Dmitrij

Dobrý den. Vysvětlete, prosím, význam:

1.včíl
2.kupčit
3.čičmunda
Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

  1. Teď – užívá se třeba v hanáčtině.
  2. Kupčit – spekulovat, prodávat s výdělkem, hledat výhodnější nabídku a poptáku
  3. čičmunda – vychytralý jedinec,až trochu vulgární – vyčůranek.

Doplňuji:
Popelko, taky si nejsem jistá, o kočičce vím, ale ve spojení čičmunda xxx a dalšího kontextu mně význam vychází záporně.
Záleží na kontextu.

Další odpovědi
1popelka1

1 – teď
2 – překupnicky obchodovat, prodávat něco

3 – trouba, přihlouplý – člověk, ale nejsem se jistá, kdyžtak doplním

u 3 má Annas jiný význam, tak asi má pravdu, protože já si stopro jistá nejsem.
Ale ještě jsem si vzpomněla – občas tak u nás kluci říkali holce – od slova kočka-číča-čičmunda – ve významu, jako že je hezká – tím už si jistá jsem 🙂

1popelka1

Vzhledem k vašemu významu 3), snad to i kluci nemyslí u nás ve zlém 🙂…
já už jsem trochu starší, takže se s tím už nesetkávám, ale kdysi jsem ten výraz slyšela…
záleží na kontextu, oblasti, já kolikrát nestačím zírat na náš slang, nářečí… čeština je krásný jazyk…

kropitko

přikláním se k názoru,že je to trouba,truhlík,je to jemné označení idiota. Člověka,který něco udělá z hlouposti,ne proto,že by chtěl být zlý.

annas

Znova jsem hledala – čičmunda – vlezprdelka, kecálek.
Dokonce – synonymum se slovem mrcas.

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:CRBRSLlos_EJ:­www.motorkari­.cz/forum-detail/%3Fft%3D3­7826%26amp%3Bfid%3D34­%26saveHtml%3D1+co+j­e+%C4%8Di%C4%8Dmun­da&cd=21&hl=cs&ct=clnk&g­l=cz

kropitko

tak vidíte děvčata a já to roky používám v tomhle spojení, jako nemastný,neslaný, k ničemu chlap,prostě čičmunda,,,,,tak abych to snad přestala používat.

1popelka1

jejda, chudák ta holka, na kterou tak tehdy volali… Myslela jsem, že když se tomu klukovli líbila a oslovil ji tak, že je to spíše poklona a odvozeno od kočky-číčy…

led

a toľko rokov som hrdo žila v nevedomosti 🙂

annas

Dimitrij obohacuje naši slovní zásobu.