J_K

Existuje rok 0 našeho letopočtu?

Nejlepší odpověď
annas

Odpověď jste mohl mít hned. Je možné najít několik otázek v archivů.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/od-kdy-se-pocita-letopocet
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-vlastne-datuje-rok-od-0-n-l-co-se-stalo-tak-prevratneho-pro-vynulovani-letopoctu
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/pred-kolikati-lety-byl-rok-0
atd.

"Ne, v historickém kalendáři rok 0 neexistoval. Roky na přelomu letopočtu počítají takto: {… –2, –1, 1, 2, …}, a o přestupném roku platí pravidlo z juliánského kalendáře.

Nebo, chcete-li: po roce 2 před naším letopočtem byl rok 1 před naším letopočtem a po něm rok 1 našeho letopočtu. Tedy 31.prosinec 1 př.n.l. byl pátek a následující den, 1.ledna roku 1, byla sobota.

Avšak pozor, astronomové pracují s rokem nula!

Srovnání historického a stronomického roku v odkazu č. 3.8

http://kalendar­.beda.cz/kalen­dar-rozcestnik
http://www.on­tola.com/cs/di/r­ok-nula-proc-se-v

Další odpovědi
anonym

Jugur – Podle Jacquese Cassniho se Ježíšek narodil 29 let př.n. a začal dělat „zázraky“, tak ho v roce 4. n.l. umučili tedy, když se dožil 33,5 let, což astronomicky souhlasí?!

anonym

Rok nula předcházející rok jedna používají některé letopočty, např. letopočet hinduistického kalendáře, a také se objevuje v astronomickém systému a ISO 8601. Neexistuje v našem (křesťanském) letopočtu, který se používá souběžně s gregoriánským kalendářem (dříve s juliánským kalendářem). V tomto systému je rok 1 př. n. l. přímo následován rokem 1.

V astronomii je rok 0 používán proto, že to v 18. století zavedl Jacques Cassini.
S kristem to nemá nic společnýho.
https://www.go­ogle.cz/?gws_rd=­ssl#q=rok+nula+na%C5%A1e­ho++letopo%C4%8Dtu

J_K

Na mou otázku se nedá tak jednoduše odpovědět, jak vzorově odpověděla annas.
Problém tkví v tom, že je všeobecně pojímaný letopočet (všeobecně považovaný za usus) jako pořadové číslo. Ale při algoritmizaci matematických a astronomických úloh potřebujeme spojitou časovou proměnnou, obsahující nulu. Podle mě je tato otázka položena záměrně nepřesně.

anonym

A přesto jí tupci dali palce.

J_K

Kvalita Vašich diskusních příspěvků je obdivuhodně zarážející!!! Ještě že máte stříbrnou!

J_K

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Ad J_K
Děkuji. Máte pravdu. Nikdy není všechno jen černobílé. Záleží na úhlu pohledu, také na kategorii, do níž jste otázku vložil.
Proto jsem uvedla jen to nejzákladnější. 🙂

Jinak pohled, který jste zmínil, je určitě složitější.

annas

Moje reakce patří ke slovům J_K

"Na mou otázku se nedá tak jednoduše odpovědět … "

gagaga

an., nas 10 " tupcu " to pochopilo, jak jste to myslela !
:))
tupa -iv- :)
skoda, ze nejdou palecky davat i do diskuze, to bych byla tupa na druhou ! :)

anonym

Ježíšek?Neznám.

J_K

Tím bych se nechlubil!

anonym

Ty ho znáš?
Nějaká to bájná bytost,prej,že proměnila vodu ve víno,ale to jsou mi bláboly.
Jsem jen rád,že v něj věří malé děti,aspon kvůli těm dárkům.

J_K

Jenom primitiv se vytahuje svým ateismem! Nejsem ani ateista, ale ani věřící, co chodí na mše do kostela. Diskuse na toto téma se ve slušné společnosti vedou tak, že se neuráží ani jedna z diskutujících stran! I Einstein se stal před smrtí věřícím.