jirka F

Hýbali jste dnes (na Velký pátek) se zemí? Prý se to nemá dělat, jenže nevím, jaký je důvod?

Jestli se poté něco strašného stane:

Nejlepší odpověď
annas

Odpověď je v archivu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/z-ceho-vznikla-povera-nehrabat-v-zemi-na-velikonoce

Protože na Velký pátek byl ukřižován Kristus, nesmí se hýbat zemí, jinak by podle pověry někdo do roka zemřel.

V !době čtení pašijí v kostele se otvírají na Velký pátek skály, sklepení, hory a odhalují se poklady – viz Poklad od K. J. Erbena. Co když v místě, kde by se kopalo, by se otevřela země a člověk by se propadl a za rok na Velký pátek při čtení pašijí se zase objevil, pokud by " přežil.

„Podle lidové víry je Velký pátek dnem nadpřirozených sil dobrých i zlých, čarodějnic a nepřejících. Vyjadřuje smutek, pokání a půst věřících pro památku ukřižování a smrti Ježíše Krista. Je to velký svátek křesťanů.“

Zdroj: https://domaz­licky.denik.cz/zpra­vy_region/na-velky-patek-se-v-zemi-radeji-nerypejte20110421­.html

Já to dodržuji. Na Zelený čtvrtekl uvařím něco zeleného. Ještě si pamatuji, že v neděli se nemá chodit na návštěvu, protože by lehlo obilí. Ale to už se asi moc nebere.

Další odpovědi
Drap

Ano říká se to. Říká se, že pokud hýbeš se zemí v tento den, tak do roka někdo z blízkých zemře.
Také se dnes nemá věšet prádlo

EKSOT123

To není žádné církevní ustanovení ani doporučení. Jde o spontánní cit věřících, kteří by na Velký pátek něměli pracovat se dřevem s úcty, že Kristus zemřel na dřevě. Na Bílou sobotu by neměli dělat se zemí, Protože Kristus ležel v zemi.

EKSOT123

Annas, tak to jsou pro mě novinky. Vždycky jsem to slýchal, jak to píšu, aspoň u nás na Vysočině. A na rozdíl od jiných variant to dává logiku. Ale aspoň teď víme, že to není všude sjednocené.

annas

Je to tím, že v době feudalismus se lidé nemohli stěhovat, objevil se nějaký „krajánek“, něco s od něho dověděli a pak upravili podle sebe.

Také záleží na tom, jak byla v určité oblasti silná náboženská víra.

EKSOT123

To vypadá rozumné vysvětlení. Jinak se to u nás i prakticky dodržovalo. Na Bílou sobotu sedláci neseli a v Pátek nědělali v lese. Ale věřit v nějaké záhadné prokletí při porušení, zvlášť když ten člověk ani pořádně neví důvody, se mi jeví naopak proti duchu křesťanství, které je jednoduché a přímočaré. Prostě buď chci Krista uctít, držím půst, popř. podle vlastního citu dodržím i lidové zvyky, anebo ho uctít nechci.

EKSOT123

Na zelený čtvrtek jsme dělali špenát z kopřiv. Včera jsem se na to vybodl, páč jsem měl navařeno od předtím.