Vitek04

Dalo by se říct, že demokracie je druh totality?

Nejlepší odpověď
Reganois

Ne, není. Je to systém nastavený na určitých principech, které se ve většině případů neslučuje s totalitou. Takže se to říct nedá, nebo dá (z hlediska názoru), ale je to za mě nesmyslné.

Další odpovědi
elkon

Tady čti: https://digital­nivztah.cz/za­kladni-vyucovani-o-rozdilech-mezi-totalitou-a-demokracii/

Kelt

A jak jsi na to přišel? Demokracie je vláda lidu, totalita je vláda určité skupiny, strany. Asi jsi nežil před rokem 1989. A jaké máš důkazy, nebo podle čeho tak soudíš?

Ametyst

Dnešní západní demokracie, co umlčuje lidi, zakazuje shromažďování, demonstrace, svobodu slova, svobodu pohybu, svobodu podnikání, už přestává být demokracií. Je jedno, že je výmluvou covid. Obyvatelé zemí, které byly před rokem 1990 pod sovětským vlivem, jsou na to dost citliví, a poznají, když demokracie selhává. Proto je např. tak velký rozdíl mezi býv. západním a východním Německem.

plebs

Když se podívám do historie tak při budování socialismu, později v socialismu dále v normalizovaném socialismu se nesmělo nadávat na papaláše a spřátelené země / jinak byl flastr / nyní se může nadávat na cokoliv ovšem v určité oblasti je nebezpečí také.

Speed77

Dogma to je, ale totalita to není.
Totalita je diktatura ideologie/strany. Demokracie není diktatura.
Ale zcela pozitivně vnímat nejde, protože vláda lidu nikdy nebyla a není. Často je to vláda skupiny („zástupců“) nebo vláda davu anebo taky úředníků. Nejblíž by měla k demokracii anarchie/bezvládí, ale to by nebylo prospěšné pro nikoho, žádná spravedlnost, řád, lidi jako zvířata, násilí, jedni by utlačovali druhé (silní slabší),…
Je zranitelná, nestabilní, nestálá, proměnlivá.
Důležité je jestli se na to díváš jako na formu vlády nebo jako na politický systém. Demokratický systém znamená, že se všichni lidi můžou ucházet o politické úřady, jsou si před zákonem rovni, mají stejná práva, svobody,… Alespoň se to říká.
Zapomíná se taky, že hlas většiny není žádným důkazem spravedlnosti. A taky nezapomínejme na tyranii většiny.
Hlavně se manipuluje, desinformuje, zneužívají se svobody na úkor rovnosti nebo naopak, zneužívá se nezvdělanosti, vládnou jednotlivci v chaotické vládě konsenů, v ničí prospěch, často jen ve svůj.
Každý shledává ústavu, parlament, demokracii, liberálnost za něco dokonalého, nezpochybnitelného a spojují si to se spravedlností, i když to se spravedlností často nemusí mít nic společného. Jsou to pojmy, kterých se zneužívá a hlavně to jsou dogmata. To nejvyšší představuje demokracie. Ta je zcela nezpochybnitelná, vnímána jako „nejvyšší dobro pro lid a společnost.“ Nemusí to tak být obzvlášť když demokracie ve formě vlády neexistuje (a představuje něco jiného), a politický systém je jen součástí celého státního celku včetně formy vlády. Nemusí znamenat skoro nic. Označení spravedlivý/nes­pravedlivý je přesnější a jednodušši. Pojem/dogma demokracie se za ní jen maskuje a zneužívá se. Demokratické nerovná se nezpochybnitelně spravedlivému.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.