Magdulina

Hlavní zatáčí doleva doprava je vedlejší, já však jedu rovně z hlavní na parkoviště. Mám dávat blikr?

Dala jsem blinkr,jenže z prava z vedlejší cyklista si myslel,že odbočuji a vyjížděl na hlavní,velmi těsně jsme oba zabrzdili a zamezili sražce.

Hlavní zatačí doleva,doprava je vedlejší,já však jedu rovně z hlavní na parkoviště.Mám dávat blikr?

Nejlepší odpověď
mosoj

1. Všechno na nic.

  1. Správně bys měla dávat blinkr i když by jsi jela po hlavní doleva. (hm ale kdo to dělá, že). Rovně by jsi ho dávat neměla a cyklista ( i jiný účastník)smí vjet do křižovatky až když bude jisté, bez ohledu na to jestli blikáš nebo ne!! kam jedeš!! ( hm a kdo to dělá). To platí i tehdy že z vlastní iniciativy blinkr doprava zapneš! Takže suma sumárum, cyklista nedával pozor a ty jsi nepředvídala při chybném znamení doprava.

Další odpovědi
nyjono

Blinkr se používá při změně směru.
Nebo už to je jinak?

Kepler

Blinkr se dává jen při změně směru jízdy. Snad to ještě dneska pořád platí.

Justin1

Podle mě to má být bez blinkru, protože se jede rovně. Po takové křižovatce jsem jezdil i v autoškole a instruktor mě učil, že když jedu rovně, tak znamení nedávám. Ani se mi nezdá jako dobrý nápad nerozlišovat jízdu doprava a jízdu rovně a v obou případech blikat stejně jenom proto, že hlavní jde doleva. Blinkr má oznamovat změnu směru jízdy nebo změnu jízdního pruhu, ne opuštění hlavní silnice.

cukrar

Bez přesného místa nelze sdělit přesně, jen odkaz na zákon.

§ 21
Odbočování

(1) Při odbočování na křižovatce nebo na místo ležící mimo pozemní komunikaci musí řidič dávat znamení o změně směru jízdy; při odbočování nesmí ohrozit řidiče jedoucí za ním a musí dbát zvýšené opatrnosti.

 Pro povinnost dávat znamení o změně směru jízdy při odbočování je rozhodující, že řidič mění směr jízdy. Například na křižovatce, kde hlavní silnice mění směr a vedlejší silnice vede přímo, musí řidič pokračující v jízdě po hlavní silnici dávat znamení o změně směru jízdy. Na křižovatce tvaru „Y“ je nezbytné dávat znamení o změně směru jízdy především tam, kde není zcela patrné, která ze silnic vede přímo a která mění směr.33

dubraro

Nemáš dávat blinkr.

Podstatný tady není blinkr, ale to, že cyklista má přednost vozidla přijíždějícího zprava. Pokud dáš blinkr doprava, uvádíš cyklistu do omylu, že se s tebou bude míjet.

Kecám, oprava:
Cyklista nemá přednost zprava, protože ty jsi v tu chvíli ještě na hlavní. Platí to, že blinkr nemáš dávat.

EKSOT123

Prakticky sis vyzkoušela, že to nebyl dobrý nápad. Řidiči ze všech směrů počítají s tím, že jedeš, kam ukazuješ. Ale jak tedy neohrozit řidiče za sebou a dát jim to na vědomí? Asi jen předem záměrně zpomalit a sledovat provoz…

anonym

Když měníte směr.

zjentek

Tak pokud ZA JÍZDY UHÝBÁM z hlavní, tak JASNĚ, že s blinkrem! A není podstatné, zda máš přímo ve svým směru na hlavní třeba vjezd rovnou do svýho baráku… jestli nechceš, ať tě někdo tvrdě nabere zezadu, tak blinkej třeba výstražnými, tomáš fuk, ale BLIKEJ. Venkoncem se ta hlavní přece stáčí vlevo, ne? Tak co uděláme? No dáme znamení pravými blinkry… pravými! (;

jsemjá

Blinkr se kromě kruhového objezdu dává skoro všude. Ano.

Petr44

V tomto případě blinkr nedávat, obecně je třeba u toho trochu přemýšlet. Např pokud je to křižovatka tvaru T, kdy hlavní je ta která má 90 stupňů, např: Jedu po hlavní, rovně vjíždím na vedlejší a odbočením doleva zůstávám na hlavní, pak je žádoucí při vjíždění na vedlejší dát blinkr vpravo i když jedu prakticky rovně. Zajistím tím svoji čitelnost pro ostatní, stejně tak třeba před křižovatkou nedávám blinkr vpravo, pokud po ní chci jet rovně ale zároveň objíždím podél silnice stojící auta, byť za normálních okolností samozřejmě při objíždění překážky blikám vlevo. Chce to cit a používat rozum.

zjentek

mosoj: blikat vpravo musí AŽ ZA vedlejší z prava, pokud nemá v úmyslu NA TUTO vedlejší odbočit!!!

zjentek

Ještě jednou pro schlukera- budeme vyjíždět z hlavní a parkovat.

Ne, ještě jednou- budeme vyjíždět Z HLAVNÍ A PARKOVAT.

Ježiši, kolik máš odježděno? Já jen , aby se s tebou tady později třeba nesoudil někdo na vozíčku, nebo tak.

Schluker

A o co by se se mnou soudil? Jsem na hlavni a nemenim smer jizdy. Hotovo, vystarano.

Schluker

Tak teď fakt nevím, jestli zjentek jenom provokuje nebo jestli je pod vlivem nějaký návykový laskominy anebo jestli je prostě tak beznadějně mimo..

zjentek

No pokud máš na situaci jiný názor, rozhodně bych tě nechtěl potkat V TERÉNU, bo se mám rád.

Kdo je jak pod vlivem by se dalo usuzovat třeba i dle nicku.

Zkoukni příspěvek mosoje, který naznačuje, co já na plná ústa tvrdím.

zjentek

Klidně vjedu cyklistovi do cesty a teprve poté naznačím TĚM ZA MNOU, že hodlám provést nějaký neobvyklý manévr (uhnout z dráhy jízdy) a od toho mám třeba výstražné blinkry, když už se do podobné situace dostanu. Což bych neměl, bo podobným situacím by měl dávno přede mnou předcházet někdo jiný a to PŘIMĚŘENÝM A JASNÝM ZNAČENÍM! Ale chápu, žijeme v črdeli, čili fakt musíš improvizovat a tady pamatuj – život tvůj a druhých na prvém místě! Pak teprve právo, zákony a obouchaná kára. Zejména tam, kde hrozí nebezpečí, je i v silničním provozu třeba myslet a rozhodovat se momentálně. Určitě přijdou nebezpečné situace, kdy ti nikdo neřekl DOPŘEDU, jak se v nich zachovat. A co pak? (;

zjentek

(Vjedu MU ZDE do cesty LOGICKY BEZ blinkru! Jsem na hlavní a o zóně přednosti zprava není v otázce zmínka, clear, šluker?)

nyjono

zjentek, bude blikat vpravo, někdo pojede z té pravé a řekne si, ok, odbočuje vpravo, můžu jet.
A ona pojede rovně a ......

zjentek

No tak pokud se chceš při vyjíždění z vedlejší spoléhat na blinkry toho vozu, který se k tobě blíží zleva po hlavní, tak to sorry jako, ale to na silnicích nemáš za volantem co hledat… ježiši tak teprve teď mě trklo, proč je pořád takovejch nehod a smrťáků v tomto ohledu, no TVL AHÁ…

nyjono

Předpokládám, že jsem na hlavní, která se stáčí vlevo a z pravé strany se připojuje vedlejší. Rovně přede mnou je parkoviště.
Proč mám, kruci, blikat???

EKSOT123

Přece pro zmatení nepřítele, cyklista na to taky skočil…

anonym

No(y)jono…

anonym

Kepler: Ale koňské spřežení se už nepoužívá.

zjentek

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

Ale ale… zlatí koňáci!

led

Aj kočiš musel dávať znamenie o zmene smeru jazdy, pokiaľ šiel na ceste, kde jazdili aj motorové vozidlá.

led

http://sloven­skepovesti.eu/wp-content/upload­s/2017/03/Sn%C3%AD­mka-obrazovky-2020-02-29-o-13.47.21.png

https://www.go­ogle.com/imgres?im­gurl=https%3A%2­F%2Fwww.kosic­kespravy.eu%2Fsi­tes%2Fdefault%2Ffi­les%2Fstyles%2Flar­ge%2Fpublic%2Ffi­eld%2Fimage%2Far­ticle%2Fkz.jpg%3Fi­tok%3DZm2Ntt9t&im­grefurl=https%3A%2­F%2Fwww.kosic­kespravy.eu%2Fden-v-kalendari-28-februar-v-1914-zacala-v-kosiciach-era-elektriciek-skoncila-tak-konska-zeleznica&tbnid=Re­I4cSn4y5ee_M&vet=12a­hUKEwi3lfe1mcLqAh­VEyRoKHf2MCFsQMyg­megUIARDmAQ..i&do­cid=ltqzbU2nY­oMLkM&w=480&h=­372&q=ko%C5%88sk%C3%A1%2­0%C5%BEelezni­ca&client=avas­t&ved=2ahUKEwi3lfe1mcLqAh­VEyRoKHf2MCFsQMyg­megUIARDmAQ