Mp2

Má přednost okamžitá výpověď zaměstnance?

Malá firma pravidelně svým zaměstnancům posílá výplaty až po 2 měsících. Navíc zaměstnavatel posledních 10 let nedělal nikomu vstupni lekařskou prohlidku.

Zaměstnavateli se někdo znelíbí a najde si duvod pro jeho okamžite propustení.

Zamestnanec si je vědom, že on sám by mohl dat okamzitou vypoved a pozadovat za 2mesice odstupne.

Pokud zaměstnavatel dnes oznámí zaněstnanci že je okamzite propusten, muze i tak zamestnanec kvuli zpozdene vyplate za posledni rok zadat pri okamzite vypovedi odstupne ?

Jinyni slovy… Má přednost okamzita vypoved zamestnance ? Ktery mel duvod k vypovedi už rok předtim nez si zamestnavatel nasel jiny duvod ?

Nejlepší odpověď
ivzez

„Okamžitá výpověď“ neexistuje (jde o okamžité zrušení pracovního poměru,
což je něco jiného než výpověď) a přednost má to, co nastane dřív.

Okamžité zrušení pracovního poměru ze strana zaměstnavatele
upravuje § 55 ZP; ze strany zaměstnance § 56 ZP.

Pokud zaměstnavatel pracovní poměr zrušil,
pracovní poměr skončil, takže jej zaměstnanec už zrušit nemůže.

Oznámení ale nestačí. Pokud zaměstnanec po ústním oznámení zaměstnavatele písemně pracovní poměr okamžitě zruší (pozor,
nesmí použít obrat „okamžitá výpověď“!!), dostane se do pozice,
kdy nebude co ukončit, zaměstnavatel.

Zruší-li zaměstnanec pracovní poměr, nemá nárok na odstupné.
Má nárok „jenom“ na náhradu mzdy za dobu odpovídající výpovědní
době (zpravidla jde o dobu dvou měsíců).
__

»Zaměstnavateli se někdo znelíbí,
tak si najde důvod pro jeho okamžité propuštění.«

To není tak jednoduché, jak to vypadá: Zaměstnavatel by musel
najít takový důvod, který by dokázal obhájit před soudem.
(Zaměstnanec si to pravděpodobně nenechá líbit a zaměstnavatele zažaluje.)

Další odpovědi
briketka10

Nárok na odstuné zodpovídá Tvou otázku:
https://www.ak­tualne.cz/wiki/fi­nance/narok-na-odstupne-2013-pri-vypovedi/r~i:wi­ki:3550/

Mc Merkurion

… to bych dával výpověď každej rok, kdybych měl nárok na odstupné …odstupné dává zaměstnavatel, když tě z nějakech důvodů na jeho straně musí propustit, a to ne vždy … chce to trochu se zamyslet nad logikou věci, ale to bych potom u tohoto zaměstnavatele nebyl deset let …

ivzez

@Briketka10 → v tom článku se sice píše o odstupném, ale článek
se nevztahuje k tazatelově situaci. Jde v něm o výpověď ze strany
zaměstnavatele podle § 52, písm. a) až c) (případně d), nevěnuje se
okamžitému zrušení pracovního poměru.