mokador

pred kolikati lety byl rok 0

Nejlepší odpověď
annas

Ne, v historickém kalendáři rok 0 neexistoval. Roky na přelomu letopočtu počítají takto: {… –2, –1, 1, 2, …}, a o přestupném roku platí pravidlo z juliánského kalendáře. Nebo, chcete-li: po roce 2 před naším letopočtem byl rok 1 před naším letopočtem a po něm rok 1 našeho letopočtu. Tedy 31.prosinec 1 př.n.l. byl pátek a následující den, 1.ledna roku 1, byla sobota.

Avšak pozor, astronomové pracují s rokem nula!

Srovnání historického a stronomického roku v odkazu č. 3.8

Zdroj: http://kalendar­.beda.cz/faq3­.php#3.8

Další odpovědi
dědapetr

Rok nula nikdy nebyl,náš začal rokem jedna od narození Krista a ostatní jsou letopočty před Kristem.

chudst

„Co je rok 0?“ Je to proste nejaky rok, ktery byl oznacovan driv jinak a dneska je oznacovan podle Kristova narozeni rokem 0. Pokud si vzpominam dobre na dejak, tak tak poprve ucinil Dionysos v 6. stoleti.

=============­=========

edit.: Ano, mel jsem pravdu, akorat ve jmene jsem se trosku sekl :)

Juliánský kalendář přinesl také poprvé nový výchozí bod pro počítání času: prvním rokem křesťanského měření času učinil v roce 525 římský kněž Dionysius Exiguus rok narození Ježíše Krista, tak vzniklo označení Anno Domini (či též Ab incarnatione Domini) – zkráceně AD používané dodnes. V té době se používalo udávání času podle takzvané Diokleciánovy éry, tedy od nástupu císaře Diokleciána na trůn 24. srpna 284 našeho letopočtu. Počítáním let od roku 1 AD jakožto od narození Krista chtěl Dionýsius nahradit číslování vycházející od nástupu k moci císaře, který proslul pronásledováním křesťanů. Dionýsiův systém se ovšm uchytil až po roce 731, kdy jej ve svém díle použil Beda Ctihodný. Dnes také musíme konstatovat, že Ježíš Kristus se narodil pravděpodobně tři až čtyři roky před tímto datem. A není bez zajímavosti ani český ateistický přístup zavlečený komunistickým školství: místo předválečné zkratky př. Kr. (před Kristem) dnes používáme delší př.n.l. (před naším letopočtem). V tomto systému žádný rok nula neexistuje, to ale také způsobuje problémy při výpočtech v astronomii. Ta paradoxně zůstává u juliánského kalendáře a používá rok nula.

Zdroj: http://www.chro­nomag.cz/clanek/2010-06-28/kalendare-jak-vznikly-jake-zname-a-jak-vypadaji.html#ax­zz1NHZAUTZ8

Rocker

Před 2011 lety.