drevene parkety

obnova- broušení, tmelení a lakovaní starých parket

Odpovědi
Dandi

Obrousit elektrickou bruskou, zatmelovat přímo tmelem na parkety, nalakovat barevným nebo bezbarvým lakem :)

alenka901

Parkety lze renovovat mnohokrát a to i parkety staré až 150 let. Každá renovace si vezme pouhý milimetr dřeva. Začíná se broušením, které má několik stupňů: od nejhrubšího až po nejjemnější. Broušení se provádí speciálním strojem, který zároveň odsává i nejdrobnější prach. Tento způsob práce nezanechává téměř žádný nepořádek, který si s renovací podlah mnozí nerozlučně spojují díky zkušenostem se zastaralou technologií. Jak dlouho renovace trvá, respektive jak velkou plochu lze zrenovovat za 1 den? Přibližně 25 m2.
Foto: Jiří Procházka – renovace a pokládka parketových podlah
Foto: Jiří Procházka – renovace a pokládka parketových podlah

Foto: Jiří Procházka – renovace a pokládka parketových podlah
Foto: Jiří Procházka – renovace a pokládka parketových podlah

Mnozí se do broušení parket pouští sami, třeba s pomocí zapůjčených brusek. Takový postup může přinášet mnohá rizika. První spočívá v nižším výkonu těchto strojů, které bez použití speciálního vysavače zanechávají nepořádek. Dalším úskalím bývá neznalost pravidel broušení parket, takže dochází k broušení několika směry a k nedbalému upravování okrajů.

Možnosti povrchových úprav

Nejčastěji se používá lakování, olejování nebo voskový olej. Nejuniverzálnějším typem úpravy je lakování. Na rozdíl od voskovaných povrchů se nemusíme bát různých skvrn, které by mohla zanechat například kapka vody. Lakované parkety těmto drobným nehodám odolávají a mohou se používat i v kuchyních.

Barvu parket lze ovlivnit použitím speciálních mořidel, které dodávají třeba mahagonový odstín. Nejoblíbenější variantou ale zůstává přirozená barva parkety po obroušení a její přelakování nebo jiná povrchová úprava.
Foto: Jiří Procházka – renovace a pokládka parketových podlah
Foto: Jiří Procházka – renovace a pokládka parketových podlah

Problémy s parketami

K velice častým problémům patří vrzání parket. Způsobují jej uvolněné hřebíky a možnost pohybu parket po sobě. Jediné účinné řešení spočívá v jejich překládce. Z rozebraných parket se odstraní hřebíky a nová pokládka se provádí s využitím lepení. Lepené parkety již vrzat nebudou.
Díry mezi parketami a škrábance lze vytmelit. Tmel získáme z prachu, který zbude po fázi nejjemnějšího broušení parket. Díky použití tohoto prachu získáme naprosto totožný odstín tmelící látky. Ke tmelu se přidávají další přísady na bázi pryskyřice. Tmelem zaplněná mezera zůstane bez změny, pokud se podlaha nehýbe. V opačném případě hrozí vypadnutí nové spáry.
Výměna poškozené parkety: i tato varianta je možná. Celkový proces včetně zasychání lepidla trvá asi dva dny. Pro tyto případy doporučujeme mít v zásobě zbývající parkety z balíku.
Vlhké prostředí v bytě či mokrý podklad podlahy může mít za následek zvlnění parketové podlahy. V tomto případě je jediným řešením renovace.
Co parkety ničí?

Parkety ničí běžné používání, škrábance, nožičky nábytku pohybující se po jejich povrchové úpravě a podobně. Mnohé případy můžeme vyřešit preventivně – například použít plastovou podložku pod židli s kolečky …

Tipy pro krásnou parketovou podlahu

K nejoblíbenějším patří klasické dubové parkety nebo exotická dřeva. Využít můžeme mnohé možnosti skládání vzorů parket. Od klasického stromečku po oblíbené pásy a čtverce. O tento přírodní materiál se musíme pečlivě starat. Na druhou stranu však nabízí univerzální řešení, vhodné i pro alergiky.

Attack-design

obrousit, zatmelit, zaschnout, obrousit a nalakovat – alespon 2×

pepee32

nerozumím otázce

Kamix

Taky jsem se nedávno dal do renovací parket v mém pokoji a z výsledku jsem nadšen. Bylo to dost jednoduché , stačilo zbrousit a nalakovat. Lak jsem použil ten co doporučovali na https://homezin­.cz/media/jaky-lak-na-parkety a musím říct, že odvedl hodně dobré práce, protože parketám dodal skvělou barvu.