Avatar uživatele
jirka F

Hýbali jste dnes (na Velký pátek) se zemí? Prý se to nemá dělat, jenže nevím, jaký je důvod?

Jestli se poté něco strašného stane:

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? annas před 1493 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Odpověď je v archivu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/z-ceho-vznikla-povera-nehrabat-v-zemi-na-velikonoce

Protože na Velký pátek byl ukřižován Kristus, nesmí se hýbat zemí, jinak by podle pověry někdo do roka zemřel.

V !době čtení pašijí v kostele se otvírají na Velký pátek skály, sklepení, hory a odhalují se poklady – viz Poklad od K. J. Erbena. Co když v místě, kde by se kopalo, by se otevřela země a člověk by se propadl a za rok na Velký pátek při čtení pašijí se zase objevil, pokud by " přežil.

„Podle lidové víry je Velký pátek dnem nadpřirozených sil dobrých i zlých, čarodějnic a nepřejících. Vyjadřuje smutek, pokání a půst věřících pro památku ukřižování a smrti Ježíše Krista. Je to velký svátek křesťanů.“

Zdroj: https://domaz­licky.denik.cz/zpra­vy_region/na-velky-patek-se-v-zemi-radeji-nerypejte20110421­.html

Já to dodržuji. Na Zelený čtvrtekl uvařím něco zeleného. Ještě si pamatuji, že v neděli se nemá chodit na návštěvu, protože by lehlo obilí. Ale to už se asi moc nebere.

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?jirka F Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Ano říká se to. Říká se, že pokud hýbeš se zemí v tento den, tak do roka někdo z blízkých zemře.
Také se dnes nemá věšet prádlo

Upravil/a: Drap

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
EKSOT123

To není žádné církevní ustanovení ani doporučení. Jde o spontánní cit věřících, kteří by na Velký pátek něměli pracovat se dřevem s úcty, že Kristus zemřel na dřevě. Na Bílou sobotu by neměli dělat se zemí, Protože Kristus ležel v zemi.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
EKSOT123

Annas, tak to jsou pro mě novinky. Vždycky jsem to slýchal, jak to píšu, aspoň u nás na Vysočině. A na rozdíl od jiných variant to dává logiku. Ale aspoň teď víme, že to není všude sjednocené.

před 1493 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Je to tím, že v době feudalismus se lidé nemohli stěhovat, objevil se nějaký „krajánek“, něco s od něho dověděli a pak upravili podle sebe.

Také záleží na tom, jak byla v určité oblasti silná náboženská víra.

před 1492 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
EKSOT123

To vypadá rozumné vysvětlení. Jinak se to u nás i prakticky dodržovalo. Na Bílou sobotu sedláci neseli a v Pátek nědělali v lese. Ale věřit v nějaké záhadné prokletí při porušení, zvlášť když ten člověk ani pořádně neví důvody, se mi jeví naopak proti duchu křesťanství, které je jednoduché a přímočaré. Prostě buď chci Krista uctít, držím půst, popř. podle vlastního citu dodržím i lidové zvyky, anebo ho uctít nechci.

před 1492 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
EKSOT123

Na zelený čtvrtek jsme dělali špenát z kopřiv. Včera jsem se na to vybodl, páč jsem měl navařeno od předtím.

před 1493 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek