hapiky

Co znamená čumět jako hrom do glvaně?

Nejlepší odpověď
annas

Uvedu podrobněji. Zajímalo mě toto rčení, protože jsem nikdy neslyšela.
Samozřejmě z pohledu jazyka.

Vycházím z toho, že v hanáčtině je sloveso glvat – změna k v g je častá.
Tedy, že je hanácké sloveso odvozené od slovesa klvat, tedy glvat.

Hledala jsem v Rejzkově (1) i Machkově (2) Etymologickém slovníku a
v knize Naše příjmení od D. Moldanové.

  1. " klovat, klovnout, vyklovat, uklovat, proklovat (se), oklovat. Stč. klvati, 1.os.přít. kl’uju. Všesl. – p. kluć, r. klevát’, s./ch. kljȕvati. Psl. *klьvati nemá příliš jasné ie. příbuzenstvo. Možné je spojení

    s lit. kliū̺ti ‘uváznout, zachytit (se)’asie.*klēu-‘zaháknout ap.’"

  2. Staré klvat, klvati má pokračování v hanáckém glvat, valašsky glvanec, U nás se význam zúžil na ptačí klování, tedy vybírání semínek, zrn zobákem atd. I když původní význam byl vylupovat, vylušťovat, vybírat semena místy přetrvává. atd.
  3. Ještě něco z dalších slovníků

"Příjmení Klvač je jedno z těch nejasných. Dobrava Moldanová se domnívá, že příjmení patrně souvisí se staročeským slovesem klvat, tj. „klovat“, a že by se snad mohlo jednat o pojmenování člověka poďobaného od neštovic.

Ve Staročeském slovníku najdete apelativum klvač jako označení pro někoho, kdo měl ostrý, nápadně zašpičatělý nos (tady by snad mohla být
souvislost s oním klováním, nos mohl připomínat ptačí zobák).
Jan Gebauer uvádí ve Slovníku staročeském apelativum klvač s významem „svárlivec“.
Vedle toho máte i příjmení Klvaňa, které Antonín Kotík vykládá z apelativa klvaňa, což je nářeční označení pro sekeru.
Domníváme se, že tento výklad by se dal použít i na příjmení "
https://www.roz­hlas.cz/cesky/pu­vodprijmeni/_zpra­va/klvac--1760555

Čumět jako hrom do glvaně. Sekyrka je kovová, takže kov přitahuje blesky a hrom, jak se věřilo. V tom, zda kovové předměty blesky opravdu přitahují, se odborníci rozcházejí, ale přesto doporučují kovové předměty odložit.

https://www.id­nes.cz/onadnes/zdra­vi/bourky-v-poverach-nejvetsi-myty-a-omyly.A090813_121­700_zdravi_ves

Takže člověk se může leknout, když vidí blesky a slyší hrom. Kbyby „řval“ jako hrom," tak by křičel.

Možná je to tak.

Další odpovědi
Kepler

Glvaňa je dlabací sekyrka, ale význam toho přirovnání mi nějak nedochází. To bude asi jako přirovnání jistého „účesu“ stylu k „blesk do šnytlíku“