Aristotelés

Existuje stvořitel?

Imanentím elementem náboženství a jeho meritem je nějaká entita, která nás podle našeho ethosu nekonečně odmění, či nekonečně potrestá. A ano, je to překrásná idea, ale jak moc pravdivá? Jedním z nejčastěji předkládaných důkazů teistů pro existenci stvořitele (Boha) je tzv. jemné ladění, tedy že fysikální konstanty jsou zcela přesně laděny, aby vznikl život. Jenže protiargumentem je noema multivesmíru, kdy se uplatňuje paradox přeživšího, tedy stejně jako my se nedivíme, že nejsme broučkem, kterých je daleko více, ale člověkem, neb bychom jako broučci nemohli uvažovat nad tím, že jsme broučkem či člověkem, tak bychom se neměli divit, že žijeme zrovna ve vesmíru z nekonečně mnoha, kde jsou fysikální konstanty vyladěny ideálně pro náš život, neb v nekonečném počtu jiných, kde nikdo nežije, tak se nikdo nediví. Ale ještě silnějším protiargumentem je fakt, že pokud by existoval Bůh, ovšem i klidně s extrémně malou pravděpodobností, tak by jeho akt nastavení podmínek neskutečně zvýšil pravděpodobnost na život, a protože by to bez něj vzniklo s výrazně nižší pravděpodobností, tak podle zákonů mathématikos, tedy Bayesiánské inference, je Bůh mnohem pravděpodobnější než-li jeho neexistence. Pokud ovšem hledáme pouze jakoukoliv vyšší entitu, tak pouhá noema, že civilizace jsou po nějaké době schopny tvořit simulace, dává jasně najevo, že tvorba simulovaného světa bude jednodušší než tvorba hmotného světa. A tak jich bude daleko více a poté opět uplatníme znalosti formálního jazyka mathémy, takže je daleko větší pravděpodobnost, že žijeme v simulaci…

Odpovědi
Drap

Tvá otázka jsou pouze tvé bláboly.

Kelt

Trochu skromnosti a pokory by ti neškodilo.

OSHO

Stvořitelem všeho jsou pravidla bez pravidel by zde nic nefungovalo

Arcimozek

Ano, to sou jistě zajímavé idee, arciť to není úplně pravda. My žijeme v simulaci a zároveň nežijeme v simulaci, neboť my nic nevíme s jistotou, tedy logicky z toho vyplývá, že vše je možné, vše je jen o pravděpodobnosti. V jiných vesmírných říších může být cokoliv, co nás napadne, ano, Aristotele, cokoliv! Pouze záleží na tom, zda tyto vesmíry interferují s tím naším. Podrobně se tímto zaobírá kvantová fysika.

Nicméně, Stvořitel v našem světě existuje a zároveň neexistuje, my nevíme, je to takový až schizofrenní stav. Nedivil bych se, kdyby se Vám z toho udělalo až mdlo. Proto dále pracujte na svém spiritu a buďte svobodný, skvělý, krásný!

zjentek

„Kolego“, příteli arcimozku, konkrétně já pracuji na spiritu pracuji večer co večer. Z těch lahví bych pomalu mohl postavit už druhý skleník. Děkuju.

Disraeli

Nějakej hlavní programátor tam bude… ;)

Aristotelés

Drape, nikoliv, ještě jsi v sobě neprobudil filosofa, vidíš svět velice jednoduše, celý tvůj život je velice jednoduchý, ty sám jsi jednoduchý. Snažím se, abys porodil myšlenku po vzoru mého předchůdce – Sókrata.

zjentek

TVL to jsou hlášky, z těch si i zjentek sedá na prdel. Jen tak dál kolego Aristotéle, Aristotelési, jen tak dál.