma, čímž umožňuje nákup široké veřejnosti. Za největšího českého brokera se stále považuje Fio banka, která má však relativně vysoké poplatky.

Foto: BCPP

Odpovědi
Emefej

Ne, do samotných akciií neinvestuji, kupuji ETF kopírující akciový index.

dudu

Vlastním slušný balík akcií ČEZu, držím long pozici a každoročně inkasuji příjlemnou dividendu. Něco mám též neinvestováno do akciových fondů.

zjentek

Neinvestuji, ale pokud nějaký zprostředkovatel umožňuje nákup akcií zcela zdarma, tak brzy asi taky začnu. Jak to mám chápat?

Kazatel

Jsem rád, že vůbec mám na úhradu základních životních potřeb.

Pepa25

Fio banka nemá vysoké poplatky, XTB „kupodivu“ není zdarma, ale také chtějí vydělat.

Tomáš1234

Pepo, XTB má poplatek za nákup akcií do limitu 100 tis. EUR opravdu nulový. Platí se jen poplatek za směnu, ale tomu se dá též vyhnout, když na účet vložíš EUR/USD. Podrobně je to rozepsano třeba zde https://inves­tplus.cz/inves­tice/recenze-xtb-brokers-x-trade-brokers-zkusenosti-diskuze/

_Bůh_

No XTB má nákup zdarma, Revolut má nějak asi dva obchody zdarma do měsíce, ale Fio chce rovnou za první nákup pár dolarů.
Samozřejmě XTB vydělá peníze jinde, je to pro ně dobrý model jak přilákat lidi. Ale jsou nejlevnější, proto se logicky v posledních letech nejvíce rozrůstají, nejen díky agresivní reklamní kampani.