VaclavZeman

Copak je to za trend?

Poslední dobou tu je samá anglická inteligence z dvacátého třetího století. Čím to, že je filosofie tak populární? Tento web mi připadal vždy spíše jako pragmatický. Už mi to někdy leze na nervy, vždy si vzpomenu na VŠ, když se mě ptali, co se stane s koulí, pokud s ní vrhnu o zeď. Já řekl, že se odrazí, ale to bylo špatně. Ona by prostupovala prostorem…

Děkuju.

Nejlepší odpověď
annas

Nevím, ,zda máte na mysli klasickou filosofii, nebo současnou politickou či sociální filosofie, či tzv. pseudofilosofii.

Nechodím sem často, proto netuším, kolik se zde objevuje" anglických filosofů," všímám si především 1 jedince, který klade  pseudofilosofické otázky, tedy tzv emanuje..

Už jsem upozorňovala, že je rozdíl mezi filosofem  a  filozofem, i když pravopisně jsou oba výrazy správně. Jde o tradiční filosofii, jejíž základy vznikly v antice a vyvíjela se až k fenomenologii a k sociální či politické filosofii.

Ale je pravda, že se zde objevují názory tzv. politické filosofie,   která se týká svobody, řízení státu, jeho orgánů, případně se zabývá multikultuními vztahy. Jenže tento druh  filosofie vede často  k stádnosti,  Mám pocit, že přílišný pragmatismus vědy, politiků a jejilch ilntesrprtů z nás dělá stroj, protože téměř každý člověk filozofuje – i výrok 'Já k životu filozofii nepotřebuji nebo je neužitečná a zbytečná, nebaví mě, ' je tak usrčitou filosofií.

Miluje filosof moudrost víc než filozof? Zřejmě pravé filosofy pravopis neodradí, protože milují moudrost – sofia, nikoliv temnotu – zofo., ale pseudofilosofové vyvozují z dokonalého méně dokonalé,

Je třeba si uvědomit, že filosofie je kritická rozumová věda, která vychází ze zkušeností, postavení člověka ve zkušenostním světě  a jeho chování v něm.

Bohužel se zde objeví názory, které mají do dokonalosti daleko.  Součástí filosofie byla i logika.  Přece  logické myšlení je důležité, protože  je základním procesem uvažování, dále je kritické, analyzuje a vyvozuje správné  závěry,

„Jinak v rámci klasické filosofie, která je ovlivněna  anglosaskou  máme podobně jako jiní Evropané mnohé kvality, které ne vždy úplně uplatňujeme, a to k vlastní škodě.
Uvědomujeme si význam historie filosofie,   ovládáme více než jeden jazyk, zpravidla známe i základy kontinentální filosofie, jsme otevřeni literatuře a umění“. Zda je to dostačujlcí, je jiná kapitola.
https://karoli­num.cz/data/cla­nek/9928/Refl_2021_61_0­117.pdf

Další odpovědi
led

Taky tá „anglická inteligence z dvacátého třetího století“ postupovala prostorem lidské civilisace, jako ta vaše koule vrhnutá o zeď a tiše (někdy silou zbraní) pronikala našim prostorem. Současně s ní skrytá v záplavě slov do naší kůži pronikala i její anglofilosofie a vítězně potírala domácí středoevropskou mysl a národní povědomí i mluvu.

zjentek

To víš, Václave, mozky se začínají probouzet k hlubšímu uvědomění, pragmatici tedy mají davno odzvoněno. Taky děkuju.

Arcimozek

Příteli, „kolego“, Vy nejste spirituálně probuzen, jste na špatné cestě, skutečná cesta k Vašemu probuzení je jinde, u mě, v mém učení. Proto jsem se rozhodl Vás vzít pod svá ochranná křídla.

Doufám, že budete lepší učeň než zdejší frivolník „zjentek“, který mne hluboce ranil a zklamal. Tedy, opatrujte se a pokud budete cokoliv potřebovat, neváhejte se na mě obrátit! Vy jednou své vesmírné Já naleznete, věřím Vám!

annas

Vácalv Zeman, také děkuji,

VaclavZeman

annas, děkujui za náročneou odpověďď,.mám pbodbný názor.