FlAsh_7

Jaká jsou všechna možná rizika investování (zejména do akcií)?

Odpovědi
Emefej

Tržní, měnové, cenové, kreditní, úvěrové a ještě nějaká další.

Kazatel

Rizika jsou taková, že o svou investici přijdeš, případně že ti nepřinese tolik co očekáváš.

JežíšKristus

Ztráta peněz
Pokuta od berňáku kvůli nezaplacení daně

Obecně ale S&P500 pravidelně roste. Slyšel jsem ale návrhy že by jeden důchodový pilíř měl být kapitálem na burze, což je ale celkem hustý, že stát chce takhle hazardovat s penězi na důchody. To vyloženě ukazuje naprostou neschopnost státu a ukazuje to, že stát nemá nejmenší ponětí kde bude brát na důchody.

Pokud chcete investovat do akcií, doporučuji americké realitní fondy, mají daleko vyšší výnosy než ty české. Jmenovitě například akcie fondů MFA či NYMT. U těchto akcií lze očekávat růst hodnoty akcie + dividendy se pohybují okolo 10 % p.a., v minulosti atakovaly i 18 %, je to dohledatelné („mfa dividend yield history“ si vyhledejte). Americké realitní fondy musí ze zákona vyplácet 90 % zisku na dividendách, tudíž si valná hromada nemůže odhlasovat, že by vám nevyplatili dividendy.

Trendy jsou také EV akcie typu Tesla, která rostla o nějakých 400 – 700 % za rok (záleží jaký časový úsek berete v potaz). A to byl ten „hrozný“ pandemický rok, přitom si každý mohl navýšit majetek sedminásobně, samozřejmě za nereálného předpokladu, že by někdo dal všechny peníze do Tesla shares. I tací lidé ale jsou, ale nedoporučuju to, samozřejmě. Hodně se propírá bitcoin, ale ta Tesla a jiné akcie měly vyšší výnosy, a v mainstream médiích se o nich nepíše. Češi by měli víc investovat do amerických akcií (není to složité, přes Revolut nebo Fio banku), bohužel se hlavně propagují nějaké hloupé české fondy. O spořicích fondech s vtipným výnosem 3 % ročně se ani nezmiňuju. Pro začátečníky v akciích ale do začátku určitě doporučuji ty americké realitní fondy viz výše.

Disraeli

A to co chceš? Proškolení nebo ať to děláme za tebe?
Pokud chceš, ať to někdo dělá za tebe, zajdi si za nějakým makléřem, brokerem nebo investičním poradcem (ale tím pádem se spokoj s „kvalitou“ a návratností investic).
Riziko je ztráta. Detailně si to nastuduj podle druhu investic, podle jakých druhů akcií nebo komodit a do kterých konkrétně (podle firem a situace na trhu).

Máš na to weby jako mesec.cz, penize.cz, podnikatel.cz, mladypodnikatel, finance.cz, euro.cz, jakpodnikat, investicniweb i tu blbou wikipedii, ekonomickydenik, businessinfo, kurzy.cz, investplus, investujeme, investicedoakcii, fxstreet, stránky některých bank, forbes, profipf.cz, E15, estate a business, ekonom.cz, financnik.cz, banky.cz, bankovnictvionline, chytryhonza, financnivzdelavani, iurium.cz, ekonomický magazín a další weby, ale taky kurzy, knihy a učebnice (i časopisy orientované na podnikání, ekonomiku, investice). Jako fakt z toho všeho volíš odpovedi.cz?? A to nemluvím jen o zdroji, kde chceš čerpat informace, ale o samostatnosti, úsilí/práce/studia a odpovědnosti, kterých asi nejsi schopen.
https://www.me­sec.cz/clanky/ri­zika-kterym-celi-kazda-akcie/

zjentek

Pche… Tohle není jako lozit po stromech a nemít dovednosti opice, taky ti prakticky nic nehrozí, žádný podstatný riziko. Jo, leda by tě u toho někdo lidově řečeno přechcal (a ono se to velmi pravděpodobně i stane), tak to je něco jinýho- to pak můžeš přijít o tu investici. No, tady je nejlepším řešením nepouštět se do pochybných kontraktů a žít spokojeně. Nechat to hlupákům a užívat života. Třeba vylézt na strom. (;

(Pokud odpověď neuspokojila tak se omlouvám- opírá se spíše o příčinu a moc neřeší důsledek.)

Pepa25

Emefej: perfektní odpověď, nominaci brání jen ten detail, že kreditní a úvěrové jsou synonyma.

Emefej

máš recht, dokonil jsem to.