Dmitrij

Vysvětlete,pro­sím,význam:

1.vykonatelné rozhodnutí soudu
2.použitelné právo
3.rozhodné právo
4.taxativně vyjmenovat
Děkuji moc.

Nejlepší odpověď
panenka

•vykonatelné rozhodnutí soudu (rozsudek, usnesení, platební rozkaz, směnečný nebo šekový platební rozkaz, soudní smír)
http://www.exe­kutorskyuradzlin­.cz/?go=21

Použitelné právo“ je specifický pojem mezinárodního práva soukromého a týká se národního práva, které upravuje danou právní otázku v mezinárodním kontextu. Soud projednávající žalobu nepoužije nutne k vyrešení sporu své národní právo. Má-li právní vztah mezi soukromými osobami mezinárodní rozmer (když mají napríklad ruznou státní príslušnost nebo nežijí ve stejné zemi), je možné použít právo nekolika ruzných zemí. Právo, které je opravdu použitelné, je stanoveno pravidly kolizního práva. Úmluva o právu použitelném pro smluvní závazky podepsaná v roce 1980 v Ríme pod záštitou Evropského hospodárského spolecenství sjednocuje kolizní normy clenských státu v této oblasti.

http://ec.euro­pa.eu/civiljus­tice/glossary/glos­sary_cs.htm#Ap­plicLaw

Rozhodným právem je české právo obchodní,zejm­.zák.č.513/1991 Sb.ve znění
násl.předpisů.

2. Všechny spory vznikající z této smlouvy a v souvislosti s ní, které se nepodaří odstranit jednáním mezi stranami, budou rozhodovány s konečnou platností u Rozhodčího soudu při Hospodářské Komoře ČR a Agrární Komoře ČR podle jeho Řádu jedním rozhodcem
http://www.vy­konateplice.cz/Vse­obecne_informa­ce/Obchodni_pod­minky/Rozhodne_pra­vo.html

taxativně vyjmenovat jsem bohužel nenašla

annas

Dimitriji, to by měl odpovědět fundovaně ten, kdo zná právo – např. Standa. Sice odpověď se dá najít, ale není to určitě ideální.