Rokio

Hrozilo by mi po smrti peklo, pokud bych konvertoval k budhismu?

Upřímně mi toto náboženství přijde o poznání lepší než křesťanství. Líbí se mi na něm více učení, které nabízí, posmrtný život i skutečnost, že pokud porovnáne ostatní světová náboženství, tak budhisté moc zla nenapáchali jako například katolická církev nebo muslimové.

Dále křesťané považují za odpad duševně nemocné jako jsem například já, což se mi nelíbí.

Pokud jde o posmrtný život, tak bych považoval za utrpení věčný život po smrti v nebi, i když bych tam zažíval věčnou „blaženost“, protože by mě to pak omrzelo. Raději bych byl po smrti v určité formě života pouze na nějakou dobu.

Podle budhismu také platí, že člověk, který zažívá za svého života utrpení a nemůže za to, tak bude mít plusové body při převtělení po smrti do další formy života. Stane se například znova člověkem, nebo třeba polobohem, či bohem.

Též se mi líbí systém karmy. Pokud člověk koná dobré skutky, tak ho budou čekat dobré věci a obráceně.

Nebudete se na to za mě, vy uživatelé, zlobit? Nebudete mě za to nenávidět?

Nejlepší odpověď
Filip84

Rokio, podle buddhistického učení neexistuje něco, jako nebe či peklo, ale šúnjatá, prázdnota; vysvětlím:

Křesťanská dogmatika vnímá svět jako stvořené dílo, to jest, nejprve byla myšlenka trojjediného boha: stvořím něco! Pak byla myšlenka trojjediného boha: stvořím svět, protože je to něco. Tak to stvořil.

Křesťanská filosofie vnímá všecko skrze dvojí základní definici pravdy: boží pravdu a Akvinského adekvační theorii pravdy. A tomismus.

Pro výklad se podívej, prosím, tady:

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-pravdedobnost-existence-boha-na-stejne-urovni-jako-u-mytologickych-postav

na můj poslední post v diskusi. Vysvětluju tam, proč je adekvační theorie pravdy, podle mého názoru, obsoletní, a proč je theorie boží pravdy lapsus. K rozličným definicím pravdy máš podklady zde:

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/o-covidu-jaka-byla-vlastne-pravda-a-co-dezinformace

Theorie šúnjaty vychází z dogmatu, že podstatou všeho bytí je prázdnota, proto vše, co se jeví, je pomíjivé, illusorní a nicotné. Středobodem křesťanského „snažení“ je spása a život věčný. Středobodem buddhistického „snažení“ je jakési splynutí s prázdnotou, osvícení. Křesťan ku spáse putuje skrze svátostný život, a pak předpeklí, či očistec, podle konfesse. Buddhista k osvícení putuje skrze další životy v příčině reinkarnace.

Všecko jsou to ale, při veškeré úctě, absolutní nesmysly. Pročti si ten post, u té Tvé otázky stran pravděpodobnosti existence boha a mythických postav, nebudu to tu vypisovat znovu. 🙂

Případně se, potom, ptej tady v diskusi, nemusíš to hned uzavírat, a pak zakládat, případně, další dotaz.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%A0%C3%BAn­jat%C3%A1
http://www.ika­tolici.cz/roz­dil-mezi-tomismem-a-modernimi-filosofiemi/

Další odpovědi
paul1

Určitě ne, hodně štěstí.

kalimerkon

Jsem přesvědčen, že duševně nemocný nebudeš. Kdyby si totiž duševně nemocný byl, už by si byl v nějakém cirkevním objektu kde by se o tebe starali řádové sestry. Jinak podle budhistů je hledat buddhu někde venku lidské bláznovství, ale nechci ti zamotat myšlenky :)

led

Rokio, podľa vašich doterajších príspevkoch ste ešte „na tisíce mil“ ďaleko od vyznávania budhizmu. Nestačí pozerať obrázky a počúvať reči v médiách, svoju vieru musíte cítiť v sebe a aj tak konať.
Akonáhle váhate a pýtate sa „budem potrestaný, ak budem postupovať podľa seba?“ miesto „cítim, vieru (náuku) v sebe a budem konať podľa svojho cítenia, bez ohľadu na prípadný trest vrchnosti“ ukazujete, že miesto „viery“ hľadáte „osobné výhody“.

„Ži a nechaj žiť“

Kelt

Nemusíš tady vypisovat charakteristiku daného náboženství, to si najde každý dle potřeby. A pokud se ti líbí nějaké činnosti, aktivity, názory, je to tvoje rozhodnutí. Podle věku bys měl být dospělý člověk a můžeš si vybrat svou aktivitu třeba v politické straně nebo v nějaké církvi. A když budeš říkat satanské verše, nebo modlitbu lidojedů nebo nějaké modlitby a obřady muslimů či hinduistů, je to tvoje věc. Nikdo tě za to nebude trestat, kárat. A je mnoho lidí, kteří svou víru několikrát změnili. A jak říkám, rozhoduješ se sám podle srdce a třeba osvícení a ne podle souhlasných či nesouhlasných příspěvků.

Roman71

Rokio, prosím vás, kde jste přišel na to, že „křesťané považují za odpad duševně nemocné“? Máme ve sboru nejen duševně nemocné, stejně tak jako spolukřesťany s onemocněním pohybového ústrojí. Nikdo, jakkoliv nemocný, není považován za „odpad“ nebo méněcenného.

Mimochodem, něco jako život po smrti neexistuje. Smrt je podle Bible stav neexistence. Kde byl Adam, než byl stvořen Bohem? Neexistova, že? A co znamenal Boží výrok: „Z prachu zemské půdy jsi byl vzat, do prachu zemské půdy se vrátíš“. Takže, ze stavu neexistence opět do stavu neexistence. Adam, ani nikdo další, nikde netrpí, ani není mučen.

Pokud byste o věčném životě vědět víc, nebojte se mi napsat. Rád vám přímo z Bible ukážu, kde a za jakých okolností můžete žít. Trpět rozhodně nebudete.

Filip84

Rokio: „Dále křesťané považují za odpad duševně nemocné jako jsem například já, což se mi nelíbí.“: kde, kdo, jak se to projevilo?