hapiky

Dej si bacha je známý výraz, proč se ale také říká: dej si majzla?

Nejlepší odpověď
annas

Podrobnosti se dovíte v odkazu.
https://region­.rozhlas.cz/dat-si-majzla-na-cmajznuti-7292315

Dát si majzla na čmajznutí

1. „Jak to je s úslovím dát si majzla. Tímto slovním spojením se také, pokud vím jako jediný, zabýval už několikrát zmíněný Pavel Torst. V Naší řeči v roce 1979 napsal, cituju: "Hledal se i německý původ argotového rčení dát si majzla ,dát si pozor´. To snad převádí německé sloveso mäuseln, ,plížit se, tajně ukrást´, ale majzl by mohlo být i deformované slovo mysl, tedy rozmyslit si to, s použitím expresívního prvku -ajz- a s převedením slovesa ve jméno.“ Takže když si dáváme majzla, aby nám někdo něco nečmajznul, myslíme na tuto možnost, máme ji na mysli. "

2. . Dát si majzla – mít se na pozoru, být opatrný. Rippl 1926 uvádí jako argot , souvislost s majzl, tj. majzlík, není jasná – i když nelze vyloučit původ v řemeslnickém úsloví. Může souviset s německým massel = rovněž nezasloužené štěstí, klika (Wolf ve slovníku něm. argotu uvádí tvar masel), podobně vídeňské masl haben nebo meisn haben mít štěstí, mít kliku, z jiddiš massa štěstí – srovnej šlamastika nebo židovské mazl-tov přání štěstí.

3. Často bývá více možností původu, jak je vidět ze zdrojů.

Ale je třeba si uvědomit, že německé příjmení Maisel i další jeho podoby také nějak vznikly, samozřejmě později než podstatné jméno či sloveso. Jaký byl plvod příjmení?

Původ úsloví „dej si majzla“ v lidové etymologii mohlo židovské příjmení ovlivnit, ale nevysvětluje jeho význam. Co je Maisel?

Vysvětlení od etymologů, kteří jdou od Adama x lidová etymologie, která využívá jazykové podoby bez bližšího původu významu slov.

Další odpovědi
dubraro

Já jsem slyšel, že to nějak souvisí se jménem Mordechaje Maisela, bohatého Žida, který žil v době císaře Rudolfa II. Možná to původně bylo „dej si pozor na Maisela“.

annas

Ještě odkaz na t původ tohoto úsloví, které zmiňu autor Novotný v odkazu na ĆRo

http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=6138

dakší odkazy
https://www.li­dovky.cz/novi­ny/proc-si-davame-majzla.A080826_000­140_ln_noviny_sko

Jedině v tomto zdroj, ale nejde o zdroj jazykový, připouští autor původ od opatrnostio bankéře Maisela. Ale opět neníp vysvětlený původ jména.

Etymologie původu jména se liší, v angličtině ifrancouzštině z latiny jako řezník.

V Polsku, kde je hodně těchto židovských jmen, se uvádí jiný původ = myš. I v Praze u hrobu se jménem Meisel je zovrazena myš.

KHdkuBd0Q6AEw­CHoECA0QAQ#v=o­nepage&q=majzl%20a%20Ma­isel&f=false

takže těžko říct, ale věřím jazykárům.

led

Po zhliadnutí tejto šifry „KHdkuBd0Q6AEw­CHoECA0QAQ#v=o­nep age&q=majzl%20a%20Ma­isel&f=fal se“ by aj Däniken a Dan Brown pochopili, že jednoducho, žiadny kód Da vinci, proti jazykárom nemajú šancu 🙂

led

annas, niekedy jazykovedci hľadajú súvislosti ďaleko od koreňa. Myslím, že tak bolo aj v tomto prípade.
Mordechaj Maisel bol známy úžerník, prepáčte bankár https://books­.google.sk/bo­oks?id=sBFmDwA­AQBAJ&pg=PT146­&lpg=PT146&dq=Mor­dechaje+Maisel&sou­rce=bl&ots=VIR5a­xA6q4&sig=ACfU3U2qLWw_8V­vd8C5dvr_psi192U2MPA&hl=­sk&sa=X&ved=2a­hUKEwiMqPuSioL­hAhXGI1AKHS3vBY­oQ6AEwCXoECAg­QAQ#v=onepage&q=Mor­dechaje%20Mai­sel&f=false
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Mordechaj_Ma­isel
http://prgclc­om.yrw.cz/tema­ticke-trasy/zidovska-praha/mordechaj-maisel-jedna-z-nejvyznamnejsich-osob-zidovske-historie

annas

Jazykovědci jdou od Adama. Příjmení Maisel vzniklo později než sloveso nebo podstatné jméno. takže původ je správný.

Takže původ je správný,. jak uvedl jazykař v odkazu, protože příjmení Maisel vzniklo později.

led

A tak to krásne vyzeralo s tým úžerníkom. ☹

led

No čo sa dá robiť, musíme veriť odborníkom.
PS
A predsa sa točí! 🙂

Lamalam

Už to tu bylo – https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kde-se-vzal-idiom-dat-majzla

Lamalam

Podlě mě je to podle Mordechaje Maisela, který byl známý svou opatrností ve finančních otázkách.