surikata001

Dá se tohle vykládat jako Boží trest?

Hezký den,

už několik dnů přemýšlím nad jednou věcí. Jde o to, že moje kamarádka studuje katolickou teologickou fakultu a stalo se jí tam něco, co by nikdy nečekala. Prostě se neskutečně hluboce zamilovala do jednoho pedagoga a on do ní. Problém je v tom, že to jaksi není „světský“ učitel. Nešli do toho po hlavě, nespali spolu, vše se omezilo jen na hluboký cit a porozumění, objetí nebo polibek. Ale i to si vyčítali, v jednu chvíli dokonce chtěla odejít z fakulty. Řekli si, že se už nebudou stýkat, ale nakonec to nevydrželi. Ten jejich cit zůstal platonický, bez sexu. Jsou si navíc velkou oporou. Kamarádka ale musela z pracovních důvodů na dlouho odcestovat, nestihla některé zkoušky. Pak onemocněla a nestihla další. Nestačí jí kredity na postup do dalšího ročníku a ona neví, jestli má žádat o výjimku, na což má právo. Myslí si, že je to trest a že o ni Bůh nebo Ježíš nestojí, že ji zavrhli. Má dojem, že je zklamala. Já nad tím uvažuji z racionálního pohledu. Bůh je přece vševědoucí, tak musel vědět, že pokud jí do cesty pošle takovou překážku, jakou je osoba toho učitele, kam to povede. Kdybychom to tedy vzali z tohohle pohledu, tak to není fér a je to podpásovka, pak se na ni zlobit a klást jí do cesty další překážky, aby ze školy musela odejít. Trápila se ve škole, teď se bude trápit, že musí odejít a ještě má dojem, že o ni Bůh nestojí. Taky může kvůli studiu na teologické fakultě přijít o víru, což je docela paradox. Ráda bych jí pomohla a nějak jí to vysvětlila, ale nevím jak. Máte na to někdo nějaké vysvětlení? A jen prosím, i když je někdo ateista, dá se názor vyjádřit i slušně (dokonce i v případě, že víru považuje za hloupost) anebo se vůbec nevyjadřovat, děkuji.

EDIT:
Moc děkuji všem, kdo se vyjádřili. Jistě, každý může mít jiný názor, záleží na úhlu pohledu a jak sleduji odpovědi a diskuzi, tak i na tom, nakolik je člověk věřící nebo ateista. Já sama za sebe bych po pročtení všech odpovědí kamarádce doporučila na fakultě zůstat a vztah si užívat, protože je platonický/čistý, nejvyšší milostná aktivita, jaká se tam vyskytuje, je líbání. Nemyslím, že by jeden nebo druhý překročili tuto hranici, kamarádku znám od dětství a jejího učitele zase z jejího vyprávěni a kromě toho jsem si na internetu našla jeho přednášky i knihy, které napsal. Když jsou spolu, jsou šťastní, když se vzdálí jeden druhému, trpí. Stýská se jim prostě. Podle všeho si myslím, že Neřešila bych to teď. Pokud by měl někdo odejít ze školy, pak jedině kamarádka. Jeho odchod by nic nevyřešil. Jednou dal slib, ze kterého by se musel vyvázat a který ho zavazuje k celoživotnímu celibátu. A vaše názory mi ukázaly ještě jednu možnost: Bůh neposlal kamarádce tento vztah ani osobu pedagoga nutně jako překážku nebo zkoušku… Možná je to všechno o něčem jiném a za tento pohled děkuji zejména Arciuberovi. A ještě jednou všem moc děkuji.

Nejlepší odpověď
Roman71

K této situaci bych poznamenal jen to, že učedník Jakub napsal:
„Bůh nemůže být zkoušen zlými věcmi ani sám nikoho nezkouší“. (Jakub 1:13)

Jestliže jsme pokoušeni a zkoušeni zlými věcmi, nikdy z toho tedy neobviňujme našeho nebeského Otce, protože pokušitelem je Satan, který se snaží obratně nás dovést k tomu, abychom zhřešili proti Bohu. (Matouš 4:3; 1. Tesaloničanům 3:5) Satanova proradná taktika je vidět i z Ježíšových osobních zkušeností krátce po tom, co byl Janem Křtitelem pokřtěn v Jordánu.

Další odpovědi
klumprt

Jako ateista si obvykle neberu servítky v otázkách týkajících se víry a v otázkách katolické církve už vůbec ne. Ale když tentokrát žádáte o slušné vyjádření názoru, takse budu snažit být co možná mírný.

Pochopitelně to žádný boží trest není. Pokud by oba odešli z fakulty, považoval bych to za skvělý krok. Kdyby dokonce ztratili víru, ještě bych jim poblahopřál, poněvadž to by byl tak mimořádně šťastný konec příběhu, že v takový ani nedoufám.

A to myslím stačí. 🙂

Mc Merkurion

… kdyby nevěřili v boha, věděli by, že to jen jejich chyba (možná souhry okolností, jestliže by měla možnost výjimky) … svádět to na boha mi přijde velmi alibistické a ubohé, zavání to se vyhejbáni se odpovědnosti, a to nemá potom daleko k nespolehlivosti … každý svého štěstí strůjce … a neříká se, že bůh je v každém z nás ??? („Ducha svého, pravím, dám do vnitřností vašich, a učiním, abyste v ustanoveních mých chodili, a soudů mých ostříhali a činili je.“ Ezechiel, 36. kapitola, verš 27) >>> takže tím pádem, překážky vytvořené bohem, jsou jejich vlastní, což jen potvrzuje, že si za to můžou sami …

aliendrone

Jestli tomu dobře rozumím, tak ti jde o to, aby 1) tvá kamarádka neztratila víru, 2) dostudovala školu. Použij následující argumentaci.

Pokud upřímně věří, musí uznat, že Ježíš je milosrdný, lidi miluje tak, že kvůli nim skončil na kříži – a dokonce i to jim odpustil! Odpouští i mnohem větší hříchy, proti kterým je „ten její“ úplné nic. Připomeň ji Marii Magdalenu (snad víš, jakou měla „profesi“) – v porovnání s ní je jejích pár pusinek úplné NIC! A přesto Ježíš Marii Magdalenu nezavrhl a netrestal, nýbrž jí odpustil!

Bůh lidi ZKOUŠÍ v jejich víře, jako např. Izáka, to ano, nicméně nezavrhuje. Ježíš je totiž především milosrdný, nikoliv škodolibý či záludný. Zlo nepochází od boha, nýbrž od ďábla, který lidem klade do cesty nástrahy, aby jim podlehli. I ona musí projít zkouškou skutečné víry – jestli uspěje, nebo ne je JEN na ní.

Kamarádka si může vybrat – podlehnout Satanovým svodům, odejít ze školy, odpadnout od víry. NEBO může prokázat svoji upřímnou víru a oddanost Ježíšovi, PROJÍT TOUTO ZKOUŠKOU, zůstat na škole navzdory těžkým okolnostem (požádat o vyjímku), dostudovat atd.

Tuhle volbu ale musí učinit ona sama, je pouze na ní, zda-li podlehne a vybere si snadnou Satanovu cestu (neboť to on jí klade nástrahy, nikoliv bůh – ten zlo nečiní) ANEBO ve zkoušce uspěje a půjde pravou cestou boží. Bůh sice všechno VÍ, ale ROZHODNUTÍ za ni neučiní! Ona musí prokázat svoji hodnotu, pevnou víru, ona musí projít touto zkouškou – a co by to bylo za zkoušku, kdyby byla snadná? A pokud se jí to zdá těžké, ať si vzpomene na Izákovu zkoušku – v porovnání s tou jeho je ta její úplný čajíček s medem. Přesto Izák nezaváhal!

Tak asi tak nějak bych argumentoval, pokud bych chtěl dosáhnout obou výše uvedených cílů. Sry, ale příčí se mi napsat bůh s velkým „B“ v kontextu katolické (či jakékoliv jiné) dogmatiky. Biblický pánbíček je mi k smíchu, s BOHEM má společného asi to, co koruna česká s korunou královskou. ;) :D

A protože celé její dilema vychází právě z rozporuplnos­ti/nesmyslnos­ti křesťanské dogmatiky, jde především o vnitřní postoj, který k problému tvá kamarádka zaujme – to je celé. To jí už ale neříkej, víra z lidí činí hlupáky a používat logiku a její argumenty proti víře je stejné, jako hasit oheň benzínem.

Každopádně – jen ať zkusí popřít výše uvedenou argumentaci – hnedle můžeš vzít bibli a lehce jí touto knihou pohádek promasírovat tvářičky. ;) :) :D

autacek

Nechť si kamarádka zažádá o výjimku a příště nechť si hledí plnění stidijních povinností lépe.

Jinak vztah mezi profesorem a studenem není ideální na žádném typu školy.

Škoda jen, že opium lidstva dokáže zaslepovat lidem mozky tak, že nejsou schopni racionálního uvažování.

nyjono

Zcela jistě ji Bůh nezavrhl. Bůh pouze dává upozornění.
A co se týče celibátu, myslím, že i Bůh má ræd lidi, kteří umí mít rádi a nejde jim jen o pouhý sex. Sex je prostě součást vztahu a je potřeba k dalším generacím.

Angi-Shy

nic nejde vyložit jako boží trest protože bůh neexistuje

anonym

Když ted pomineme otázky víry či nevíry a vezmeme to z čistě náboženského hlediska, myslím si že o žádný trest nejde. Já jsem věřící katolík a o své víře i církvi dosti přemýšlím. A podle mě je celkově hloupost s tím, že církev dala pro kněze povinný celibát. Bůh stvořil muže a ženy aby se rozmnožovali a ne aby si to co je přirozené zakazovali. Spíše si naopak myslím že nejde o boží trest ale o boží poslání. Že jejich láska není náhoda ale mají být spolu. Možná fakultu skutečně studovat nemá a její učitel/přítel by jí měl taky opustit. O boží trest v žádném případě nejde, Bůh nikde neporučil aby dva lidé nebyli spolu, nikde není psáno že by jeho služebníci neměli mít ženy a jeho služebnice muže. Církev tohle spíše zavedla jen aby se vyhnula případným přím o církevní majetek s případnými vdovy nebo dětmi. I Ježíš měl s největší pravděpodobností manželku a je na to čím dál více důkazů. Že měl dost možná i sám děti a církev to nejspíše tají. Proto jiné církve nemají celibát jako povinnou záležitost.

Pro ateisty či agnostiky. Beru to pouze z náboženského pohledu. Upřímně nechápu proč někteří z vás se do víry opírají a hádají se o existenci Boha, když sám autor otázky žádal aby tomu tak nebylo. Dokázat, že máte pravdu nemůžete, proto se o víře nemíním hádat ani debatovat a o církvi už vůbec ne.

orestez

Mouchy sedají na chleba i na trus. K tomu nepotřebují bohů. Na klín lze sednout Albánci stejně jako Němci. Když jí omrzela škola ta co? A co se stane, když se polétavý hmyz nalepí na mucholapku? Není to podobné jako být hloupou platící včelou do úlu, aby pastýř neumřel hlady? Nebo Bůh není jinde, jen tam?

zjentek

No a vysvětlit chseš tedy co? Vše z příběhu vyznívá zcela jasně a proběhlo naprosto přirozeně, včetně reakcí Boha. Ono příjít úplně o všechno (a to včetně svýho Boha) a před tím vším si užívat sexu jen v představách, tak tomu já říkám TREST BOŽÍ. Toho není schopen snad už nikdo jiný, než právě Bůch! Ale pozor, dle některých teorií Bůh sídlí (mimo jiné) PŘÍMO V NÁS a v těchto ojedinělých případech má možnost nahlížet i do hlavy!

V tvém příběhu vše detailně zapadlo a není mě jasný, jaká další vysvětlení vlastně hledáš. Bůh učinil rozhodnutí, příběh stvořil tak, jak je popsán a tak mu v jeho tvorbě nevrážej/me kudlu do zad nějakými „náznaky“ nepochopení… srozumněno dítě moje? Tak, děkujme pokorně, že podobný příběh nepostihl také i nás, to jistě chápeme, ŽE ANO mladá dámo…

Jinak díky Bohu, že názor se dá vyjádřit i slušně a samozřejmě také tisíceré díky Bohu za možnost nevyjadřovat se vůbec, v tom se absolutně nemýlíš!

Ale, co je teď pro vás nejdůležitější a co musíš udělat pro to, abys i ty nesdílela podobná utrpení, jako ona kamarádka? Tušíš či cítíš to vnuknutí? Jednoduše je teď zapotřebí stůj co stůj přijít na to, zda v příběhu pedagoga do cesty kamarádce jako těžkou životní zkoušku postavil už samotný Bůh, anebo jejich hluboké citové pouto je dílem krutého Satana a Bůk se tady zjevil až poté, kdy zhlédl nepřístojnosti a jal se tedy role zachránce, čímž kamarádce vyšlapal danou pěšinu, po které ji vede z pekla ven a kterou jsi zde jasně a srozumitelně popsala způsobem, jenž (žel Bohu) jaksi sofistikovaně naznačuje, že bys tuto vírou osvětlenou konkrétní cestu Páně snad chtěla ještě nějak podrývat či znevažovat… Nechť jsou ti nebesa milostiva drahá Surikato!

hapiky

Já si myslím, že láska má přednost před jakoukoliv službou v církvi. K tomu je samozřejmě potřeba dvou. Jinak řečeno: Bůh ve své spravedlnosti neodsoudí někoho pro lásku, protože ta je vrozená oproti volbě povolání. Je ale potřeba mít Boha stále ve svém srdci.

ivzez

Není to žádný trest, jde jen a jen o logický důsledek
jejího laxního přístupu ke studiu. Ať si zažádá o výjimku
a k dalšímu studiu přistupuje odpovědně.

aliendrone

Vážení – může mi někdo z vás podat DŮKAZ Boží neexistence? Jde mi o to, že jste si JISTÍ jeho neexistencí a rád bych pochopil PROČ?

ivzez

Aliendrone,

tohle je otázka tzv. „podpásovka“. (Nebo to měl být chyták?)

Jistě moc dobře víte, že neexistenci něčeho dokázat nelze, protože jaksi není čím.

Požadavek by měl být opačný.

Protože lze dokázat pouze existenci neěčeho, měl by dokazovat ten, kdo tvrdí, že něco existuje.

aliendrone

Souhlasím, je to ode mne chlívárna. ;) :)
Navíc s všezahrnující kategorií či entitou jakou je „Bůh“ je celý problém ještě komplikovanější – a nedá se ani dokázat a ani vyvrátit.

Chtěl jsem jen poukázat na skutečnost, že tvrzení (přesvědčení) o neexistenci Boha je POUHÝM NÁZOREM (nikoliv faktem) a žádné důkazy pro něj neexistují, tudíž NELZE s definitivní platností vyloučit jeho existenci.

Každopádně dobrý postřeh. :)

hapiky

aliendrone: Určitě dobře víš, že Bůh je jen jeden, tudíž není Bůh katolicky, židovský apod. Jsou také andělé, ale ti jen vykonávají Boží vůli.

aliendrone

Popravdě řečeno to NEVÍM, jakkoliv je zajímavé spekulovat o skutečné morfologii Boha. Není žádný důvod zavrhnout hypotézu, že Bůh je MNOHOJEDINÝ, to jen tak na okraj.

Nicméně vycházejíc z tvého tvrzení – že bůh (náboženský) je jeden – tak KTERÝ to je? Ten židovský nebo ten křesťanský (trojjediný tedy i Ježíš, kterého židé neuznávají jako boha) či snad nějaký jiný? ;) :D

Chtěl jsem ve své odpovědi jen vyjádřit své znechucení nad pověrami (různými náboženstvími), které mají ke skutečnému Bohu mnohem dál, než my ke středu galaxie. Bůh se musí HLEDAT, zkoumat a nikoliv v něj slepě věřit, to je jen pro zoufalce.

Ale chápu, že pro většinu je víra mnohem jednodušší a pohodlnější cesta, než rozjímání nad Bohem a jeho (případnou!) existencí, protože to je problematka přinejmenším na okraji schopností lidského chápání a např. mne z toho dost často bolí hlava. :)

Roman71

Aliendrone, s tvrzením: „Biblický pánbíček je mi k smíchu..“ bych byl velmi opatrný. Mimochodem, pravý Bůh ani Ježíš nemá s katolickou církví nic společného.

aliendrone

V tomto směru nemám žádné obavy. Bible je cenný zdroj informací (historických), ale o Bohu tam NENÍ NIC! ;) :D :D

Nekecám, FAKTICKY jsem ji četl a dost důkladně! ;)

hapiky

Roman71: Vaše odsuzování katolické církve je známé a silně pobuřující. Tedy: Všichni kdo věří v Boha a modlí se k němu a čtou bibli, mají s Bohem něco společného, ať je to katolík nebo Jehový. I když se (mylně) domníváte, že vaše církev a váš Bůh je ten pravý, je (a bude) to váš problém dokázat. Před Bohem jsou všichni rovni!!!

Roman71

Hapiky, mně nepřísluší někoho soudit, protože sám budu souzen. Nicméně by pro vás bylo užitečné porovnat fungování katolické církve (a nejen té) s tím, jak fungoval ranný křesťanský sbor. Velmi rychle zjistíte, že to jsou dvě naprosto odlišná náboženství.
Čtení Bible je chvályhodná činnost, ale pro Boha je cennější, když takový čtenář i jedná podle Boží vůle.
Takže „Ne každý, kdo říká: Pane, Pane, vstoupí do Božího království, ale ten kdo činí vůli Boha – Otce, který je v nebesích“ (Matouš 7:21). Tolik biblický pohled na věc, se kterým také plně souhlasím.

ivzez

Máte pravdu, nepřísluší Vám někoho soudit.
Proč tedy katolickou církev odsuzujete?

Pochopím to u nás nevěřících, kteří posuzujeme její skutky → především ty, kterými škodila a stále škodí nevinným lidem, a to bez ohledu na jejich (ne)víru.

Soudit lidi nepřísluší nikomu, ani nevěřícím. Ovšem soudit skutky přísluší všem → jak jinak bychom odlišili dobré od zlého?

Roman71

Ivzez, když někdo veřejně tvrdí, že je zbožně oddaný, svými skutky to popírá, až to bije do očí, a někdo (jako v tomto případě já) to veřejně odhalí, jedná špatně?

Samozřejmě, že se v každé církvi najdou upřímně věřící lidé. Díky Bohu za každého, kdo má srdce správně nakloněné k věčnému životu a zareaguje na poselství dobré zprávy o Božím Království.

hapiky

Roman71: Nesoudíš, jen odsuzuješ katolickou církev svým tvrzením, že Bůh s ní nemá nic společného. Modlí se k němu a věří v něj stejně jako vy. To byste s Bohem také nemohli mít nic společného. Odpovídat Biblí je nefér a účelové, raději odpovídejte svými slovy.

Roman71

Hapiky, je spousta upřímných lidí, kteří čtou Bibli a modlí se. Když potom mají příležitost se stát součástí Boží pozemské rodiny, většinou nemají zájem, protože jsou znechuceni chováním církve. Jak si toto vysvětlíte?
Ježíš také poukazoval na to, jak se farizeové a znalci zákona tváří velmi zbožně, ale sami byli zbožnému způsobu života na hony vzdáleni. Milovali Ježíše za to, když otevřeně odhalil jejich pokrytectví? Nikoliv.
Samozřejmě, že mohu odpovědět vlastními slovy, ale citace z Písma je na tolik výstižná, že použiji raději Biblický verš i s odkazem, aby si ho mohl každý kdo má zájem najít.
A nakonec, můžete mi vysvětlit, proč papež vydal nařízení, ve kterém doslova zakazuje v církvi a věřícím používat Boží osobní jméno Jehova (vyjádřené v hebrejštině tetragramatem JHVH)? Opět bych mohl použít jednu trefnou citaci z knihy Jeremiáš, ale protože vás biblické citace dráždí, můžete si jí najít sám 23.kapitola, 25–27.verš. Historie se opakuje a snahy potlačovat používání Božího osobního jména nejsou ničím novým pod sluncem. Jediní, kdo se Pravému Bohu hlásí a jeho jméno oznamují po celém světě, jsou jeho svědkové. Tolik mé vyjádření.

Roman71

Tak to by mne vážně zajímalo, co je to za Bibli, když v ní není o Bohu ani zmínka? Nejsem si jistý, jestli to co čtete je skutečně Bible nebo „Příručka mladých svišťů“.

aliendrone

Namoutěkutě – FAKT v Bibli o Bohu nic není, jen samé pohádky o bohu. Příručka mladých svišťů (pokud jeden není zrovna historik) má pro většinu lidí vyšší užitečnou hodnotu, předpokládám. ;) :)