Dmitrij

Vysvětlete,pro­sím,význam :

1.vzít na dlani chlup
2.hrabat (komentář ke článku Šestiletou dívku nechtěli pustit do letadla, byla na seznamu teroristů:“ Už jim trochu hrabe? Jak se mohla 6 let stará holčička dostat na seznam???”)
3.co není psáno, to není dáno
4.vyšmelit (věci jako mikrokamera v tužce či v brýlích)
5.ciknout (Rusové jsou už dávno na jiné frekvenci, mají další nové buňky a jen cikli FBI, aby v tom domku pouklízeli a vynesli odpadky)
Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Mohlo by to být toto:

  1. Na dlani chlup neroste, takže nemohu vzít nic.
  2. Hrabat – přeskočit něco hlavě, harašit, přestřelit-
  3. Co si někdo nepřečte, tomu neuvěří. To platí.
  4. Vyšmelit – šmelina je nekalý obchod s nedostatkovým zbožím, takže získat nekalým způsobem
  5. cinknout – zavolat, zazvonit zatelefonovat.

Další odpovědi
Bumbes

Trošku doplním:
1 – něco, co je nemožné.
2 – bláznit – expresivní připodobnění přehrabování se v něčím mozku, čehož důsledkem je jeho blbost, až idiocie.
3 – opak fatální české fráze „co je psáno, je dáno“ napovídá, že bez písemné smlouvy, neočekávej plnění smlouvy.
4 – vyobchodovat (prodat/koupit) nečistým způsobem např. pod cenou, na černém trhu, pod pultem, u šmelináře – podloudného (nelegálního) obchodníka jakékoliv zboží, i legální.
5 – viz. annas

1popelka1

  1. slovo mělo být ciknout nebo cinknout?

Ciknout totiž slyším poprvé, ale třeba to opravdu něco znamená a to by mě pak zajímalo, co:-)

annas

Popelko, máte pravdu, že v textu je ciknout. Toho jsem si nevšimla. Ale do kontextu se hodí význam, který jsem uvedla. Dívala jsem se znova na internet.

Jinak cíkat, ciknout je dětské slovo ve slovenštině – čurat, čurnout si. Používá se i v češtině, spíš ale hanlivě.