annas

Dáte za pravdu M. H., že „smysly můžou slábnout, a slábnou. Ale jeden smysl může léty sílit a růst: smysl pro humor?“

M. H. = Miroslav Horníček

https://azcita­ty.cz/miroslav-hornicek/17418/A. A.

A. Máte zkušenosti, že humor často usadí neobytného drzouna?

1. „V humoru se blbost nedá schovat. Zatímco vážně řečená blbost může vypadat dokonce jako důvod k zamyšlení.“ — Vladimír Menšík

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/10927-vladimir-mensik-v-humoru-se-blbost-neda-schovat-zatimco-vazne-rec/

B. Myslíte, že stará rčení o smyslech jsou výstižná, všeobecně známá, jedinečná, tedy i použitelná, i když vlastní smysly opravdu slábnou, jak uvádí M. Horníček?

1. Co znamená, např.

  1. pokud máte uši vypůjčené od čerta,
  2. když máte mít oči na šťopkách, nebo
  3. když mažete někomu med kolem úst
  4. či si dáte něco dobrého na zub?

--

C. Nejsou tato slova častá nejen na internetu?

1. „Víte, co je horší než být slepý? Mít v pořádku zrak a nevidět“ — Helen Keller

https://citaty­.net/citaty/16909-helen-keller-vite-co-je-horsi-nez-byt-slepy-mit-v-poradku-zrak/?page=2

Obrázek
https://pixaba­y.com/cs/sun-sm%C3%ADch-paprsky-%C5%A1t%C4%9B­st%C3%AD-vesel%C3%A9-2574933/

-
Děkuji za odpovědi.

Dopňují významy rčení.

  1. čertovy uši – všechno, co někdo slyší, upraví podle sebe, překroutí – tak vznikají ty zaručené zprávy
  2. oči na štopkách má ten, kdo zvědavě někoho pozoruje. Často se takoví jedinci objevují v sousedství a sledují, kdo ke komu přišel, jak dlouho se zdržel atd.
  3. mazat med – lichotky se líbí, ale nejsou upřímné, jen prázdná slova
  4. dát si něco na zub – když někoho honí mlsná, má na něco chuť, neví, co by snědl, na čřem si pochutnal

Nejlepší odpověď
aliendrone

Díky rafinovanému užití „MŮŽE“ s tím lze souhlasit. Bohužel existují nešťastní, kteří když se stála fronta na „smysl pro humor“ se někde ulejvali a pak také tací, kteří si vzali sice DOST, ovšem z nějaké „prošlé“ várky, díky čemuž jejich smyslu pro humor málokdo (pokud vůbec někdo) rozumí. Ti jsou a tom nejhůře, protože ty předchozí se odbydou mávnutím ruky a konstatováním, že nemá „smysl pro srandu“, ti druzí jsou ovšem považováni za „narušené osobnosti“ (kulantně řečeno). Vím o tom docela DOST! ;) :D :D

ad A – Moje zkušenost je, že smysl pro humor nacházím na VELICE neobvyklých místech – čím podivnější, tím VĚTŠÍ!
ad A1 – Menšík jakožto VELMISTR věděl, co tvrdí. Souhlasím.

ad B – Kupodivu si nevybavuji „stará rčení o smyslech“… Nějaký příklad? ;)
ad B1

  1. tohle vysvětlí nejlépe led
  2. tohle znamená, že se musíte mít na pozorku, když se v okolí vyskytuje led
  3. tohle provozuje led do té doby, dokud se oběť nepřiblíží na vzálenost zaručující jisté polapení
  4. tohle si říká led uvnitř perníkové chaloupky, když venku stojí Jeníček s Mařenkou

ad C – Éééé…, JAKÁ slova? ;) :D :D
ad C1 – Neznám NIKOHO (včetně mě!) kdo by DOOPRAVDY dobře viděl. Pozoruhodné je, že čím MÉNĚ lidé opravdu vidí, tím VÍCE jsou přesvědčeni o vynikajcí kvalitě svého vidění! :D

Další odpovědi
hapiky

S člověkem to jde s kopce když už ani nerozumí humoru.
Kamenných tváří je tak či tak pořád dost.

Kepler

S panem Horníčkem souhlasím na sto procent. Zhoršuje se mi zrak, slábne sluch, ale srandu vidím poslední dobou i tam kde pro jiného viditelná není. Snad je to nějaký druh sebeobrany vůči tristnímu okolí a mému chřadnoucímu tělu. Vlastně je mi tak trochu líto lidí, kteří smysl pro humor nemají.

Drap

Určitě, plně souhlasím a skutečně to tak je. Snad je to i tím, že jak člověk stárne, tak si všímá i více i drobných náznaků a detailů.
A/ Ano Dobře mířenou vtipnou poznámkou lze usadit v podstatě kohokoli. A s V.Menšíkem, nelze než souhlasit.
B/ Ano myslím že jsou hodně výstižná a v běžné mluvě i dost často používaná. Musím se přiznat, že první jsem neznal.
C/ Samozřejmě, že je to horší. Občas se setkávám i s takovými lidmi. Jak časté je to na internetu, nedokáži posoudit.

orestez

Nevadí když jsem slepý. Dávno se mnohým líbilo, že je Werich je obrovský Člověk, než přišli na jeho hrané slovíčkaření. Tohle dnes zvládnou běžní hraví dělníci, než je to omrzí. No, to omrzí. Časem. Pak zůstávají skalní pamětníci a pamětnice. Těm nejmladším vždy bude 22 let. Ovšem humor Horníčka je vyšší kakategorie, protože známe jen kategorie. Nad kategorií už schází termín. Nadkategorie smysluplného humoru a přívětivým způsobem popisu života je vlastní M. Horníček. Dadalo by se říct, že kdyby bylo víc podobných lidí, spolu s Menšíkem, bývalo by na světě líp. A když už ve stáří, spolu s přicházejícími tělesnými neduhy přichází třeba uříznutí nohy, tzv. denoha, tak tito mohou své utrpení druhým sdělit jako během týdne jsem zhubl o jednu nohu. Nebo předchází se mi noha. Asi o půl roku dopředu. Jak to? Už prošla popelem. V paměti takových umělců zůstávají věty o kterých stojí za to přemýšlet a časem se dooracuji k tomu, že měli recht.

da ny

PanM. Horníček byl skvělý!
Žil a tvožil v jiných časech…
V otázce se mi jeví podstatné slůvko „mlže“. Jsem na světě už nějaký pátek Setkávám se v průběhu let s mnoha lidmi, mám však pocit, že některým zamrzl/zmizel úsměv ze rtů. Mám pocit, že některý humor na ulicích je příliš plitký až vulgární. Jiní, i mladí humor spíše ztrácejí, případně nechápou (zejména ironický).
Snad ho někteří časem a s přibývajícím věkem opět najdou/objeví.
🙂.

led

aliendrone, snaď si nemyslíte, že vám prezradím tajomstvo kuchyne

Kepler

Orestez: zřejmě jsi zase sjetý, nebo máš tu svou blbost od přirození. Zřejmě patříš k těm hravým dělníkům, co si myslí že humor a moudrost je jen o slovíčkaření. Werich především nebyl humorista jako Burian, ne šašek, ale klaun. To je velký rozdíl. Horníček byl snad jediný, kdo mu mohl zdatně aspoň sekundovat.

annas

Ad Kepler,

pokud, jde o první vaši větu, napadlo mě to rovněž.

Dávám bod jako poděkování za reakci, i když nesouhlasím. Samozřejmě neobjeví-li se v odpovědi urážky, za ty určitě neděkuji. 🙂