KimiR

Firma v insolovenci,ne­vyplacená mzda.Mám nárok na odstup a doplacení mzdy?

Dobrý den.Rád bych dostal pár rad,Pracoval jsem u firmy která mi přestala platit mzdu.Poslední výplata mi byla vyplacena 23.9.2011,to bylo za měsíc srpen.Za měsíc září vyplacena pouze záloha 6000 a od té doby,jsem mzdu neviděl.V Listopadu a v prosinci jsem byl na neschopence.Po nastoupeni zpet do prace,jsem se optal jak je to s penezma.Kdyz mi sef rekl ze nejsou.Tak jsem se nastval,doma sepsal vypoved – okamžité zrušení pracovního poměru na základě nevyplacení mzdy.Sepisoval jsem ji 22.12.2011.Výpověd jsem panu šéfo předával 27.12.2011.On mi řekl že to musí nechat potvrdit do prahy.Jenomže ono ouvej.On mi dodal jen kopii a podvod.Moji originální výpověd neměl a ani neměl zápočtovej list ani evidenční list.Prostě nic a řekl mi že to dodá až přijde sekretářka do práce.Na té kopii výpovědi je jen Podpis zaměstnance.Chybí tam můj originální podpis,dále razítko,místo převzetí a datum převzetí.Koipii mi dodal 29.12.2011.Pak se neozíval,nebral telefony nic.Započtovej list mi dodal až 16.1.2012.Kde mi pořád nedodal originální moji výpověd.Za další je tam psáno na výplatní pásce odstupné.Ale to jsme ještě do dnešní dne neviděl.ve výpovědi bylo uvedeno i že se mi má doplatit mzdy za ty měsíce už předem.To tam absolutně chybí.Od 2.1.2012 jsem se šel zaevidovat na úřad práce.Ale zařazen jsem byl až od 23.1.2012 poněvač jsem čekal na papíry.Navíc firma je v insolovenci a na dveřích firmy je exekuční papír.Tak se chci optat.Jak s tou originální výpovědí,odstupném a doplacením mzdy bude.či co mám dělat.Předem děkuji za odpovědi.Lukáš Mach

Nejlepší odpověď
Mapel

Situace je pro vás výhodná. Na doplacení mzdy a odstupného máte nárok a vyplatí ho úřad práce. Podmínkou je výpověď pro nevyplacení mzdy a firma v insolvenci. Tedy vše splňujete. Zajít na ÚP a informovat se o postupu. Byl nárok na 3 mzdy zpětně a odstupné. Sami se do toho nehrnou, protože se jim odčerpávají finance. Takže útokem ÚP a otravujte je dostatečně. Oni vám vyplatí mzdu a pak ji vymáhají na zaměstnavateli v rámci insolvenčního řízení. Vás už se to netýká.

Další odpovědi
mosoj

Co se týká výpovědi z důvodu nevyplacené mzdy máte nárok na okamžité zrušení pracovního poměru.
Pokud je firma v konkurzu neotálejte a zjistěte si přímo u správce konkurzní podstaty jak to s vámi je. Měl by jste si podat písemně žádost o uhrazení vašich pohledávek vůči firmě ať jste nebo nejste zaměstnancem !!

Uhrazení pohledávek se bude řešit z prodeje majetku firmy. Bohužel věřitelů bude více a na prvním místě se uspokujují mimo jiné banky spolu s částí mezd zaměstnanců.
Takže nezbývá než doufat že z prodeje majetku bude získáno dostatek finančních prostředků na uspokojení Vašich nároků.
Ještě před vašimi nároky má přednost milionová odměna pro správce konkurzní podstaty !!!

Drap

Nárok určitě je, jak to bude s vyplacením, ale těžko odhadnout. V prvé řadě se z majetku proplácejí dluhy vůči státu, tj.: zravotní, sociální, daně a pod. Teprve potom, pokud zbyde se uspokojují další věřitelé