annas

Dá se říct, že 25. 2. 1948 nastala na 40 let „doba temna“? Stali se „Komunisté, dědici velkých tradic českého národa?“

„Komunisté .....“ – název díla Zd. Nejedlého.

Neslavné únorové vítězství, kdy došlo ke státnímu převratu, nastolení diktatury, začlenění Československa do sovětského bloku, socializace vesnice, politické procesy, spisovatelé se museli přizpůsobit podmínkám, kteří nechtěli, museli emigrovat atd.

Dnes je 25. února 2016, 68 let po únorovém vítězství.

Jak to bylo v únoru – připomenu historii

Ano. V roce 1946 komunisté volby vyhráli, lidé měli radost, že skončila válka, uvěřili volebním slibům. To nikdo nepopírá.

Jenže ekonomika se zhoršovala, nedařilo se plnit dvouletý plán, euforie z lidí vyprchala, mnozí nemohli zapomenout na nepřijetí Marshallova pánu, KSČ se obávala i možných dalších voleb.

Když se nekomunističí ministři rozhodli podat demisi kvůli personální politice ministra Václava Noska z KSČ, chtěli buď donutit komunisty, aby se podřídili vládě, anebo vyvolat krizi, kterou by řešilo jmenování úřednické vlády a vypsání předčasných voleb.
Prezident pod nátlakem komunistů – při zneužití policejních složek, v rozhlasové a tiskové propagandě, v organizování lidových manifestací, v ovládnutí odborového hnutí, v nezákonném vyzbrojení dělnických milicí a v podpoře sovětského náměstka ministra zahraničí – vyřešil vládní krizi v jejich prospěch,, Beneš Gottwaldův návrh vlády i demisi ministrů přijal.

Komunisté převzali veškerou moc do svých rukou.

Za Gottwaldovy vlády se na počátku 50. let odehrálo mnoho politických vykonstruovaných procesů. Vyneseno bylo přes 230 rozsudků smrti, přes 100 tisíc lidí bylo odsouzeno k doživotí či mnohaletým vězením. Kárnými vojenskými jednotkami PTP prošly desítky tisíc lidí. Nakonec Gottwald poslal na šibenici i 11 ze svých nejbližších předních komunistických funkcionářů v čele s Rudolfem Slánským." atd.

http://www.to­talita.cz/1948/194­8_rozh_01_04.php

Zlo zůstává stále zlem …

„Naše dějiny znají nebývalý jev: věčné časy a dočasnost skončily zároveň.“ J. Sobotka

Nejlepší odpověď
gecco

Myslím, že ano – i když jsem středověké „temno“ samozřejmě nezažil (a Jiráskovi není radno věřit), jsou mezi oběma obdobími jasné paralely (včetně politických procesů či ´nucené´ emigrace)…
V zásadě je jedno, jakou ideologií je člověk ´mlácen´…
😉
_____________­_________
Mosoji – Annas je, ne rozdíl od vás, logicky uvažujícím člověkem – „Od Vás bych to nečekal.“ – vy se zdáte být omezeným oslem…
___
To, že se komunisté dostali k moci zřejmou i skrytou podporou Sovětského svazu víme asi všichni – dostali se k moci zastrašováním a terorem (a lhaním, ale to je vlastní všem politikům).
To, jak se svou mocí poté naložili je známé nejednomu uživateli těchto stránek – tak si ´necintejte pentli´…
„Mezilidské vztahy byli daleko přívětivější než ty dnešní“ – opravdu??

  • když soused donášel na souseda?
  • když domovní důvěrnice (spolu)rozhodovala o osudech lidí?

___
Vám ta PŠM vážně vymyla mozek dočervena (se srpem a kladívkem uprostřed)…
___
„Řeči o demokracii“ – za minulého režimu byste seděl asi tak 5 minut poté (na několik let), co byste si dovolil na něj takto ´zabrblat´ – jak už jsem psal jinde – ztrácíte soudnost…
___
Jak píše Annas – „Zlo zůstává stále zlem…“; já jen dodám – a blbec blbcem…

Další odpovědi
mosoj

Jak pro koho a žádný převrat to nebyl. Komunisté byli zvoleni !!! Od Vás bych to nečekal. Ti co zažili první republiku dobře ví že pro většinu národa to tak špatné nebylo.
Že se musel leckdo podvolit ? Pořád lepší než dnešní anarchie. Mezilidské vztahy byli daleko přívětivější než ty dnešní !

Řeči o demokracii jsou k ničemu, žádná není, tak jako za minulého režimu. Cenzura je také naprosto stejná.

fcoop

KSČM se hlásí k revolučnímu základu února 1948. Strana to uvedla v prohlášení, v němž dále oceňuje práci budovatelů první formy socialismu, a zároveň lituje tragických deformací a nedostatků. Pohled komunistické strany na události 25. února 1948 se podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše za poslední léta nezměnil. (Net)

Doba temna?.......­.........co jiného?

Polemizovat se soudruhy nemá smysl,stejně jako diskutovat s hluchoněmým.

Paní učitelka se ptá dětí, jak by popsaly socialismus.
Děti se hlásí a odpovídají:

  • Jako vonnou růži uprostřed louky…
  • Jako modré nebe bez mráčku…
  • Jako…

Až zvedne ruku Pepíček a praví:

  • Jako loď v rozbouřeném oceánu.
  • Aha, to jako myslíš ten pocit bezpečí a tak?
  • Ale ne. Všem je na blití a nikdo nemůže vystoupit!

(takových pokleslých rádobyvtipů byly tuny........vy­mýšleli je hlavně placení agenti CIA…to ví každý)
Čest!

Emefej

Jaképak temno? Teď když máme, co jsme chtěli, do rachoty zvesela!

Drap

Osobně bych to jistě dobou temna nenazval. Samozřejmě záleží na úhlu pohledu a na způsobu hodnocení.

Klaproth

V období temna se pálily knihy, za komunistů se nežádoucí tiskoviny kultivovaně likvidovaly v papírnách. Dělal jsem v tiskárně, vím jak to bylo.

anonym

Ale to vítězství nám zprostředkovali Pražáci. Kdo myslíš, že tleskal a provolával na Staroměstké náměstí slávu Gottwaldovi? Lidi z vesnic, Krkonoš, Šumavy to nebyli.
Byli to lidi (dělníci) z pražských závodů.
Jenže na druhou stranu socialismus v osmdesátých letech byl už daleko lepší než v padesátých letech.
A opět pražáci zavařili všem lidem v r.1989. Kdo jiný než pražáci (dělníci ze všech pražských fabrik) provolával slávu Havlovi? A kdo jiný než pražáci tlačili Havla na Hrad? Lidi od Aše až po Košice chtěli na Hrad Dubčeka.
A dobu temna bych viděl v této době. Za komunistů jsme neměli bezdomovce, žebráky. A NEBYL POTŘEBA EXEKUTOR. Všichni říkají, že za komunistů byla vytvářena zbytečná místa.Ale tenkrát stačil na úřadě práce JEDEN !!!! člověk, dneska jsou jich na okrese desítky (vidíte ten rozdíl?).Tenkrá nebyli potřeba exekutoři a jejich úřady, DNES JICH JSOU STOVKY.
TAK JAKÝ JE ROZDÍL MEZI ZBYTEČNOU PRACÍ A TĚMITO ZBYTEČNÝMI INSTITUCEMI?

ten který je

Já bych spíše viděl některé dnešní politiky jako dědice komunistických hesel a smýšlení. Jen se podivuji, že se titulují jako demokraté.

Agneta

Řekla bych, že lidé chtějí vždy to, co nemají. Chtěli socialismus, ten zakázal další volby, a začala doba temna. Za čas už ho nikdo nechtěl, potom (v devadesátých) se vláda ptala lidu na členství v NATU a EU, a teď ať si fakt nestěžují.
Kdyby nevolili NATO a EU, tak by bylo jinak, ale jestli by byli spokojeni, to je zase ve hvězdách (mělo by to své plusy a mínusy).

Socialistický stát byl „dělaný pro primitiva“, takže to z intelektuálního hlediska samozřejmě byla doba temna.
Komunisté se žádnými dědici nemohli stát, neboť si z dějin vybírali jen to, co jim politicky pasovalo. Po všech obdobích něco zůstalo – a po komunistech? Jen králíkárny kolem každého města, a pachuť levicového fašismu, pod kterým 90% obyvatelstva trpělo.

A proto: Braňme se levicovým myšlenkám už v zárodku!

Kdo myslíte, že zve analfabety do EU? Levičáci, kterým se osobně vede skvěle, a tak si myslí, že by se mohlo u nás dobře vést i muslimům a kdejaké verbeži.
Zajímavé, proč tyto nápady musí platit všichni. Ať si to platí ten, kdo je pozval (sluníčkáři).
Porošenko (se soukromým kapitálem 8,5 miliardy dolarů) je ale taky na Ukrajinu nezve, ačkoli by si taky mohl hrát na sluníčkáře:DDD

led

Nie, nedá sa tak povedať. To hovoria ľudia, ktorí nechcú vidieť úspechy Československa v tomto období, keď naše zdravotníctvo, školstvo, šport, kultúra aj vynálezy a objavy občanov Československa boli na vyššej úrovni než čelných štátov „kapitálu“.
annas, ak bolo toto obdobie obdobím temna, v ktorom ste trpeli, podľa vášho tvrdenia v starších príspevkoch, ako je možné, že ste mohli učiť a vychovávať mládež? Ako ste ich vychovávali?
„Neslavné únorové vítězství,“ ako pre koho, záleží od uhla pohľadu.
V kultúre, vy tu hovoríte o spisovateľoch, bujnela politická satira, mnoho titulov v divadlách nebolo oslavou socializmu a ídeí komunizmu, ale práve naopak, poukazovali umeleckým spôsobom na problémy medzi ľuďmi. Obdobie temna v kultúre je práve dnes, keď sa kultúra amerikanizuje, televízia uvádza rôzne „kuchyňské“ seriály, nakrúcané na tucty na kolene a odpútava pozornosť od otázok prežitia ľúdí so strednými a nízkymi príjmami. Dnes sa vrážajú ťažké peniaze do „reklamy na zbytočnosť“ len aby ľudia kupovali, bez ohľadu na to, že nemajú veľakrát na chlieb. Ale dnes môžu cestovať, môžu sa voziť na autách, môžu mať najnovšiu elektroniku, môžu… ak na to majú. Všimnite si, koľko otázok tu je ako vyžiť z mála, ako prežiť v zamestnaní, ako aj za cenu podvodu viď „stredoškolák na čierno“, ktorý nechce platiť odvody, ale nebola tu ešte otázka: „Mám veľa peňazí, chcem ich anonymne venovať potrebným, prosím poraďte“
Za vášho „obdobia temna“ sme sa mohli ozvať proti rozhodnutiu nadriadeného, vedenia a prežili sme to, dnes sa ozvete a balíte si veci.

jirkajirka

Den národní hanby připadá na 29.12.1989.
Je to den,kdy se Havlovi a Čalfovi zákulisními manipulacemi podařilo Havla,jehož do té doby nikdo pořádně neznal,prosadit za prezidenta.
Oba národy federace byly téměř přesvědčeny,že prvním demokratickým prezidentem bude Alexander Dubček,jenž na tuto funkci měl mandát občanů a ostatně i morální právo,byl opravdovou autoritou a byl by důstojným prezidentem této země.
Místo toho byl zvolen jakýsi Havel,prominentní disident,profe­sionální flákač,jehož znalo možná pár stovek Pražáků,ale zbytek národa už vůbec a Slováci o něm nikdy neslyšeli.Zbytek obou republik o Havlovi slyšel jen tehdy,když se svými nohsledy záměrně provedl nějakou prasečinu,tak noviny referovaly,že jde na tolik a tolik let do basy.
Ve slušné,myslící společnosti,bez tvrdých intrik by mohl Havel zastávat leda úřad hradního šaška-ostatně měl k tomu při inauguraci těmi kalhotami nakročeno-celý svět se nám smál..
Stát se A.Dubček prezidentem,dneska si tu žijeme jako Rakušáci či lépe..

annas

Ad led,

překvapila mě vaše slova. Jako bych byla jediná, která za socialismu učila. Nepatřila jsem k 40 % učitelů, kteří vstoupili do KSČ. Také jste přece působila ve školství.

Já jen techniku administrativy, hospodářskou korespondenci a těsnopis. Předměty hlavního oboru nikoliv, až později…

Učilo se podle daných učebnic, i když člověk pochyboval, neměl žádné jiné možnosti či jiné informace získat.

Konstatování, nikoliv agitování či vychvalování … jako u některých jiných …

Postupem doby od starších pamětníků si člověk uvědomoval, že to bylo jinak. Zkreslování historie …

Tzv. prověrky zlikvidovaly mnoho učitelů, třeba jen kvůli tomu, že vyslovili něco, co nebylo v souladu s politikou KSČ, udávání atd.

Zažila jsem toho dost, ale přiznávám, že nebýt ředitelů dvou škol, nevím, kde bych skončila, když se na ně obráila stranická organizace, aby mě propustili …

Na zlo se nedá zapomenout … je třeba je pojmenovat, pak teprve je možné hledat dobro …

Nešlo o temno v tom smyslu, že byl povolený jen jeden druh literatury, jediná ideologie, ZD, žádní živnostíci atd.?

led

„Nešlo o temno v tom smyslu, že byl povolený jen jeden druh literatury, jediná ideologie, ZD, žádní živnostíci " Nie, dlhé roky pracujem v kultúre a mohla by som na množstve príkladov poukázať na mulnázorovú kultúru. Vy zase môžte poukázať z vašej oblasti na vašu pravdu. Ako ste tu veľakrát aj poukazovali.
"Na zlo se nedá zapomenout …“ na zlo sa ani nesmie zabudnúť, len tak môžte rozpoznať dobro.
Previerky, hlavne tie v období po ´68 boli naozaj kruté, to odstríanenie tých, čo pochyboli. Ale zase ak pozriem na obdobie po ´89 dodnes sa odtraňujú nepohodlní, ale to už je v záujme „demokracie“, čej demokracie? Zase skupiny ľudí, ktorí „stisli pažerák a ako husiam, do hrdla pchajú aj nasilu, svoje výdobytky“ väčšine obyvateľstva, z ktorých sa stávajú len akesi pomocné sily na udržanie a rozmnožovania ziskov tejto úzkej skupine novodobých otrokárov.
„Učilo se podle daných učebnic, i když člověk pochyboval, neměl žádné jiné možnosti či jiné informace získat.“ ani tu nie je úplná pravda. Na základke nás priamo vyzývali k štúdiu aj nepovinnej literatúry. Je pravda, nebol internet, ale knihy a časopisy boli dotované štátom, takže boli dostupné. Neskôr v ďalších školách sa mi táto prax potom zišla, na niektoré predmety, totiž ani nejestvovali učebnice.
Ano, pôsobila som aj v školstve v 90-tych rokoch, na odborných predmetoch a práve preto, tvrdím, že učiteľ nielen učí ale aj vychováva svojich žiakov.
A učí sa aj od nich.
V KSČ som nebola a napriek tomu, ak som sa ozvala aj proti rozhodnutiu vedenia a prirodzene aj KSS, viackrát sa podarilo v spore s „mocnými“ vyhrať, ak ste použili tie správne argumenty, Zákonník práce a platné zákony, ktoré sa z ich vôli veľakrát porušovali. Napríklad bezplatná práca v prospech Zjazdu KSČ, ak sa nezapísala a pracovník nedostal za ňu zaplatené, išlo o krátenie odvodov štátu, čo bolo aj vtedy trestné. Takže mzda sa musela preplatiť, odvody odviesť a bolo na pracovníkovi, či zo svojho čistého príjmu dal, alebo nedal tieto peniaze. Tak sa takéto záväzky v našej organizácii už potom nevyžadovali, hlavne keď sme videli členov KSČ, zámerne nepíšem komunistov ale členov, ako sa hádali o koruny za členské zo svojich nemalých príjmov. Ale tieto „nepriznávania“ vidíme aj dnes, aj keď nie tak okato.

fcoop

Nemá žádný smysl pokoušet se diskutovat.
Tihle lidé jsou upřímně přesvědčeni,že minulost byla skvělá…

„Mělo to svý mouchy,že,sou­druzi?,ale v podstatě fakt dobrý…“

Ti popravení,umlá­cení,ti co strávili léta v kriminálech,ti vyhození z práce......­.......atd...­.............­...to tedy nebylo?
Všichni jsme byli šťastní a tancovali kozáčka?
A lahny – když máš trauma z pražáků,pořiď si Jožina z bažin.

annas

Moje otázka se týkala minulosti, nikoliv současnosti.

Připomněla jsem únor 1948…

"Komunistický vůdce a předseda stávající vlády Klement Gottwald měl již připraven návrh sestavy nové vlády doplněné přizpůsobivými – tj. s komunisty kolaborujícími – politiky příslušných stran, který Beneš schválil zároveň s přijetím demise.

Nikdo z nekomunistických politických vůdců se během kritických dnů neodhodlal k protestu či protiakci, nepočítáme-li ovšem jejich protest „nohama“, tj. kvapný odchod do emigrace nebo pokus ministra Prokopa Drtiny o sebevraždu. Jediným výrazným veřejným projevem nesouhlasu s politickým vývojem byly dva studentské pochody na Hrad 23. a 25. 2. 1948, uskutečněné ovšem s chimérickou nadějí, že prezident Beneš bude komunistům odporovat. Svůj nesouhlas s poměry začali nadále dávat najevo pouze jednotliví občané nebo spontánně tajně vznikající skupiny, přičemž význam jejich aktivit zůstal jen v rovině morální a nemohl na situaci již nic změnit".

Odkaz je uvedený v otázce.

annas

Zapomněla jsem uvést jméno autora. Je to PhDr. Vít Smetana, PhD. Pracuje v Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Jeho studia a vědecké práce v odkazu.

http://www.us­d.cas.cz/cs/pra­covnici/vit-smetana

led

článok je nepresný a tendenčný.
Nezaoberá sa samotnými príčinami „zla“, nezaoberá sa vtedajšou situáciou v ČSR v celosvetovom meradle. Zabudol, že už počas 2.svetovej vojny „západné veľmoci“ pričlenili ČSR do sféry „moskovského vplyvu“ tak ako to urobili aj v Auguste 1968.

annas

Ad led,

vložila jsem odkaz, článek začíná rokem 1939.

Kdo chtěl, mohl si přečíst víc.

Jde o rozhovor dvou osobností, že by tolik zkreslovaly historii?

O příčinách vítězství komunistů v únoru 1948
Rozhovor Jana Cholínského s historikem Vítem Smetanou

PhDr. Vít Smetana, PhD.
je pracovníkem Ústavu soudobých dějin AV ČR, kde se zabývá dějinami mezinárodní politiky a diplomacie a britsko-československými vztahy za druhé světové války a v první fázi války studené, přednáší moderní dějiny na Fakultě sociálních věd UK a je autorem knihy In the Shadow of Munich. British Policy towards Czechoslovakia from the Endorsement to the Renunciation of the Munich Agreement (1938–1942) (Karolinum 2008) a spoluautorem knihy České země v evropských dějinách, IV. – od roku 1918 (Paseka 2006).
Mgr. Jan Cholínský
je sociální pedagog, zabývá se politickou činností českých exulantů po roce 1948 a současnou českou kulturní identitou, je autorem knihy Poutník Josef Kalvoda. Život a dílo historika a ideologa protikomunistického odboje v exilu (Nakladatelství Dílo 2001) a v letošním roce připravuje k vydání knihu Češi v bojích o minulost 1989–2009. Potýkání s komunistickými zločiny a spory o moderní českou státnost.zkres­lovaly dějiny?

jirkajirka

29.12.1989.Záměrně jsem napsal o současnosti.Tu všichni známe. Možná jednou za 40 roku 20letá ananas 2.Napíše podobnou propagandu a tomto datumu.Polopravdu.

anonym

Agneta
Když jsi zamilovaná, také chceš buď manželství nebo bydlet spolu.A to samé jsme chteli my, když bylo referendum o vstupu do EU.
A zrovna tak, jako po skončení zamilovanosti a v reálném životě chceš po čase ze vztahu vycouvat.A to je tak i s EU.Poznali jsme, že nám více poroučí a více omezují, tak se chceme rozloučit.
A jestli byl socialistický stát pro primitivy, tak mně řekni, proč tolik lidí dneska kouká na „primitivní seriály“ a na Havlovy hry nikdo.
Proč se dneska točí filmy, kde PRIMITIVNÍ ŘEČ ( myslím tím vulgární) řeč převažuje?

Agneta

Lahny > Ty musíš nejdřív vědět, jak jsem to myslela. Samozřejmě byl socialismus dobrý pro dělníky a spodní třídu, ale ti ostatní nadšeni nebyli – cenzura myšlení byla dělníkovi jedno, že, ale zákazy knih, filmů, písniček, klubů, spolků – to byla politická totalita. V Iránu se mají taky pěkně, benzín stojí jen 2,–Kč…ale 90% lidí se tam nelíbí – protože je vše nařízeno a nic se nesmí.

jirkajirka

Dnes ti nejvíce vzdělaný ing.csc.....Jsou ve vládě a nejvíce okrádají nás dělniky a stát? To asi za komunistu nemohli a to jim asi nejvíce chybělo.Ryba smrdí vždy prvně od hlavy.

mosoj

A ze současné korupce, anarchie,vražd a stavu soudnictví a společnosti vám na blití není ?
Můj otec ( 1912) když vystupoval v roce 1969 z KSČ řekl, " učení to není špatné, ale nikdo se jím neřídí". No a o dnešním režimu to platí ještě víc.

jirkajirka

Fcoop: Paní učitelka se ptá dětí, jak by popsaly kapitalismus.­.............­.............­.????????