Dmitrij

Dobrý večer. Co znamená „gramlák“?

Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Já bych řekla, že je to ten, kdo má obě ruce levé, nic neumí udělat, někdy se říká, že u práce nemyslí hlavou.

Jinak slovo gramlavý má brněnský původ – nešikovný, nemotorný.

Gramla = prostitutka, žena, která vede promiskuitní život.
Původ je z němčiny z Grammel = vídeňské argotické Grammel – prostitutka, děvka.

V. Machek v Etymologickém slovníku uvádí původ od kmene grab- = hrábě. Základem je ie. *ghrebh- ‘uchopit, shrábnout; škrabat, kopat’. Nebo od slova kramle = z německého Krammel – svírat.

Když má někdo gramlavé ruce, něco uchopí a vypadne, nesevře ruce tak, jak by měl..

Stejně jako hrábě jsou děravé a mnoho věcí neudrží, „propadou“. Stejně pokud kramle nesvírají něco pevně, předmět neudrží, nespojí atd.

Další odpovědi
Terryle

Možná někdo nešikovnej, nebo nešikovná a neohrabaná věc?
U nás se používá přídavný jméno gramlavý – zejména gramlavý ruce. Nešikovný, neohrabaný, co všecko zkazej :)

Miroslavst

To jsem chtěl taky napsat a teryle mě předběhla:D
Je to nešika, prostě zkazí na co příjde.

hanulka11

nějaký nešika