Rokio

Dožije se každý člověk stavu, kdy bude považován za společensky významného a většina lidí ho bude mít v úctě?

Přesně takový stav by měl zažívat každý senior. Starobní důchodci totiž celý život pracovali a vychovali předchozí generaci. A samozřejmě platí, že starší je společensky významnější než mladší.

Platí tedy určité pravidlo, že s věkem člověk nabývá společenské významnosti.

Myslíte si, že každý člověk, který se narodí, by měl mít v budoucnu úctu od druhých lidí a být obecně respektovaným minimálně ve společnosti, ve které žije?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Tvůj zájem o „společenskou významnost“ hraničí s obsesí (pokud ji nepřekračuje). Ale protože jsi Rokio, tak se v tom šťourat nebudu. ;) Navíc – „společenská významnost“ je velice relativní pojem, jistě znáš termín „šedá eminence“.

Každopádně můj názor je ten, že přirozená úcta ke staršímu človeku je jedna věc, nicméně jako primární vidím úctu zaslouženou skutky/jednáním osoby, nikoliv „za výsluhu let“. Jednoduše – kretén zůstane kreténem, i kdyby mu bylo 100let a není důvod na základě jeho věku z něj dělat „úctyhodnou“ či „společensky významnou“ osobu. ;) :D :D

Další odpovědi
briketka10

A proč jen každý senior?
Samozřejmě, že všichni mají nárok na respekt od druhých.
Od narození až po stáří, nebo snad ne? Malý dítě od rodičů.
Žák od učitele. Pracující od zaměstnavatele. Všichni bez rozdílu.

Takové pravidlo ale neplatí.

Společenská významnost s tím nemá nic společnýho.

Kelt

No já nevím. Například maturanti chodí a chtějí po lidech peníze na večírek, něčeho ve společnosti dosáhli, ale za to je nebude mít nikdo v úctě. A co myslíš většinou? Většina města, domu, fabriky, republiky? A jak se to má projevovat? Zdraví mne hodně lidí, tím si mne váží, ale na druhé straně se mi dostávají informace, že si o mně lidé myslí něco jiného. A zase budu odporovat. Proč si myslíš , že starší je významnější než mladší? Schopný úředník, inženýr a pod, který má výsledky je váženější než ten, který si to odseděl.
Každý člověk potřebuje mít pocit, že je pro někoho důležitý a nezáleží na věku a ani na tom, co dotyčný dělá.

led

1 – „Dožije se každý člověk…“ na toto je len jedna odpoveď: každý nie.
Vek nie je vždy podmienkou múdrosti a vážnosti.
Nevyžadujme si od mladších a nielen od mladších, ale aj od celej spoločnosti, spločenskú úctu, ak nekonáme,tak, aby sme si ju zaslúžili.
2 – „Platí tedy určité pravidlo, že s věkem člověk nabývá společenské významnosti.“ Aj tu musím, žiaľ odpovedať: nie.
Aby človek nadobudol spoločenskej významnosti nie je rozhodujúci vek, ale jeho činy. V politike, hlavne v politike, hlavne to, ako dokáže tlmočiť a presadzovať záujmy svojich „sponzorov“ a voličov
3 – Toto je filozofická otázka, o ktorej uvažujú myslitelia už od čias „Stvorenia sveta“. Čo je to úcta a obecné rešpektovanie? Každý človek by chcel, aby bol rešpektovaný a uctievaný, ale sú také aj jeho činy? Je možné si rešpekt a úctu získať silou, podvodom a klamom, na úkor slabšieho? Má byť rešpektom a úctou strach pred mocou? Uctíte si iného len preto, že je to v kraji zvykom, alebo si ho uctíte, pretože si vašu úctu zaslúži, nezávisle od jeho veku, bez ohľadu na názor iných?

Drap

Měl, ale bohužel všichni se toho nedožijí.