Dmitrij

Dobrý den.Vysvětlete,pro­sím,význam:

1.žába na prameni
2.verglovat
3.škrtnout si (na ostrově Skopelos si muži neškrtnou, vládnou mu totiž ženy)
4.vézt se (všichni členové rodiny tu poslouchají téměř na slovo babičku nebo maminku, muži se jen tak vezou)
Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

  1. žába sedí u nejlepšího zdroje, nikomu nechce nic dát, škodí atd.,
  2. verglovat – pohybovat s něčím, najít správnou polohu (třeba klíčem se strefit do správné dírky)
  3. škrtnout – ženy muže k ničemu nepustí, vše drží v rukou, rozhodují o všem
  4. rozhodující slovo má babička, muži neprotestují, účastňují se třeba různých akcí, neberou za mně odpovědost, mlčí, i když třeba nesouhlasí

--
„Zlá odporná žába hlídá poklad, sedí na prameni živé vody a ten, kdo se jí štítí, se k prameni nikdy nemůže dostat. Ale moudrý princ bere žábu s celou její ošklivostí, obdaří ji sladkým polibkem a promění v krásnou princeznu. Tomu se pak za odměnu otevřou nevídané možnosti“.

Posvátná zvířata – žáby

„Žába sedí u nejlepšího zdroje, nikomu nechce nic dát, takže škodí. stejně jako obrazně člověk“.

Další odpovědi
Miroslavst

  1. žába na prameni sedí a tudíž nic neteče. S přirovnáním k lidem by se dalo říct, že takto budeš sedět na svém a nikomu nic nedáš. Někteří politici, podnikatelé.
  2. verglovat-něco montuji a ty mi to držíš, furt s tím pohybuješ a já ti řeknu-nevergluj s tím, ať to můžu přimontovat.
  3. škrtnout si. V tomto kontextu jak píšeš, mají dominantní postavení ženy. muž musí držet hubu a krok. Jinak by se dalo říct, že si nezasouložíš. Až tě kopnu do rozkroku, už si neškrtneš. Když mě urazíš, už si u mě ani neškrtneš. Prostě dej mi pokoj a nevšímej si mě, já ti nepomůžu.
  4. Prostě dělají co se jim poručí. Vezou se, poslouchají. drží hubu a krok.

MajaIS

Dobrý den, pokusím se vysvětlit :)

  1. něco je ztraceného, „je to v pytli“
  2. s něčím manipulovat, řídit
  3. mohou být v určité oblasti znevýhodněni, nemít stejná práva jako ženy
  4. nemají významné a uznávané slovo v rodině, o ničem nerozhodují

Doufám, že jsem Vám poradila. :)

Bumbes

1 – někdo, kdo brzdí a ovládá nějaký zdroj například financí, surovin, nebo informací.
2 – pohybovat, pootáčet, posunovat, kmitat s něčím tam a zpět.
3 – je to expresivní připodobnění do dávných dob, kdy ten, co uměl škrtáním rozdělat oheň, tedy majitel ohně (křesadla, škrtadla) byl uznáván za vůdce skupiny.
Takže ten kdo si neškrtne, je někdo kdo je podřízen „škrtači“ a nemá dovoleno mít například vlastní názor, ani například možnost samostatně vykonávat nějakou činnost.
4 – podřízení se situaci dobrovolně nebo i z donucení. V principu se to dá přirovnat k posádce jedoucího automobilu, ten kdo řídí o všem rozhoduje (jak, kam a kudy se pojede). Ty co se vezou jsou odkázáni na rozhodnutí řidiče.