JohnCreek

Je potřeba živnost, abych mohl investovat do akcií?

Chtěl bych měsíčně spořit „do akcií“. Vzhledem k nízkým poplatkům bych preferoval nákupy na pražské burze. Co vše si k tomu (kromě Fio brookera) musím pořídit?

Odpovědi
Rokio

Nikoliv.

Akcie můžeš kupovat přes Fio banku, kde si zřídíš příslušný účet. Zde platíš jen za nákup a prodej, a to za poplatek ve výši 0,35 % z nákupu i prodeje. Minimální výše poplatku je 40 Kč.

Kepler

Živnost na nákup akcií není třeba. Jakémukoliv brokerovi bych se vyhnul, udělá ti službu jen do toho okamžiku, kdy jsi pro něj zajímavý. Pak tě potopí. Myslím, že živnosťák nebo vyšší oprávnění by bylo třeba až v okamžiku, kdy s akciemi začneš obchodovat>

Edison

Ani k obchodování s akciemi netřeba živnosťák. Ten by byl potřeba, kdyby obchodoval akcie pro někoho druhého.

dudu

Případné zisky z operací na burze podléhají dani z příjmů. Investiční horizont je nejméně tříletý. Podle Mifidu budeš ze znalostí pravidel a operací otestován! Je třeba respektovat pravidla o rozložení svého portfolia.Optimální počáteční investice činí sto tisíc. Portfoliový účet mně vede Komerční banka, a.s. Při styku s makléřem využívám Expresní linku.

sedmicka

Živnost určitě není potřeba, ale zdanit by se to mělo jako každý příjem… Pokud se do nákupu akcií chceš pustit, doporučuju článek časopisu Finex: https://finex­.cz/rubrika/ak­cie/ .Dole je oddíl „FAQ“ pokud máš další otázky ohledně investování jako třeba, jestli se investování vyplatí, jak přesně začít, co je k tomu potřeba, jak vybrat správného brokera atd. Já konkrétně mám pár akcií čezu, kofoly a z těch zahraničních Amazon a BWM.

Pepa25

Živnost není potřeba. V podstatě jsou potřeba dvě věci:

  1. uzavřít smlouvu s licencovaným obchodníkem s cennými papíry, což může být banka (Fio, KB …) nebo nebankovní firma s povolením od ČNB
  2. vložit na jeho účet peníze k nákupu

Ostatní kroky (např. zřízení účtu v Centrálním depozitáři cenných papírů) už zajistí OCP.