Co vystihuje rčení „podle nosa poznáš kosa“?

Doplňuji:
marci1, „podle sebe soudím tebe“, to mne ani ve snu nenapadlo.

Nejlepší odpověď
annas

Ptáci mají zobáky přizpůsobené specifické potravě nebo jinému speciálnímu účelu. Podle zobáku jsou snadno rozpoznatelní. . Takže zřejmě i proto se do rčení dostal kos.

Kos je smělý a nebojácný, vidíme ho i v parcích, v zahradách, v blízkosti lidí. Proto kos znamenal původně i takového člověka. Později se význam obměnil – zdatný, smělý člověk, chytrák.

Experti se domnívají, že v kombinaci s jinými metodami odhalí i zločinovské sklony., takže .nos by se v budoucnu mohl stát bezpečnostním identifikačním znakem u bankomatů,v le­tišt ních halách atd. (Net)

Co prozrazuje naše tvář? Podle nosa poznáš kosa,

Nos patří mezi výrazné části obličeje, které určují charakterové rysy. Jeho tvar a velikost prozrazují mnohé z povahy člověka. Čínská fyziognomie přisuzuje nosu ukazatel bohatství. Proto se tak často hovoří o obchodnickém nose. Kromě tvaru si u nosu všímáme i barvy. Světle růžová barva nosu je symbolem harmonie a vnitřní pohody. Je-li barva načervenalá, majitel takového nosu je prchlivý a užívá málo radosti. Tvar chřípí je rovněž důležitým faktorem – úzké chřípí značí závistivce a lakomce, zatímco velké chřípí prozrazuje obchodnický talent a obratnost ve finančních záležitostech.

atd.
http://www.spi­rit.cz/index.php?op­tion=com_conten­t&view=article&id=2992:­co-prozrazuje-nae-tva-podle-nosa-pozna-kosa&catid=76:os­tatni&Itemid=94

Doplňuji:
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vysvetleni-prisovi-podle-sebe-soudim-tebe
Myslím si, že a) podle sebe soudím tebe a b) podle nosa poznáš kosa není zcela zástupné vyjádření.

Jde o vnější vzhled druhého člověka – fyziognomie x vnitřní pocitům obou jedinců

ad b) poznáváme jednání člověka podle vzhledu Podobné – podle peří poznáš ptáka nebo po peří ptáka, po řeči člověka.

ad a) zde předpokládáme, že když já jednám slušně, že ten druhý bude jednat rovněž. Jde o způsob, jakým posuzujeme druhé lidi, vypovídá především o kvalitě našeho vlastního života. Zde se také hodí Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.

Ale každý má jiný pohled na skutečnost.

Další odpovědi
Bad Wolf

Rčení vystihuje povahové rysy člověka, ale berme ho s určitou rezervou.

Zdroj: http://m.fyzi­ognomie-frenologie.cz/new­s/podle-nosa-poznas-kosa/

marci1

Jistě máte na mysli srovnávání nosu a mužské chlouby. Kdyby tomu tak opravdu bylo, tak by muže s menším nosem asi žádná žena nechtěla. Samozřejmě také preferuji muže s větším nosem ( i hrubším hlasem ). Prozatím jsou u nás doma nosy i kosi v pořádku. 🙂
Pro pobavení : http://www.pta­koviny-cb.cz/eshop/2071-6950-37-triatko-podle-nosa-pozn.html

da ny

marci1 odpověděla jistě správně :D
Dalším „poznávacím znamením“ je číslo bot, velikost horní čelisti, prsty na rukou a další babské tlachy :))))