FlAsh_7

Další druhy zisků z akcií kromě dividendy?

Dobrý den, pro dlouhodobého investora jsou důležitým zdrojem příjmu u akcií dividendy. Jaké mohou být z DLOUHODOBÉHO hlediska další druhy příjmů nebo spíše zisku z akcií krom dividendy?

Odpovědi
Edison

Dividenda je spíš takový zacpání úst… symbol, že tržní cena akcie roste. Zásadní na obchodovaných akciích je růst jejich tržní ceny. Dividenda se vyplácí ze zisku z obchodu s akciemi, takže je to spíše krátkodobá záležitost, u které nelze odhadnout, jaký efekt na cenu akcie bude mít.

aliendrone

Dividenda (její výplata) je základní důvod k pořizování akcií. Je to podíl na zisku akciové společnosti (tedy regulérní investice), který ovšem NEMUSÍ být vyplacen – např. společnost je ve ztrátě nebo majorita rozhodne, že dividenda nebude vyplácena, nýbrž se reinvestuje apod. Každopádně se nevyplácí z „obchodu s akciemi“ – to je úplně jiná liga.

Obecně by MĚLO platit, že akcie vynáší víc, než bankovní úroky z vkladů. (je ovšem rizikovější). Nicméně vyma dividendy z akcie pochopitelně existuje i jiný zisk – typicky tržní zhodnocení akcie. Prostě pokud jsi koupil lacino balík akcií třeba Applu v době jeho začátků (nebo Microsoftu, když Bill Gates s kámoši smolil MS-DOS v garáži), tak o pár let později se tytéž akcie daly podat za MNOHONÁSOBNĚ vyšší cenu. Tohle funguje OBOUSMĚRNĚ – koupíš akcie, společnost zkrachuje a ty si pak s nimi můžeš vytapetovat záchod. ;) :)
Mrkni na „nominální“ a „tržní“ cena akcie. :)

Pepa25

U dividendových akcií je hlavní zdroj výnosu dividenda, u ostatních spíše růst ceny. Typické příklady: Phillip Morris ČR a TESLA. Jinak poměr mezi těmito výnosy může být libovolný.