Dmitrij

Dobrý večer. Co znamená

1.zadat si s něčím
2.žduchnout
3.opruzovat
4.potěš koště
5.modrá (vy asi máte modrou pokud nevíte co je to vojenský rozkaz a následky za neuposlechnutí) ?
Děkuji.
Doplňuji:
K 1.bodu – Lidem, kteří si dlouhodobě se spaním přes týden opravdu moc nezadají, ale nemusí ani 10hodinový spací maratón stačit.

Nejlepší odpověď
annas

  1. Angažovat se v něčem nepříjemném, čemu tak člověk nerozumí
  2. postrčit
  3. otravovat
  4. používá se v romštině – je to takové povzdechnutí – místo potěš pánbůh – zřejmě souvislost s romskou démonologií

http://charmer­.blog.cz/1202/re­ligiozita-romu-romska-demonologie
5. modrá knížka – mívali nevojáci
Doplňuji:

1. Po doplnění kontextu – moc toho nenaspí.

Další odpovědi
quentos

  1. konfrontovat se s něčím; přijít s něčím do styku – záleží na bližším kontextu
  2. šťouchnout
  3. otravovat (hovorově)
  4. eufemizmus pro „potěš Pán Bůh“ (povzdech)
  5. modrá = zkráceně „modrá knížka“ – dnes již jen modrá karta, průkaz, který člověk dostane, je-li neschopen konat základní vojenskou službu, zejm. ze zdravotních důvodů (tedy „asi máte modrou“ – vyplývá z toho, že dotyčný nebyl nikdy na vojně)

Doplňuji:
k 1. bodu – zde spíše tedy „snížit se k něčemu“; lze to přeformulovat jako „lidem, kteří toho přes týden moc nenaspí“ či „lidem, kteří berou spaní jako nutnost na obtíž“

panenka

2-žduchnout když například do někoho strkáš to se říká že ho žducháš.
3-opruzovat-vtírat se ke člověku vnucovat se mu ale on tě nechce.
více bohužel nevím.

ReHu

1– popřemýším, jak to vysvětlit, někdo třeba bude lepší
2 – trochu bouchnout, praštit, dloubnout (jen trochu)
3 – otravovat, nebýt vítán
4 – no nazdar, (když se stane např.malá nehoda, třeba spadne na zem hrnek s kafem:-)
5 – modrá vojenská knížka – dotyčný byl zproštěn povinné vojenské služby ze zdravotních důvodů

Doplňuji:
Když ti lidé celý týden málo spí, tak jim to pak ani 10ti hodinový spánek nevynahradí.