Válek Petr

Hradí youtuber daň z příjmu?

A musí být tedy OSVČ?

Odpovědi
_Bůh_

Ano, je to zdanitelný příjem.
Myslím, že to bude příjem podle § 7 zákona o daních z příjmu. Nevím ale, zda je nutná živnost. Možná to je činnost, ke které není nutné živnostenské oprávnění.

§ 7

Příjmy ze samostatné činnosti
(1) Příjmem ze samostatné činnosti, pokud nepatří do příjmů uvedených v § 6, je

  1. příjem ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství,
  2. příjem ze živnostenského podnikání,
  3. příjem z jiného podnikání neuvedeného v písmenech a) a b), ke kterému je potřeba podnikatelské oprávnění,
  4. podíl společníka veřejné obchodní společnosti a komplementáře komanditní společnosti na zisku.

(2) Příjmem ze samostatné činnosti, pokud nepatří do příjmů uvedených v § 6, je dále

  1. příjem z užití nebo poskytnutí práv z průmyslového vlastnictví, autorských práv včetně práv příbuzných právu autorskému, a to včetně příjmů z vydávání, rozmnožování a rozšiřování literárních a jiných děl vlastním nákladem,
  2. příjem z nájmu majetku zařazeného v obchodním majetku,
  3. příjem z výkonu nezávislého povolání.